MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Toplum » Turkcell 2. Çeyrekte Güçlü Operasyonel Sonuçlarla Liderliğini Sürdürdü

Turkcell 2. Çeyrekte Güçlü Operasyonel Sonuçlarla Liderliğini SürdürdüTürkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2009 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

2009’un ikinci çeyreğinde mobil pazarda yaşanan 802 bin abonelik daralmaya rağmen Turkcell 43 bin abone kaybetti. Bununla birlikte aynı çeyrekte faturalı abone bazını 840 bin kişi artırmayı başaran Turkcell, etkin pazarlama stratejisi ve iletişim çalışmalarıyla toplam aboneler içinde faturalı abone payını 2008’in 2. çeyreğindeki seviyesi olan %19’dan %24’e çıkardı.

Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) rakiplerin her yöne limitsiz tarifelerine ve mobil sonlandırma ücretlerindeki düşüşe rağmen bir önceki çeyreğe göre %9 artışla 18,6 TL olarak gerçekleşti. Abone Başı Aylık Kullanım Dakikası(MoU) bir önceki yıla göre % 38’lik artışla 2001’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 127,9 dakika olarak gerçekleşti.

Turkcell Grup Gelirlerini 2.2 Milyar TL’ye çıkardı

Zorlu makro-ekonomik şartlara rağmen Turkcell Grup gelirlerini TL bazında geçen yıla göre %1.1 oranında artırarak 2.204 milyon TL’ye çıkarmayı başardı. Turkcell Grup’un 2009 2. çeyrekteki AVFÖK (Amortisman-Vergi-Faiz Öncesi Kar) ve net kar rakamları; life:) Ukrayna ve Inteltek operasyonlarının genel ekonomi ve içinde bulundukları faaliyet ortamından olumsuz etkilenmeleri ve devam eden davalar için ayrılan yasal karşılıklar nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre azaldı. AVFÖK %10.9’luk düşüşle 709 milyon TL olarak gerçekleşirken net kar 2008’in 2. çeyreğine göre %26.2 düşüşle 389 milyon TL oldu.
Turkcell Grup’un dolar bazında gelirleri ise belirtilen faktörlere ek olarak TL’nin ABD Doları karşısında yıllık % 27’ye ulaşan değer kaybının da etkisiyle, %20.3 gerileyerek 1.398 milyon ABD Doları olurken AVFÖK %30 düşüşle 449 milyon ABD Doları, net karı ise %42,4’lük azalışla 246 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti.

Ciliv: Turkcell’in teknoloji ve pazar liderliğini güçlü yönetim ile birleştirerek sağlam operasyonel sonuçlar elde ettik

Turkcell’in 2009 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv Türkiye’deki zor ekonomi ve pazar şartlarına karşın; Turkcell’in teknoloji ve pazar liderliğini güçlü yönetim ile birleştirerek sağlam operasyonel sonuçlar elde edildiğini ifade etti. Turkcell’in süregelen başarısına katkıları nedeniyle müşterilere, çalışanlara, iş ortaklarına ve hissedarlara teşekkür eden Ciliv “2009 yılının ikinci çeyreğinde, doyuma ulaşmış iş alanlarımızdaki güçlü pozisyonumuzu korurken; gelişmekte olan iş alanlarımızı genişletmeye ve bu alanlara yatırım yapmaya devam ettik. 3G ile başlayan bu yeni dönemde, gelişmiş şebeke ağımız, cazip mobil geniş bant ve yaratıcı mobil hizmetlerimizle Turkcell’i farklılaştırmak için oldukça iyi bir şekilde konumlandık” dedi.

📆 07 Ağustos 2009 Cuma 10:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR