MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Genel, Suadiye, Toplum » Kadıköy’de Bir Milyon Kişi Yürüdü!
Kadıköy’de Bir Milyon Kişi Yürüdü!


Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 89. yılı her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadıköy Bağdat Caddesi’nde yüz binleri buluşturdu.

 

Kadıköy Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü Bağdat Caddesi’nde planlanandan önce başladı. Saat 19.00 da başlayacak olan yürüyüş için saatler öncesinden Suadiye de toplanan Cumhuriyet Sevdalıları, ellerinde meşale ve Atatürk Posterleriyle yürüyüşün başlama saatini beklediler. Kalabalık nedeniyle Bağdat Caddesi saat 17.00 den itibaren trafiğe kapandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da gelmesiyle yürüyüş Suadiye’den büyük bir coşkuyla başladı.

 

Türk Bayrakları ve ışıklı led ekranlarla özel olarak hazırlanan  Cumhuriyet Tırı’ndan çalınan  marşlar ve şarkılar eşliğinde büyük bir çoşkuyla yürüyen İstanbullular, zaman zaman sloganlar atarak Ankara’daki olayları protesto ettiler.  Mustafa Kemalin Askerleriyiz, Türkiye Laiktir Laik Kalacak şeklinde sloganlar atılan yürüyüş çoğu zaman yoğun katılım nedeniyle duraksamalarla devam etti. Katılımın yoğunluğu nedeniyle kortejin önünde yürüyemeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri, tırın üzerine çıkmak zorunda kaldılar. Kılıçdaroğlu, Tır’ın üzerinden bayrak sallayarak ve halka çiçek atarak, Cumhuriyet Bayramlarını kutladı.Yürüyüşe CHP milletvekilleri Şafak Pavey,Gürsel Tekin,Bihlun Tamaylıgil,Aydın Ayaydın,Akif Hamza Çebi,Umut Oran,Kadir Öğüt ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’da katıldı.

 

 

Yaklaşık 3 kilometrelik güzergaha yoğun katılım nedeniyle 4 saatte ulaşan Tır’ın üzerinden konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Birilerinin Cumhuriyet Bayramını halkın kutlamasını yasaklamaya çalıştığını söyledi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 

“Halka halka karşı koyamadılar. Sabah Ankara’daydım, şimdi Kadıköydeyim. Biz Atatürk’ün yolundayız. Onun kurduğu Çağdaş Aydınlık Cumhuriyet yolundayız. Bu yoldan dönmeyeceğiz. Atatürk’ün en büyük eseri Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne sahip çıkacağız. Türkiye yeniden ayağa kalkacak. Yeni bir kurtuluş savaşı başlatıyoruz. Benim inandığım yol Mustafa Kemal’in yoludur. O da çağdaş uygarlık yoludur. Kişisel çıkarlarımız için değil, halkımız için sizin için gece gündüz çalışıyorum. Bana ve partimize güç verin”

 

Suadiye’den başlayan yürüyüş korteji Caddebostan’a geldiğinde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Burada tekrar konuşan Kılıçdaroğlu, halk için mücadele ettiğini, Atatürk’ün yolunda yürümeye devam edeceğini söyledi.

 

 

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk  de konuşmasında, Ankara’daki olaylara ve Cumhuriyet Bayramı için çelenk koyma törenlerindeki engellemelerini hatırlatarak, bu yıl kutlamalarda yapılmak istenen engelleme çalışmalarının Türkiye demokrasisine kara bir leke olarak geçeceğini söyledi.  Öztürk, rektörlerinin, gazetecilerinin, milletvekillerinin hatta eski Genelkurmay Başkanının hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirterek “Ülkemiz faşizan bir anlayışla yönetiliyor. Ama devran dönüyor. Burada bir milyon kişi var. Tüm engellemelere rağmen halk bayramını kutluyor.” Dedi. Öztürk, konuşmasının sonunda her yıl tekrarlatılan Cumhuriyet’e bağlılık andığını yüzbinlere tekrarlatarak, bayramlarını kutladı.

 

Yürüyüşe katılanlar daha sonra Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Zülfü Livaneli konserini izlediler. Caddebostan Sahili’nde hazırlanan dev konser alanında sahneye çıkan Livaneli’yi binlerce İstanbullu izledi.

 

 

 

 

Galeri
📆 30 Ekim 2012 Salı 10:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR