MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » MEYED, ‘Beslenme Dostu’ Projesi Kapsamında Öğrencilerle Buluştu!
MEYED, ‘Beslenme Dostu’ Projesi Kapsamında Öğrencilerle Buluştu!


Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), ‘İstek Okulları Beslenme Dostu Okul Projeleri’ kapsamında düzenlenen ‘Meyve Suyu Günü’ne destek verdi. Etkinlikte öğrencilerle buluşan MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ, meyve suyunun içerdiği vitamin ve mineraller sebebiyle ‘besin değeri yüksek gıdalar’ kategorisinde yer aldığını hatırlattı. “Meyveler ve yüzde 100 meyve suları sağlıklı beslenmenin önemli bir bütünleyicisidir” dedi.

 

‘İstek Okulları Beslenme Dostu Okul Projeleri’ kapsamında düzenlenen ‘Meyve Suyu Günü’ne destek veren Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED), İstek Özel Semiha Şakir Okulları’nda düzenlenen etkinlikte öğrencilerle buluştu.

 

Sağlıklı yaşam için düzenli sebze ve meyve tüketmenin önemine değinilen aktivitede öğrencilere, Türk Gıda Kodeksi gereğince içerdikleri meyve oranına göre ‘meyve suyu’, ‘meyve nektarı’, ‘meyveli içecek’, ‘aromalı içecek’ olarak dört farklı grupta değerlendirilen meyve suyu ve benzeri ürün kategorileri arasındaki farklar anlatıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen  ‘5 a day’ (günde 5 öğün) kampanyası üzerinden günde 5 öğün meyve ve sebze tüketmenin önemine değinildi. Türkiye’de doğan ve her yıl 30 Mayıs’ta kutlanan ‘Dünya Meyve Suyu Günü’ hakkında bilgi verildi. Ayrıca gıda alışverişlerinde, bilinçli tüketim için etiket okuma alışkanlığının kazanılması gerektiğine vurgu yapıldı.

 

 

meyed-beslenme-dostu

 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı erken yaşta kazanılır

 

Öğrencilere meyve suyunun sağlıklı beslenmedeki rolünden söz eden MEYED Genel Sekreteri Ebru Akdağ,düzenli beslenme alışkanlığının erken yaşlarda kazanılması gerektiğini belirterek, çocuklara yönelik bu tür faaliyetleri önemli bulduklarını ve desteklediklerini dile getirdi.

 

Yüzde 100 meyve sularının C vitamini, potasyum, folat gibi birleşenleri içermesi, önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olması nedeniyle ‘besin değeri yüksek gıda’ kategorisinde olduğunu belirten Ebru Akdağ, “Son on yılda yapılan pek çok bilimsel araştırma kanıtlamıştır ki, günde 180 ml’den çok meyve suyu tüketen çocukların karbonhidrat, C ve B6 vitamini, potasyum riboflavin, demir ve folat alımı, tüketmeyenlere göre daha fazla. Ayrıca meyve suyu tüketenlerin yağ, doymuş yağ, eklenmiş yağ ve şeker alımıtüketmeyenlere göre önemli ölçüde az olduğu açıklanmıştır. Yüzde 100 meyve sularının besinsel faydalarının meyveden daha güçlü olduğunu ortaya koyan araştırma sonuçları mevcuttur. Sebze ve meyve tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklar, bazı kanser türleri, inme, alzheimer hastalığı, katarakt ve yaşla ilintili fonksiyonel kayıp riskinin azalması arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteren araştırma sonuçları da vardır” dedi.

 

 

Meyve suyu içen çocuklar daha sağlıklı

 

Avrupa ve Amerika ile karşılaştırıldığında, ülkemizde meyve suyu tüketiminin düşük ve hak ettiği seviyenin altında kaldığına dikkat çeken Ebru Akdağ; “Çocuklarda yüzde 100 meyve suyu tüketimi, tüketmeyenlere göre daha yüksek oranda vitamin ve mineral alımıyla ilişkilendirilmekte. Araştırmalar meyve suyu tüketen çocukların, tüketmeyenlere göre daha düşük miktarda yağ ve şeker aldıklarını belirtmekte” açıklamasında bulundu.

 

Düzenlenen etkinlik öğrenci ve öğretmenlere meyve suyu ve eğitici broşürlerin dağıtılmasıyla sona erdi.

 

Galeri
📆 14 Şubat 2013 Perşembe 14:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR