MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Rasimpaşa, Toplum » Kadıköy Belediyesi, Yeldeğirmenini hatırladı…
Kadıköy Belediyesi, Yeldeğirmenini hatırladı…


Kadıköy Belediyesi, Yeldeğirmeni olarak bilinen, resmi adı Rasimpaşa Mahallesi  olan mahalleyi de unutmadı ve yılbaşı için sürpriz bir adımcık attı, bu durumdan fazlasıyla mutlu olan mahalle sakinlerinin duygularını,   mahalle sakinlerinden  Ece AKSAKOGLU   şu şekilde dile getirdi:

“Mahallenin kendi halinde bir meydancığında -ki aslen kendisi bir dört yol ağzıdır- bulunan ağaçlardan iki tanesi yılbaşı kutlamaları için Kadıköy Belediyesi tarafından ışıklandırıldı. Bizim gibi Kadıköy’ün merkezinde olup da kendisini en kıyısında, köşesinde hisseden mahalle sakinleri için şaşkınlık, heyecan ve ümit vericiydi.

Sokaklardaki söylenti bunları daha da artırdı. ‘Yılbaşı gecesi Kadıköy Belediyesi yeldeğirmeninin bu meydancığında eğlence düzenleyecek!’ Ne mutlu bize dedik. Biz varmışız…

Yılbaşı gecesi eğlence düzenlendi. Küçük çaplı da olsa bir ses sistemi getirildi, eh zaten iki kel ağacımız da ışıklarla süslenmişti.

Daha ne isteyebilrdik ki…

Ama şöyle bir düşününce daha neler isteriz neler. Buralarda yaşayan bir kaç arkadaş düşündük taşındık ve hazır belediyemiz bizim varlığımızı kabul etmiş ve buralara uğramışken biz de bir kaç talebimizi bildirsek dedik. Örneğin;

kaçak yapan lağımların kapatılması,

çöp konteynır sayılarının artırılması,

en azından 1 tane çocuk parkı ve yaşayanların özellikle de gece yarılarına kadar apartmanların giriş kapılarının önünde sosyalleşmeye çalışan gençlerin arada soluklanabileceği bir park yapılması,

delik deşik olan ve kendi el becerilerimiz ve evsel malzemelerimizle kapatmaya çalıştığımız yollar ve kaldırımlardaki deliklerin kapatılması,

kaldırımların insan kullanımına uygun hale getirilmesi-tabi engelli kullanımını ayrıca belirtmeye gerek duymuyoruz bile

araçların kaldırımı kullanmamıza izin verebilmeleri için otopark yapılması

aydınlatmaların sağlamlaştırılması ve çoğaltılması gibi…

Biz de hazır belediye buralara uğramışken kendisine meydancıkta notlar bıraktık. Meramımızı en makul dille anlatmak için Dövizler hazırladık:

HOŞGELDİN BELEDİYE

KALDIRIMA, ÇÖPE, PARKA DA GEL BELEDİYE

N’OLUR GEL, YİNE GEL BELEDİYE

İki gün sonra meydancıktaki dövizler gitmişti. Umuyoruz ki yetkili birileri gördü ve ilgilenmek üzere mesajlarımızı aldı.

Eleştirmek değil amacımız, demek istediğimiz; keşke daha sık gelse ve keşke bizi de dinlese belediye. Örneğin Yeldeğirmeni için düşündükleri Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hazırlamadan önce bizlerle de bir konuşsa, bir sesimizi duysa, tanışsa mesela. Malum özellikle İstanbul başta olmak üzere kentsel dönüşüm projelerinden kimlerin canı yanmadı ki? Bir yandan Haydarpaşa Projesi bir yandan Yeldeğirmeni Kentsel Dönüşüm söylentileri derken bizlerin de korkulu rüyası olmaya başladı.

Onun için; n’olur gel, yine gel belediye ama bu sefer daha uzun kal, çaya çorbaya, sohbete de gel belediye.

Bu arada sevgili muhtarımızı da bekleriz mahallemize, belki sorunlarımızı dinlemek ve belediye ile biz mahalleliler arasındaki diyalogda yardımcı olmak ister.

Yaşanabilir bir İstanbul, Kadıköy, Yeldeğirmeni dileğiyle…

Galeri
📆 15 Ocak 2010 Cuma 10:09   ·   💬 9 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kadıköy Belediyesi, Yeldeğirmenini hatırladı…” için 9 cevap

 1. Erkan Kaplan dedi ki:

  Belediyenin küçük bir meydancıkta, çok mütevazi de olsa yurttaşlarını düşünüp onlar için birşeyler yapmış olması sıradan bir hak olsa da ülkemizde önemli bir olay niteliğindedir ve mutluluk vericidir. Aynı şekilde bu mahallede oturan biraz muzip, farkında, bilinçli mahallelilerin çok da güzel bir dille bunu kamusal mekana taşımaları takdir edilecek nitelikte olmuş. Belediyeye bu küçük duyarlılığı, eylemi gerçekleştiren küçük ama duyarlılığı büyük gruba da bağırmadan, sıcacık bir biçimde dileklerini ilettiği için bir yurttaş olarak teşekkür ederim. Duyarlılıkların çoğalması dileğiyle…

 2. Latif dedi ki:

  Gecede emeği geçen, başta Kadıköy Belediyesine olmak üzere, herkese sonsuz teşekkürler… Ece hanımın dilekleri, tüm mahalleninin dileğidir…saygılarımla.

 3. Burak Tüzün dedi ki:

  Rasimpaşa mahallesi Rıhtım İskele sokak Yeldeğirmeni mahallesinde Halk ekmek bayisinin karşısında oturan çok yaşlı bir teyze var, çok zor şartlarda mahalleninin yardımları ile geçiniyor.kendisine yapılacak her türlü yardıma ihtiyacı var. bu konuda neler yapabiliriz..yardım vakfının görevlileri kendisini evinde ziyaret edebilseler mağduriyetini göreceklerdir. havaların çok soğuduğu bu dönemde evinde ısıtma tesisatı da olmayan çok mağdur durumdaki bu yaşlı teyze için neler yapılabilir ?
  iyi çalışmalar,
  saygılar

 4. Erol dedi ki:

  Ben 50 yıldır eğitim mahallesinde yaşıyorum önceleri evimin yanında postane,karakol ve banka vardı bunların hepsi kapandı son 25 yıldır imar sorunu çözülmediği için sınırlarında üniversite ve fen lisesi bulunan bu mahalle tam bir gecekondu görüntüsünde.Çevre ilçelere kıyaslandığında tambir AYIP tablosu-Herkez duysun.Saygılar

 5. savas tanir dedi ki:

  berlinden tüm yeldegirmenlilere selamlar.ben yurttas sokakta büyüdüm ve mahallemiz icin elimizden negelirse yapacagiz.birlik olalim lütfen beni bilgilendirin

 6. zeynep dedi ki:

  Doğup büyüdüğüm, severek yaşadığım mahallem, maalesef son 20-25 yıldır elden gitti. Şu anda eski binaların yenilenerek mahallemizin daha yaşanır hale geleceğinin ümidi oluştu… Ayrıca çöpler hala bir sorun .. Belediyeden ricam; çöplerin gelişi güzel bırakılması ve camlardan sokağa bırakılması!!, ne şehrimize, ne mahallemize yakışıyor. Nacizane bir fikrim var 🙂 Maalesef, herkesi ceza sistemi ile çöpleri düzenli ve medeni şekilde dışarı bırakmaya alıştırmak.. Her eve ufakta olsa bir ceza kesilsin. Herkes birbirini kontrol eder hale gelebilsin. (Ben cezaya razıyım sistem oturacaksa). Bu arada Belediyemiz çok iyi çalışıyor. Gece, gündüz çöpler alınıyor, süpürülüyor. Ancak insanlarımız duyarsız..bunu da bildirmek ve teşekkür etmek isterim.

  İlgilerinizi rica ederim. Saygılarımla,

 7. Tülay dedi ki:

  Halitağa Caddesi motorlu taşıtlara kapalı bir yol olmasına rağmen motosikletler cirit atıyor. Yaya güvenliği tehlike altında. Hiçbir denetim yok.
  Ayrıca caddedeki kaldırımlar keskin taşlarla döşeli. İki giyişte ayakkabıların topuğu aşınıyor, topuk yaptırmak yerine yeni ayakkabı almak daha ucuza geliyor. İlgililere duyurulur.

 8. Ayhan dedi ki:

  Karakolhane cd. oturuyorum caddenin yolu yapıldı kaldırımlar biraz genişledi iyi güzel , binaları dış cephe boyası yaptık işçilik bizden boya marshaldan buda güzelde bu binalar kentsel dönüşümle ( tarihi olanlar hariç ) yıkılıp yeniden yapılması lazım hepsi eski binalar depreme dayanıksız .

 9. serap hülya sakızlı dedi ki:

  ambalaj güzelleşiyorda içi içler acısı senelik binalar hasarlı ileri derece korezyon iyleştirilmeleri mümkünsüz çok bina makyajla kapatılmış en ufak sallantıda yerle bir bu tarz binalar büyük tehlike umarım çok geç olmadan şehircilik bakanımız belediye başkanımız olaya ivedi el koyarlar ilk sayfa haberlerinde falanca bina göçtü onlarca ölü yaralı var haberleri olmdan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR