MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » İstanbul İçin AB Şehir Eşleştirme Programı Başladı!
İstanbul İçin AB Şehir Eşleştirme Programı Başladı!


Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen ve İstanbul Valiliği koordinatörlüğünde yürütülen İstanbul AB’ye Hazırlanıyor projesi kapsamında Şehir Eşleştirme Programı’na başvurular başladı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği’nin desteğiyle yürütülecek programın duyurusu ve başvuru çağrısı Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin internet siteleri ile İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi internet sitesinden yapıldı.

 

26 Nisan 2012 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği arasında imzalanan protokol ile hayata geçen İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı kapsamında uygulanıyor.

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış konu ile ilgili olarak “Her bir köşesi tarih kokan, her bir köşesi medeniyet kokan, her bir noktasında barış tohumları filizlenen bu aziz şehrin yer almadığı, İstanbul’un bütün yönleriyle temsil edilmediği bir Avrupa Birliği insanlığa her zaman kısık ve cılız sesle konuşmak durumunda kalır. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve barış ortamıyla, çok hareketli uluslararası yapısıyla Avrupa Birliği’nin bazı kentlerini de aşmış olduğu aşikar olan İstanbul’un bütün ilçelerinin de Avrupa Birliği sürecinin aktif birer katılımcısı olmaları gerektiğini, Avrupa’ya tek tek verebilecekleri birçok mesajın bulunduğunu düşünüyorum. Bu bakımdan Şehir Eşleştirme Programı’nın, İstanbul’un sosyo-ekonomik ve kültürel değerlerini Avrupa’ya doğru olarak tanıtması ve İstanbul’un Avrupalı kimliğini güçlendirmesi yönünde önemli fırsatlar yaratacağına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Şehir Eşleştirme Programı Hakkında Bilgi:

 

Şehir Eşleştirme Programı İstanbul ilçelerinin AB üyesi ülkelerdeki kentler ile AB müktesebatının yereldeki uygulamalarına yönelik bilgi ve deneyim alışverişi yapabilmelerini ve ortak projeler sunabilmelerini sağlamayı amaçlıyor.

 

Başvurular sonucunda seçilecek 10 İstanbul ilçesi ile yine AB ülkelerinden başvurular sonucunda seçilecek yerel yönetimler, İstanbul’da düzenlenecek bir çalıştayda eşleştirilerek ortak temalar üzerinde birlikte çalışacaklar.

 

Bu kapsamda İstanbul ilçelerinin; uluslararası düzeyde işbirliği kurma kapasitelerini geliştirmeleri, yerel yönetim uygulamaları konusunda yabancı ortaklarla bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, uluslararası işbirliği ağlarına dahil olmaları ve AB’deki muadilleri ile birlikte ortak projeler hazırlayabilmeleri için imkan yaratılmış olacak.

 

Programa başvurular 14 Aralık 2012 tarihinde sona erecek. Şehir Eşleştirme Programı tanıtım toplantısı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımı ile 22 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da yapılacak.

 

📆 08 Kasım 2012 Perşembe 15:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR