MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kira Verme, Banka Kredisi Al, Ev Sahibi Ol!
Kira Verme, Banka Kredisi Al, Ev Sahibi Ol!


500-600 TL kadar kira ödediğiniz bir eve, 10 yılda neredeyse 70 bin TL’ye yakın kira ödersiniz. Buna karşılık 100 ile 120 bin TL civarında bir ev almayı planladınız ve 80 bin TL konut kredisi çekmeyi düşünüyorsunuz. Bu durumda 80 bin TL’lik konut kredisine, 10 yılda düz toplamda 55 bin TL civarında kredi faizi ödersiniz. Böylelikle hayat boyu kira ödemektense, uygun şartlarla alınan konut kredisiyle ev sahibi olabilirsiniz. Üstelik konut fiyatlarındaki artış da kar hanenize yazılacaktır.

 

 

 

Ev sahibi olmak ve kendi evinde oturmak herkesin hayalidir. Fakat yüklü bir borç altına girme korkusu, ev sahibi olmayı engeller. Konut fiyatları sürekli artış gösterirken, ev sahibi olma hayalleri de sürekli ertelenir. Fakat birkaç yıl içinde ödediğimiz kira tutarı, sahip olmak istediğimiz evin fiyatının üzerine çıkar.

 

Fakat, son yıllarda düşen konut kredisi faiz oranları, konut sahibi olmamız için elverişli şartlar yaratıyor. Faiz oranları ve geri ödeme koşulları bankadan bankaya değişiklik gösterirken, enuygun.com’un konut kredisi hesaplama aracı sayesinde kendi şartlarınıza en uygun krediyi bulmak oldukça kolay.

 

Artan konut fiyatları ve sürekli ertelenen hayaller

Son yıllarda büyük şehirlerdeki konut fiyatlarında görülen yüzde 20 – 30 oranındaki artışlar, ev sahibi olma hayali kuranların, hayallerini sürekli ertelemesine neden oluyor. Ertelendikçe daha da zorlaşan ev alma hayalleri, inşaat sektöründeki maliyetlerin artışına bağlı olarak, birçok kişi için imkansız hale geliyor. Kirada oturanlar, ödedikleri kira oranındaki kredi taksitleriyle kolayca ev sahibi olabilecekleri halde, kredilerin geri ödeme şartları birçok insanda korku yaratıyor.

 

enuygun.com analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, konut kredisiyle kira öder gibi ev sahibi olmanın avantajını basit bir hesapla ifade ediyor:  “100 ile 120 bin TL civarında bir ev almayı planladınız ve 80 bin TL konut kredisi çekmeyi düşünüyorsunuz. Bu durumda 80 bin TL’lik konut kredisine, 10 yılda düz toplamda 55 bin TL civarında kredi faizi ödersiniz . Buna karşılık 500-600 TL civarında kira ödediğiniz bir eve de yine düz hesapla 10 yılda 70 bin TL‘ye yakın kira ödersiniz. Yani bir yerde konut kredisi faizini bankaya değil, ev sahibine ödemiş olursunuz. Aslında ödediğiniz kira her yıl (bugünün enflasyon rakamlarıyla) yüzde 10 oranında artarken, kredi ödemeleri sabit kalır. Bu durumda yaklaşık 7-8 yılda ödeyeceğiniz kirayla konut kredisinin faizini ödemiş olursunuz. Üstelik size ait olan evinizin değeri de artacağından enflasyon oranında artan ev fiyatlarından da etkilenmemiş olursunuz.”

 

Konut kredileri, ev sahibi olmak isteyenlere bu avantajları sunarken, enuygun.com konut kredileri içinde koşulları en uygun olanı bulmamıza olanak sağlıyor. enuygun.com’da yer alan konut kredisi hesaplama aracı 20’ye yakın bankanın konut kredisi faizleri ve geri ödeme koşullarını karşılaştırma imkanı sunuyor. Böylece, konut kredisiyle ev sahibi olmak isteyenler, kendi şartlarına en uygun krediyi bularak, elverişli şartlarla ev sahibi olabiliyor. Mortgage seçeneklerinin de karşılaştırılabildiği uygulama sayesinde, en uygun şartlarla ev sahibi olmak bir tık kadar kolay hale geliyor.

 

Ev almak için hareket geçme zamanı

Konut fiyatlarının sürekli artış halinde olduğunu ve konut kredisiyle ev alanların karlı çıktığını belirten enuygun.com analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Sizin almak istediğiniz ev prim yapmayacak durumda olsa bile ev fiyatları, en azından çimento ve demir fiyatlarındaki artışa bağlı olarak yükselecek ve bu durumda istediğiniz evi almak giderek daha da zorlaşacaktır. Konut kredisi faizine takılmak yerine kendi evinize bir an önce geçmenin planlarını yapın” diye konuştu.

enuygun.com konut kredisi hesaplama aracı sayesinde, şartlarınıza en elverişli koşullarda ev sahibi olma hayali bir gerçeğe çok daha yakın, hem de bir tık kadar.

Etiketler: , , , , , , ,
📆 05 Kasım 2012 Pazartesi 15:46   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR