MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Yeşilay, Bağımlılığın Önünü Yerel Yönetimlerle Birlikte Kesecek!
Yeşilay, Bağımlılığın Önünü Yerel Yönetimlerle Birlikte Kesecek!


Türkiye Yeşilay Cemiyeti, yerel yönetimlerle beraber sigaradan alkol tüketimi ve teknoloji bağımlığına kadar tüm bağımlılıklar için toplumu bilinçlendirecek. ”Bağımlı olma özgür ol” sloganıyla yola çıkılan bu hareketin ilk adımı Esenler Belediyesi ile atılacak.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti insan sağlığını tehdit eden tüm bağımlılıklara karşı yerel yönetimlerle birlikte hareket edecek. ”Bağımlı olma özgür ol” sloganıyla yola çıkan bu hareketin ilk adımını Esenler Belediyesi ile başlatacak olan Yeşilay, yerel yönetimlerle beraber sigaradan alkol tüketimi ve teknoloji bağımlığına kadar tüm bağımlılıklar için toplumu bilinçlendirecek.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Esenler Belediyesi arasında bağımlılıkla mücadelede bilinçlendirme çalışmalarını yürütmek için protokol imzalandı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu arasında gerçekleştirilen protokol’de “Bağımlı olma özgür ol” projesi kapsamında alkol, uyuşturucu madde, sigara gibi maddelerin tüketiminin en aza indirilmesi ve yine aynı amaca uygun olarak kumar, teknoloji bağımlılığı gibi toplumu kemiren kötü alışkanlıklarda uyarıcı ve bilgilendirici bir misyon üstlenilmesi hedefleniyor. Yeşilay’ın yerel yönetimlerle yürütülecek çalışmalarının ilki olan protokol; bağımlılıklarla mücadele çerçevesinde bağımlıların bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olacak yolları göstermeyi ve topluma yeniden kazandırılmasına destek vermeyi, bağımlılık yapan madde kullanmayanları uyarmayı  ve eğitmeyi amaçlıyor.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu arasında gerçekleştirilen protokol imza töreninde, refaha ulaşan toplumları tehdit eden en büyük tehlikenin bağımlılıklar olduğunu söyleyen Yeşilay Genel Başkanı M. İhsan Karaman, Yeşilay’ın bağımlılıklarla mücadeleye, yerel yönetimlerle ‘bağımlı olma özgür ol’ diyerek devam edeceğini, Esenler Belediyesi ile yapılan bu çalışmanın da bir ilk olduğunu vurguladı. Bağımlılıkla mücadeleyi toplumun farklı kesimlerinde ve tüm yurtta sürdüreceklerini söyleyen Yeşilay Genel Başkanı M. İhsan Karaman halkla birebir temasta olan belediyelerin Yeşilay için çok önemli olduğunu söylerken, önümüzdeki dönemde Yeşilay’ın bağımlılıklar özelinde hazırladığı pek çok çalışmayı duyuracağını müjdeledi. Yeşilay bünyesinde son dönemde bağımlılıklara karşı entegre çalışmaların hazırlandığının üstünde duran Karaman, bu protokolün farklı kesimlere hitap eden ve toplumun her kesimini bilinçlendirmeyi amaçlayan bir mozaiğin “yerel yönetimler” ayağı için bir ilk ve konu ile mücadele için çok önemli olduğunu belirtti.

Yeşilay gönüllülerine takılan rozet ile onurlandırılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Yeşilay’a sadece bu projede değil her projede destek vereceklerini belirterek, “Şu ana kadar konunun ve yapılacak çalışmaların, bağımlılıklarla mücadelede yerel yönetimlerle gerçekleştirilen bir ilk olduğunu söyledi. Göksu “Belediyeler sadece yol, köprü yapan kurumlar değildir. Halkın talep ettiği her türlü hizmeti halka götürmek belediyelerin temel görevidir. En çok Yeşilaycı olması gereken kurumlar belediyelerdir. Yeşilaycı belediyeler daha sağlıklı nesiller için topluma hizmet ederek toplum sağlığına destek olacak yaşam alanları yaratır. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak Yeşilay’a bağımlılıklarla mücadelede tam destek vereceğiz” dedi.

 

Esenler Belediyesi’nden Yeşilay’a tam destek

Yeşilay ve Esenler belediyesi ile imzalanan bu protokolle Esenler Belediyesi Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin kurumsal üyesi olarak;

•Belediye ile birlikte yapacağı proje ve benzeri etkinliklerde iletişimi sağlaması,

•Yeşilay’ı Esenler Belediyesi’nde temsil edecek bir Yeşilay Kurum Temsilcisi atanması,

•İlçede Yeşilay Şube veya Temsilciliği aracılığı ile Yeşilay adına yapılacak çalışmalara destek verilmesi,

•Belediye’nin Yeşilay materyallerinin baskı ve dağıtımına sponsorluğu,

•Belediye’nin Yeşilay’ın okullarda yürüttüğü Paket Eğitim programlarına öğretmen ücretleri ve organizasyon bedellerine, eğitim materyalleri ile birlikte sponsorluğu,

•Belediye’nin Yeşilay gençlik tiyatrolarının okullarda ve Belediye Kültür Merkezleri’nde sergilenmesine yardımcı olması,

•Belediye’nin Yeşilay seminer, konferans ve okullardaki eğitim çalışmalarına destek vermesi,

•Yeşilay ile ortak kamp projelerin yapılması sırasında sponsorluğun belediye tarafından üstlenilmesi,

•Yeşilay ile sosyal, kültürel, sağlık, spor etkinliklerinin yapılmasına belediyenin maddi destek ve organizasyon desteği sağlanması,

•Belediye tarafından Yeşilay’a, bağımlılık yapan maddeler ve zararlarını gösteren 3D animasyon film çekiminin yapılması,

•Belediye, Yeşilay afişlerinin kamu kurumlarının ilgili lokasyonlarına asılmasını

•Yeşilay’ın aylık Yeşilay Dergisi ve 3 ayda bir yayınladığı Yeşilay Bülteni’ne ücretsiz aboneliğinin yapılması, ( Aylık Yeşilay Dergisi ve Bülteni; Cumhurbaşkanlığı, TBMM Milletvekilleri, Yeşilay Şube ve Temsilcileri, Belediye Başkanlıkları, Valiler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Kaymakamlıklar, Genel Kurmay Başkanlıkları, Emniyet Müdürlükleri, Sivil Tolum Örgütleri, Medya, Ajanslar, Okullar, Kütüphaneler, Bakanlıklar ve Daire Başkanlıklarına dağıtımı yapılmaktadır.)

•İlçede park, meydan, cadde ve sokaklara Yeşilay isimleri verilmesi,

•Belediye’nin düzenlediği etkinlik ve festivallerde Yeşilay’ın da yer almasının sağlanması konuları üzerinde birlikte hareket edecek.

Yeşilay, yerel yönetimlerle beraber yürüteceği bağımlılıklara karşı mücadele çalışmalarında Esenler Belediyesi ile başlattığı uygulamayı önce İstanbul sonrasında tüm Türkiye’de farklı belediyeler ile devam ettirecek.

 

 

📆 11 Şubat 2013 Pazartesi 16:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR