MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Caddebostan, Flaş, Genel, Toplum » Üç Fidan ve 68 Kuşağının Sergisi Kadıköy’de!
Üç Fidan ve 68 Kuşağının Sergisi Kadıköy’de!


Bir Avuçtular, Deniz Oldular
Kadıköy Belediyesi; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan başta olmak üzere bir döneme damgasını vuran Üç Fidan ile 68 Kuşağının öyküsünü, bilinmeyen yönleriyle “Bir Avuçtular, Deniz oldular” sergisinde gün ışığına çıkarıyor.
Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, 4 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında “hüzünlü” bir sergiye ev sahipliği yapacak.

Deniz Gezmiş’in Yeşil Parkası, Bağları Kesik Postalı…
Sergide Gezmiş Ailesi’nin özenle sakladığı ve ilk kez bu sergi için çıkardığı Deniz’in eşyaları arasında, anılara kazınan fotoğrafındaki yeşil parkası, idama giderken ayağında bulunan postalı ile okul kitapları, arkadaşlarına ve ailesine yazdığı özel mektupların orjinalleri, Gezmiş’in çocukken mahalle arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafları ve okuduğu kitaplar da bulunuyor.
İNAN’IN KESİK KAZAĞI, ASLAN’IN SON MEKTUBU…
23 Yaşında idam edilen Gezmiş’ in yoldaşı Hüseyin İnan’ın ise idamından sonra üzerinden kesilerek çıkartılan kazağı, “babam beni lastik ayakkabıyla gördüğünde üzülmesin. Ayakkabılarım cezaevinde kaldı” diyerek babasına haber gönderdiği idama giderken giydirilen lastik ayakkabıları, kitapları, çok sevdiği fotoğraf makinesi ve idamından sonra cebinden çıkan 19 lira 35 kuruş parası da sergiyi gezenleri hüzünlendirecek eşyalar arasında.
Yusuf Aslan’ın ise ilk kez sergilenecek fotoğrafları ve ailesine yazdığı son mektubu ile sergide yerini alıyor.

Üç Fidanın, idam edilmesinin 41.yıl dönümünde 68 kuşağının ve tüm devrim şehitlerinin anısına düzenlenen sergide, 68 kuşağının miting ve eylem fotoğrafları, Denizlerin yakalanma, mahkeme ve idam süreçlerini anlatan haberlerin yer aldığı dönemin gazeteleri ile afişler de yer alıyor. Sanatçı Bedri Baykam’ın üç fidan ve 68’lilerin eylemlerini konu aldığı 13 tablosu da sergileniyor.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün ev sahipliğini yapacağı serginin açılış törenine Deniz Gezmiş’ in ağabeyi Bora Gezmiş, kardeşi Hamdi Gezmiş ile, Hüseyin İnan’ın kardeşi İrfan İnan ile 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, Ressam Bedri Baykam, Can Dündar, , 68’liler, dönemin İTÜ Öğrenci Birliği Başkanı ve Dev-GENÇ Yönetim Kurulu üyesi,68’liler Birliği Vakfı eski Başkanı Gökalp Eren ve Denizlerin yoldaşı dönemin Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu üyesi Hacı Tonak, üç fidanın devrimci arkadaşları, sanatçılar, siyasiler ve gazeteciler katılacak.
TARİH: 4 MAYIS 2013 CUMARTESİ
SAAT : 18.00
YER : Caddebostan Kültür Merkezi Haldun Taner Sok.
No:11 Caddebostan-Kadıköy

İdamlarının 41. Yılında Deniz’lerin Hayatı vee Mücadelesinin Belgesel Gösterimi ve Panel
“Delikanlım İyi Bak Yıldızlara”

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 41.yılında Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği belgesel gösterimi, panel ve sergi ile anılıyorlar.
Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 4 mayıs cumartesi günü saat 14.00 de yapılacak olan etkinlikte Gazeteci Can Dündar’ın hazırladığı Yunus Nihat Özcan’ın yönettiği “Delikanlım, İyi bak Yıldızlara..” adlı belgesel gösterilecek, ardından panel yapılacak.

68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan’ın moderatörlüğünü yapacağı panelde Gazeteci Can Dündar, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, Deniz Gezmiş’in yoldaşı, dönemin Türk Halk Kurtuluş Ordusu üyesi Hacı Tonak, dönemin İTÜ Öğrenci Birliği Başkanı, DEV-GENÇ İstanbul yöneticisi ve 68’liler Birliği Vakfı Eski Başkanı Gökalp Eren ise konuşmacı olarak katılacaklar. Panelistler, o dönemle ilgili siyasi gözlemlerini, anılarını ve üç fidanın bilinmeyen yönlerini panele katılanlarla paylaşacaklar.

TARİH: 4 MAYIS 2013 CUMARTESİ
SAAT: 14.00 -17.00
YER: Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi
Bağdat Cad. Haldun Taner. Sok. No.11 Caddebostan-KADIKÖY

📆 03 Mayıs 2013 Cuma 12:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR