MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kadıköy Tasarım Atölyesi Açılıyor Tarihi Sinemadan Tasarım Atölyesine!
Kadıköy Tasarım Atölyesi Açılıyor Tarihi Sinemadan Tasarım Atölyesine!


Kadıköy’ün  1960’lı yıllardaki ünlü Özen Sineması’nı , tasarımcıların buluşup, fikir alışverişinde bulunacağı , Kadıköy’ün sorunlarına yaratıcı fikirleriyle yeni çözümler sunacağı, bir Tasarım Atölyesi’ne çeviren Kadıköy Belediyesi, 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00’da açılış töreni yapıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin, Tasarım Atölyesi Kadıköy adını verdiği  atölyede, tasarımcılar, Kadıköylüler, ulusal ve uluslar arası üniversiteler ve çeşitli proje tarafları bir araya gelerek,  fikir üretecekler ve ürünlerini kamuoyu ile paylaşacaklar. Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL ve Kentsel Strateji tarafları özel ve kamu sektörü işbirliği ile yürütülecek olan Tasarım Atölyesi, çalışmalarında özgür ve bağımsız olacak.

Tasarım Atölyesi ile hem Kadıköy’ün Yel değirmeni semtinde bulunan tarihi sineması Özen Sineması’nı yeniden yaşattıklarını hem de tasarımcılara çalışmaları için bir ortam hazırladıklarını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Tasarım Atölyesi’nin çeşitli aktivitelerle adından söz ettireceğini, her şeyden önemlisi burada çalışma yapan mimar ve tasarımcıların fikirlerinde özgür olacağını söyledi.

1970’lere kadar sinema olarak hizmet ettikten sonra depo olarak kullanılan Tarihi Özen Sineması,  son zamanlarda ise Vakıfların mülkiyetinde harap durumdaydı. Kadıköy Belediyesi, Vakıflardan tarihi binayı kiralayarak yapı formu ve iç mekanını bozmadan kapsamlı bir tadilattan geçirdi.  400 metrekare büyüklüğündeki tasarım atölyesinde 200 tasarımcının buluşacağı, çalışmalarını yapacağı bir ortam sağladı.

1960’lı yıllarda faaliyete geçen Özen Sineması  Sroçkin adında bir Rus  tarafından işletiliyordu. 1970’li yılların sonuna kadar faaliyet gösteren sinema, o dönemde Anadolu Yakası’na elektrik gelmediği için kendi elektriğini kendi üretiyordu. Uzun yıllar Yeldeğirmeni semtine canlılık katan sinemada Vurun Kahpeye, Susuz Yaz, Benhur ve Senede Bir Gün gibi ünlü Türk filmleri de gösterilmişti.  Özen Sineması,  Kadıköy’ün ayakta kalan en eski sinema binasıydı.

Tasarım Atölyesi’nin açılış törenine, tasarımcılar, mimarlar, sivil toplum kuruluşları ve Kadıköylüler katılacak.

 

📆 02 Nisan 2013 Salı 16:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR