MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Sarıgül:’CHP antidemokratik,lidere bağlı bir siyasi hareket’
Sarıgül:’CHP antidemokratik,lidere bağlı bir siyasi hareket’


Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül, CHP’yi demokratik olmamakla suçladı. İlk seçimlerde iktidara geleceğini iddia eden Sarıgül, kimseyi “O’cu Bu’cu” diye ayırmayacaklarını vurgulayarak muhalefete çattı.

17 Ocak’ta İzmir’de büyük bir miting düzenleyeceklerini belirten Mustafa Sarıgül, medyada “Mustafa Sarıgül 17 Ocak’ta Belediye Başkanlığından istifa edecek” haberlerinin yer aldığından yakınarak bir düzeltme yaptı. İzmir mitinginde sadece partinin yol haritasını açıklayacaklarının altını çizen Sarıgül, partinin kurulduktan sonra istifa edeceğini ifade etti.

“Muhalefetin dermanı kalmamış! İktidar heyecanını kaybetmiş”

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, muhalefetin görevini yerine getiremediğini, hükümetin de heyecanını kaybettiğini ileri sürdü. Sarıgül, muhalefete ve iktidara yüklendiği sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye şu anda mutsuz. Bu gün baktığımız zaman iktidarın yorgun olduğunu, heyecanını kaybettiğini görüyoruz. Muhalefetin ise dermanı kalmamış. Muhalefet,  uzun yıllardan beri muhalefet görevini yerine getiremiyor. Bir heyecanı yok, enerjisi yok. Bu nedenle Türkiye’nin yeni bir enerjiye ve yeni bir hayat sahasına ihtiyacı var. Bizi iktidarlığa giden yola iten nedenler de bunlardır. İktidar partisine oy verenler diyorlar ki; ”Başka bir alternatif yoktu da oy verdik” , muhalefete oy verenler de diyorlar ki; ”Elimiz kırılsaydı da keşke oy vermeseydik”. Şimdi; ”Alternatif yoktu da biz iktidar partisine oy verdik” diyenlerin de, ”Elimiz kırılsaydı da oy vermeseydik” diyenlerin de artık partisi kuruluyor. O parti Türkiye Değişim Hareketi.”

“Şimdiki CHP, mevcut yönetimin ve yandaşlarının CHP’si”

CHP’ye ağır sözlerle yüklenen Mustafa Sarıgül, CHP yönetimine verdi veriştirdi. CHP’yi hedef alan Sarıgül; “Eski CHP son derece önemli bir partiydi. Şimdiki CHP, mevcut yönetimin ve yandaşlarının CHP’si. Biz eski CHP’li olmaktan, özellikle 12 Eylül öncesi CHP’yi savunmaktan büyük onur ve mutluluk duyarız. Ama artık yeni CHP, demokratik bir CHP değil. Mevcut CHP antidemokratik, lidere bağlı bir siyasi hareket, parti içi demokrasinin olmadığı bir siyasi hareket.  Kuracağımız partimizde Türkiye’nin en demokratik partisi biz olacağız” dedi.

Kamuoyu yoklamalarında Türkiye’nin 2. partisi olduklarını anlatan Sarıgül, iktidara gelmeleri durumunda başı açık olanın da, kapalı olanın da eşit haklara sahip olacağının sinyalini verdi. Geçmişteki liderlerden Erdal İnönü ve Turgut Özal’ı örnek aldığını belirten Sarıgül, İnönü’nün bilim adamı, devlet adamı, nazik devlet anlayışını, rahmetli Özal’ın ise pratik, ekonomik çözümlerini benimsediğini söyledi.

AK Parti hükümetinin bir dönem daha iktidarda kalamayacağını iddia eden Mustafa Sarıgül, Turgut Özal’dan örnek verdi. Özal’ın bile 2 dönem iktidarda kaldığına dikkatleri çeken Sarıgül, “Tayyip Bey de ancak 2 dönem dayanır. Biz iktidar olduğumuzda bizim de 2 dönemimiz olur” dedi.

“İnançlara saygılı laikliği sonuna kadar savunuyoruz”

Güneydoğu sorununu iktidara geldikten 6 ay sonra çözeceğini belirten Sarıgül, AK Parti’ye de göndermelerde bulundu. “Güneydoğu’da yaşan yurttaşlarımızın sorunları ulusal sorundur. A partisinin, B partisinin tek başına yapması gereken bir konu değildir. Ama bunun seçimden hemen sonra olması lazım. Seçime 8 ay kala, 9 ay kala, 1 yıl kala bu konuya girerseniz inandırıcı olmazsınız. Biz ulusal konuların iç politika malzemesi olarak yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz” diye konuşan Sarıgül, inançların siyasete alet edilmesini de hoş karşılamadığını kaydetti. “İnançlara saygılı laikliği sonuna kadar savunuyoruz” diyen Sarıgül şöyle konuştu: “Biz inançların siyasete alet edilmesini doğru bulmuyoruz. İnançlara saygılı laikliği sonuna kadar savunuyoruz. Ama diyoruz ki; inançlar Rabbimize ulaşma yoludur. İktidara ulaşma yolu olarak kesinlikle istismar edilmemelidir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de herkesin Atatürk’üdür. Atatürk’ümüzün de siyaset malzemesi olarak siyasette oy avcılığı olarak değerlendirilmesi, Atatürk’ümüze yapılan en büyük sevgisizliktir.”

Haber Aktüel

Etiketler: , ,
📆 13 Ocak 2010 Çarşamba 12:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR