MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Acıbadem, Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » 2500 Aileye Tüp Bebek İmkanı!
2500 Aileye Tüp Bebek İmkanı!


Türkiye’de hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Acıbadem Sağlık Grubu elele vererek büyük bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 19 Ekim 2012, Cuma günü (bugün) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleşen protokolün imza töreninde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Bu Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Ali Aydınlar’ın projesidir. Biz bakanlık olarak, projeden yararlanacak aileleri tespit edeceğiz, ulaşım ve konaklama masraflarını karşılayacağız. Acıbadem Sağlık Grubu ise, ilaç ve tedavi masraflarını karşılayacak” diye konuştu.

 

2,5 MİLYON HANENİN SOSYAL-EKONOMİK ANALİZİ YAPILIYOR

 

Devlet olarak sosyal sorumluluk projeleri ürettiklerini ancak bu defa fikrin Acıbadem adına Mehmet Ali Aydınlar’dan geldiğini belirten Bakan Fatma Şahin, proje kapsamında yapılacaklar hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Bu proje Acıbadem’in projesidir. Kendileri ailelerin tespiti konusunda bizden yardım istediler. Biz bakanlık olarak toplam 81 il ve ilçelerde, hangi ailelerin başvuru şartlarına uygun olduğunu belirleyeceğiz. Bu bizim işimiz. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nde 2,5 milyon hanenin ekonomik ve sosyal analizini, ailenin gelir düzeyi, eğitim-sosyal durumu, çocuk sayısını belirliyoruz. Maddi durumu elvermeyen ailelerin çocuk sahibi olmasına destek vermek bakanlık olarak bizim görevimizdir. Ben Güneydoğu’nun bir evladıyım, üçüncü dönemdir milletvekiliyim. Bana karı-koca gelen çiftlerin tüp bebek tedavilerini yaptıramamaktan yana şikayetleri vardı. Hem erkeklerin hem de kadınların üzerinde önemli baskılar vardı. Bu proje sayesinde yoksul ailelerin umudunun gerçek olacağına inanıyoruz. Bakanlık olarak projenin çok büyük bir heyecanla takipçisi olacağız.”

 

TÜRKİYE’DE 150 BİN AİLENİN TÜP BEBEK TEDAVİSİNE İHTİYACI VAR

 

Protokol imza töreninde konuşan Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, şirketlerinde 15 bine yakın çalışanın bulunduğunu, bunun yüzde 60’ının kadınlardan oluştuğunu, bu sayıyla en fazla kadın çalışan istihdam eden şirketler arasında yer aldıklarını söyleyerek, kadına yönelik projelere önem verdiklerini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bu proje kapsamında sosyal güvencesi olmayan 2 bin 500 aileye destek vereceğiz. Araştırmalarda Türkiye’de 150 bin ailenin tüp bebek tedavisine ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. 2005 yılından önce Sosyal Güvenlik Kurumu bu ailelere maddi yardım yapmıyordu. 2005 yılına kadar ortalama 15 bin tüp bebek uygulaması yapılırken, hükümetin 2005’deki düzenlemesinden sonra bu sayı, 40-50 bine çıktı. Ama daha fazla insanın desteğe ihtiyacı var. Yeşil kartlı gruba Sosyal Güvenlik Kurumu katkıda bulunamıyor, tedavi ya da ilaç yardımı yapamıyor. Acıbadem bünyesinde tüp bebek yaptığımız 9 merkez var, 2013 başında bu projeye başlayarak bir yıl içinde 2500 aileye uygulama yapacağız. Bu projenin maliyeti hesaplarımıza göre minimum 12-15 milyon TL arasında değişiyor. Bu çok heyecan verici ve önemli bir sosyal sorumluluk projesidir, bu konuda destekleri için Sayın bakana ve ekibine çok teşekkür ederim.  “

 

 

 

 

 

 

“MADDİ DURUMU ELVERMEYENE BALIK TUTMAYI ÖĞRETECEĞİZ”

 

Yapılan protokolde projenin tüm detaylarının da net bir şekilde belirlendiğine işaret eden Bakan Fatma Şahin, ailelere bakanlık olarak destek verecekleri söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Başvuran ailelerin hiç çocuğunun olmaması gerekiyor. 2 bin 500 kişi yararlanacak diyoruz ancak bizim öngördüğümüz şartları taşıyan kaç aile var, henüz bilmiyoruz. Bu konuda çıkan rakamları 15 gün sonra 81 il ve tüm ilçelerde yaklaşık olarak ortaya çıkarmış olacağız. Proje kapsamının sadece 23-39 yaş arasını kapsamasının sebebi, Sağlık Bakanlığı’nın 40 yaş ve üzeri kadınlarda tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilme imkanının tıbben azlığıdır. Bu kriterler yönetmeliklerle de düzenlenmiştir. Bize Sağlık Bakanlığı’ndan bebek muhtaçlık belgesi getirilmesi gerekiyor, yani normal yollarla gebe kalınamadığına dair bu belgeyi istiyoruz. Diğer gelir tespitiyle ilgili belgeyi zaten bakanlığımız veriyor.” Proje kapsamına girdiği tespit edilen, proje çerçevesinde sunulan yardımlarla bebek sahibi olan ailelere maddi destekte de bulunacaklarını açıklayan Bakan Şahin, “Bakanlık olarak bu gelir grubuyla ilgili sosyal destek sistemimiz var. Bu sistem çerçevesinde gelir getirici destek projeleri hazırlıyoruz. Yani iş imkanı sağlayarak aynı zamanda balık tutmayı da öğreteceğiz. Bu yüzden ‘Maddi olarak zaten hiçbir şeyi yok nasıl bebeğine bakacak?” anlayışını biz doğru bulmuyoruz. Bizim sosyal devlet olarak amacımız destek olmak, maddi imkanları yok diye çocuksuz bırakmak değil.”

 

📆 22 Ekim 2012 Pazartesi 09:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR