MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » Koçak ” SGK’dan, e-haciz yolda” dedi
Koçak ” SGK’dan, e-haciz yolda” dedi


SGK Pendik Şube Müdürü Kenan Koçak 6385 Sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS Kanununun getirmiş olduğu yenilikler hakkında basın toplantısı düzenledi

 

 

Pendik Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından, dinamik bir şekilde kendini yenileyen ve geliştiren  Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası  mevzuatı kapsamındaki hak ve ödevlerimiz, uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ile  ilgili ve  bunun yanında 6385 Sayılı Kanun (Yeni Torba Yasa) ile gelen düzenlemenin ilgililer tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve ödeme gayretinde olan işveren ve sigortalıları yeni bir fırsatın varlığından haberdar etmek için bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Stand-up gösterisi yapıldı!

Ayrıca toplantı sonrası The Green Park Otelde, Recep DEMİRKAYNAK tarafından stand-up gösterisi düzenlendi.

SGK rehberlik hizmeti veriyor!

SGK Pendik Şube Müdürü Kenan Koçak 6385 Sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS Kanununun getirmiş olduğu yenilikler hakkında basın toplantısı düzenledi. Sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları, e-haciz yöntemiyle tahsil edileceğini söyleyen Koçak “ Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabilecek. E-hacizler Mart- Nisan gibi başlayacak lakin, genel mevzuat hakkında rehberlik hizmeti alınmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Pendik-SGK-kenan-kocak

Koçak , 28445 Sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de Yayımlanan 2013 Yılı Programı’nın ”Sosyal Güvenlik Sisteminin etkinliğinin Artırılması” başlıklı bölümünde, 2011 yılı sonu itibarıyla sosyal sigorta programlarının kapsadığı nüfusun oranının, kayıtdışı istihdamla mücadele çalışmalarının da etkisiyle bir önceki yıla göre 2,4 puan artışla yüzde 85,4’e yükseldiği belirtti..

Koçak açıklamasında Sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderleri karşılayamadığına ve sistemin açık vermeye devam ettiğine işaret edilerek, sistemde yaşanan finansman sorununun en önemli nedenlerinin geçmişte uygulanan erken emeklilik, yüksek aylık bağlama oranları, sağlık harcamalarının giderek artması ve bilgi teknolojilerinin etkin kullanılamaması olduğu vurguladı.
Pendik-SGK-Toplantisi

Basın toplantısında ayrıca finansman açığını kapatmak için sisteme bütçeden yapılan transfer tutarının GSYH’ye oranının 2010’da yüzde 2,46 iken, 2011’de yüzde 1,28’e gerilediğine dikkat çekilerek, bu düşüşte prim borçlarının yeniden yapılandırılmasının etkili olduğu ifade edildi.

Geçen yıl sonu itibarıyla yaklaşık 2,4 milyon kişinin yapılandırmaya başvurduğu, 37,8 milyar lira tutarındaki kurum alacağının yeniden yapılandırıldığı ve yaklaşık 8,2 milyar lira tahsilat gerçekleştirildiği kaydedildi.

2010’da yüzde 43,3 olan kayıtdışı istihdam oranının geçen yıl azalarak yüzde 42’ye düştüğü ancak söz konusu sorunun sosyal sigorta sistemi gelirlerini olumsuz yönde etkilemeye devam ettiği belirtildi.

Sistemin, gelirlerinin olması gereken düzeyin altında gerçekleşmesine neden olan asgari düzeyde prim yatırılması gibi suistimallerle de karşı karşıya kaldığı ifade edilen programda, ”2012 itibarıyla yüzde 7,1 olan 65 yaş üzeri nüfusun toplam nüfusa oranının 2025’te yüzde 9,9’a yükseleceği tahmin ediliyor. Tüm bu faktörlerin yanı sıra doğurganlık oranlarının azalması ile doğumda beklenen yaşam süresinin giderek artmasının da sistem üzerindeki mali yükü artırması bekleniyor” değerlendirmesi yapıldı. Aşağıda ana başlıklar halinde belirtilen konular hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

1-     Kamuda Çalışan Emekliler İçin “Yazılı Müracaat Şartı” kaldırıldı

2-     Lise Öğrencilerine İlave 120 Gün Sağlık Hizmeti

3-     Şehit Yakınları İle Gaziler Sevksiz Özel Hastaneye Gidebilecek

4-     Basamak İntibakından Kaynaklanan Sürpriz Borçlara Son Veriliyor

5-     Sosyal Güvenlik Destek Primi ve Yersiz Olarak Ödenen Aylıklar Yapılandırılıyor

6-     Esnafların Temsilcisi SGK Yönetim Kurulunda Yer Alacak

7-     Yersiz Sağlık Hizmeti Alanlara Af

8-     SGK’ya 3970 Kadro

9-     Gazeteci ve Milletvekillerine Yıpranma

10- SSK ve Bağ-Kur Emeklisi Milletvekillerine Emeklilik

11- Kısa Vadeli Sigorta Prim oranlarını Sabitlendi

Pendik-SGK-stand-up

Toplantı sonrası The Green Park Otelde, Recep Demirkaynak tarafından stand-up gösterisi düzenlendi.

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 08 Şubat 2013 Cuma 15:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR