MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 24 Kasım’da Anlamlı Ödül!
24 Kasım’da Anlamlı Ödül!


Maltepe Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) işbirliği ile gerçekleştirilen Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülleri Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle eğitimci yazar Pakize Türkoğlu’na verildi.

Dernek, ödül gerekçesini “Antalya-Gazipaşa  Gevenez köyü Gökşenir yaylasında 1927 yılında doğan, 1940 yılında Aksu Köy Enstitüsü’nde ilk devrimini yaşayan Pakize Türkoğlu’nun 1944-1947 yılları arasında Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü öğrencisi olması  ve “Tonguç’un Enstitüleri, Kızlar da Yanmaz, Kısa Süren  Hasat” adlı yapıtlarıyla, gazete ve dergilerdeki yazılarıyla, demokrat, ilerici, aydınlanmacı duruşu olarak açıkladı.

Törende konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Türkiye Cumhuriyeti’nde Köy Enstitülerinin önemli bir yer tuttuğunu, eğer kapatılmasaydı bugün daha aydın ve ilerici bir ülkede yaşıyor olacağımızı belirtti. Başkan Zengin, “Bugün sizleri burada Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı

 

Tonguç ve Pakize Türkoğlu nezdinde saygıyla selamlıyorum.

Köy Enstitülerinin hayata geçmesiyle, hayatın en zor günlerinde öğretmenlerin nasıl bir yaşam mücadelesi verdiğini gördük. O yıllarda başlayan ve geldiğimiz yirmi birinci yüzyılda, kurmak istediğimiz gelecek aydınlık Türkiye adına sadece yılda bir gün değil sizleri her gün saygıyla anıyoruz. Bu anlamda sizleri sadece öğretmenler gününde değil, her gün sevdiğimizi biliniz. Sizlerin gelecek aydınlık bir Türkiye için daha nice kuşaklar yetiştireceğinize inanıyorum.” diye konuştu.

Köy Enstitülerinin Türkiye tarihinin en önemli aydınlanma dönemi olduğunu vurgulayan Maltepe Belediye Başkanı Zengin konuşmasını, Köy Enstitülü yazar İbrahim Şimşek’in Köy Enstitüleri Destanı adlı şiirle bitirdi.

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Anadolu Yakası Başkanı Zübeyir Çelik konuşmasında, Köy Enstitülerinin önemine değinerek, Mustafa Necati Öğretmenlik Onur Ödülünü ülkenin gerçekten “Gözbebeği” olan Köy Enstitülerinin yetiştirdiği  Pakize Türkoğlu’na vermekten büyük onur duyduklarını ifade etti.

Eski ve yeni kuşak öğretmenlerle sahneye çıkan Pakize Türkoğlu, bir Köy Enstitülü olmaktan gurur duyduğunu belirterek, tecrübelerini paylaştığı bir konuşma yaptı.

Ödül töreni sonrası Toprağın Çocukları adlı film gösterildi.

 

 

 

Galeri
📆 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR