MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Tüketici Kanunu Sabır Tüketti!
Tüketici Kanunu Sabır Tüketti!


Tüketicinin korunması hakkındaki kanun ile ilgili tartışmalar bitmiyor. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün konuyla ilgili önergesine yanıt veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni bir kanun taslağı hazırlandığını ve taslağın 2012 yılı sonuna kadar Başbakanlığa sunulacağını söyledi. Ne var ki bir çok tüketici derneği, bu yeni taslağın da bir önceki gibi kadük olacağı görüşünde.

 

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, tüketici dernekleri başta olmak üzere milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ile ilgili Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

 

AB’ye katılım süreci öncesi görüşülmesi belirlenen 34 fasıldan 28. başlığı oluşturan “Tüketicinin ve Sağlığının Korunması” faslının 2007 yılında görüşmeye açıldığını, 2008 yılından itibaren de Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun değişikliği öngörülerek, yeni bir kanun tasarısı taslağı hazırlandığını hatırlatan Öğüt, taslağın 24 Nisan 2009’da Başbakanlığa gönderildiğini ancak yıl sonuna kadar çıkarılması planlanan kanunun Eylül 2010 itibariyle kadük olduğunu hatırlattı.  Kanunun aradan geçen zaman içinde neden çıkarılamadığını soran CHP’li Öğüt ayrıca, 2010 yılı sonu itibariyle yeni bir tüketici kanunu çalışması başlatıldığını da ifade ederek bununla ilgili gelişmeleri sordu.

 

BAKAN YAZICI: KANUNUN YASALAŞMA SÜRECİ TAMAMLANAMADI

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı imzasıyla gelen yanıtta ise, bir önceki yasa tasarısının kadük olduğu kabul edildi. “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı taslağına ilişkin yasalaşma süreci tamamlanamamıştır” diyen Yazıcı, mevcut yasada değişiklik yapılması yerine, yasanın tamamen kaldırılarak yeni bir yasa hazırlanması sürecine girildiğini ifade etti. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri de dahil 96 kurum ve kuruluş’un görüşlerinin sorularak yeni bir kanun taslağı hazırlandığını ifade eden Bakan Yazıcı, son şekli verilen kanun taslağının  2012 yılı sonuna kadar Başbakanlığa sunulacağını söyledi.

 

YENİ KANUN TASLAĞI TÜKETİCİ ÖRGÜTLERİNİN TALEBİNİ NE KADAR KARŞILIYOR ?

 

Ne var ki CHP’li Öğüt Bakan Yazıcı’nın açıklamalarının ikna edici olmadığı ve hatta kamuoyunun yanıltıldığı görüşünde. Bazı tüketici derneklerinin yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen Öğüt, bakanlığın görüş istendiğini söylediği 96 kuruluştan bazılarına geçtiğimiz Eylül ayının sonuna kadar süre tanındığını barolar, tüketici mahkemeleri, Bankalar Birliği gibi kurumlara ise 6 ay süre tanındığını ifade etti. Bunun nedeninin belirtilmediğini ve uygulamanın bir çok kuruluş tarafından da çifte standart olarak değerlendirildiğini aktaran Öğüt, ortaya çıkan durumun kanundaki değişikliklerin gerçekleşmesi konusunda kuşkular yarattığını ve tasarı taslağının Başbakanlığa net olarak sevk tarihi verilmediği için 2. kez kadük olma durumunun söz konusu olabileceğini ifade etti.

 

 

Bakan Yazıcı’nın Mart ve Nisan 2012 tarihlerinde yapıldığı belirtilen toplantılara tüketici örgütlerinin çağrılmadığını da söyleyen CHP’li Öğüt, yine tüketici örgütlerinin sigorta uyuşmazlıkları gibi  olmazsa olmaz önerilerinden bir çoğunun hazırlanan taslakta bulunmaması ve tasarının ülke gerçekleri ile tüketici ihtiyaç ve taleplerini yeterince karşılamadığı konusunda ciddi kaygılar yaşandığını belirtti.

 

📆 12 Kasım 2012 Pazartesi 04:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR