MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Kültür-Sanat, Mekanlar » Bahariye Sanat Merkezi Kapanıyor

Bahariye Sanat Merkezi KapanıyorYoğun bir tadilattan sonra geçen sezon İstanbul Kadıköy’de faaliyetine başlayan “Bahariye Sanat Merkezi” ekonomik krize daha fazla dayanamadı. Sanat Merkezi, Ağustos sonu itibariyle kapısına kilit vuracak.

Bahariye Sanat Merkezi, sezon içinde üç yetişkin oyunu, çocuk oyunu, kukla tiyatrosu, akustik İlhan Şeşen konserleri ve değişik pek çok etkinlikleriyle seyircinin ilgi odağı oldu. Bunun yanı sıra salonun sıcak havası nedeniyle “Uygur Kardeşler” gibi Kadıköy’e gelen tiyatro grupları BSM’nin salonunu tercih ettiler.

Ne yazık ki 4 sene önce Kültür Bakanlığı “Salon Yapım ve Yenileme” yardımlarını kaldırdı. Geçen sene de Kültür Bakanlığı BSM’nin oyunlarına hiçbir gerekçe göstermeksizin yardım yapmadı. Bunun yanı sıra muhalif oyunlarıyla bilinen tiyatro, muhalefetin elinde olan belediyelerden de yardım görmedi. Özel veya resmi hiçbir kurum ilgi göstermeyince, bu kriz ortamında dayanılmaz masrafların altından kalkılamadı.

Önceki yıllarda “İstanbul Hayal Sahnesi” adıyla Türkiye’nin dört bir yanında oyunlarını sergileyen ve yerleşik salona geçince “Bahariye Sanat Merkezi” adını alan tiyatro, yine aynı isimle oyunlarını Anadolu turnelerinde sergileyecek.

İstanbul’da bir salonun daha kapanacak olması yetkililerin umurunda olur mu bilemiyoruz ama sanatseverleri üzeceğinden eminiz.

selcuk-uluerer-tiyatro

Konuyla ilgili olarak BSM’nin Genel Sanat Yönetmeni Selçuk Uluergüven, “Maalesef İstanbul’a salon kazandırma sevincimiz sadece bir sezon sürdü. Bugüne kadar kazandığımız tüm paramızı bu salona yatırmıştık. Tiyatro salonu işletmek çok külfetli bir iş. Hiçbir kurumdan destek alamadık. Kendi çabamızla ancak bir sezon sürdürebildik. Bir yanda yüksek kira, bir yanda yüksek elektrik faturaları, vergiler, sigortalar artık dayanılmaz hale geldi. Aslında yeni sezonda da her şeye rağmen faaliyetimizi sürdürmek istiyorduk fakat biriken kira borcumuz nedeniyle mal sahipleri olan Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan ve İrfan Atasoy bizi icraya verdiler. 68 yaşında birikimlerini Türk Tiyatrosu için harcayan benim gibi bir sanatçının, evde olmadığım bir saatte, evine girip eşyalarını haczettiler. Artık bu yaştan sonra borçlarımı ödeyebilmek için çalışacağım. Çok üzgünüm.” dedi.

📆 06 Ağustos 2009 Perşembe 15:14   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Bahariye Sanat Merkezi Kapanıyor” için bir cevap

 1. tiyatrocu emir dedi ki:

  yazık! başka diyecek hiçbir söz bulamıyorum
  Selçuk Uluergüven gibi senelerin sanatçısına böyle
  bir haksızlık yapılmasını kınıyorum Bahariye Sanat
  Merkezi için de çok üzüldüm ondan önce tiyatronun yerine broadway sineması vardı onu da kapattılar
  tek hata bu yerlerde sergilenen gösterilerin sanata saygısı vardı,saçmalıktan ve avamlıktan uzak işler üretiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR