MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Moda-Güzellik, Toplum » U.S. Polo Assn.’in İstanbul’da açtığı mağaza dünyaya model olacak
U.S. Polo Assn.’in İstanbul’da açtığı mağaza dünyaya model olacak


U.S. Polo Assn. Dünya Başkanı ve CEO’su David Cummings, İstanbul’a geldi. Forum İstanbul’daki U.S. Polo Assn. mağazasını açan Cummings, ilk kez bu mağazada uygulanan konseptin tüm dünyaya örnek olacağını söyledi.U.S. Polo Assn.’in tüm dünyaya model olacak yeni mağazacılık konseptinin ilk kez uygulandığı Forum İstanbul mağazası, U.S. Polo Assn. Dünya Başkanı ve CEO’su David Cummings’in katılımıyla açıldı.

 

Toplantıda konuşan David Cummings, Aydınlı Grup’la 13 yıldır süren işbirliklerinden ve lisansörlük modelinden son derece memnun olduklarını belirtti. Cummings, U.S. Polo Assn.’in dünya genelinde 8 ana lisansörü bulunduğunu, Aydınlı Grup’un ABD’den sonra ikinci büyük lisansörleri olduğunu ifade etti. Cummings, “En büyük ikinci lisansörümüz Aydınlı Grup ile güçlü bir partnerliğimiz var. Pazar payımızı artırmak için birlikte stratejik planlar yapıyoruz. Tüketicilere daha keyifli alışveriş deneyimi yaşatmak adına ürün ve mağaza tasarımları geliştiriyoruz. Aydınlı’nın sergilediği başarı beni gururlandırıyor” dedi.

Türkiye’de uygulanan marka mağazacılığı konseptini ABD’ye taşıdıkları bilgisini veren David Cummings, “U.S. Polo Assn. ürünleri ABD’de önceden çok katlı mağazalardaki kornerlerde satılırdı. Artık Türkiye’deki gibi marka mağazalar açmaya başladık. Şu anda ABD’de 12 mağazamız var. 5 yıl içinde bu sayıyı 50’ye çıkarma hedefindeyiz. Dünya genelindeki mağaza sayımız ise 60” dedi.

“U.S. Polo Assn. kriz dinlemedi, 2009’da en başarılı performansını sergiledi”

ABD’de birçok markanın “fiyat odaklı” hareket ettiğini, ancak U.S. Polo Assn. olarak önceliklerinin “kalite” olduğunu dile getiren Cummings, Türkiye’deki ürün kalitesini çok beğendiklerinin de altını çizdi. Cummings ayrıca, global ekonomik krizin damgasını vurduğu 2009 yılında U.S. Polo Assn.’in, 120 yıllık tarihinin en başarılı performansını sergilediğini kaydederek, “2009’da 700 milyon dolara yakın bir ciro elde ettik. 2010’da bunu yüzde 13 oranında artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yeni mağaza konsepti Türkiye’den dünyaya açılacak

 

Toplantıda söz alan Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, ilk kez Forum İstanbul’da uygulanan yeni mağaza konseptinin tüm dünyada U.S. Polo Assn.’e örnek olacağını, Türkiye’den yurtdışına mağaza konsepti ihraç edeceklerini belirtti. Yeni konsept üzerinde 2 yıl boyunca çalıştıklarını, David Cummings’in de bizzat bu konsept çalışmalarının içinde yer aldığını anlatan Levent Özkan, şöyle konuştu:

“Yeni geliştirdiğimiz mağaza konseptimizi yurtdışına ihraç etmeye hazırlanıyoruz. Yeni konseptimizin en önemli özelliği, ürüne erişimi kolaylaştırması. Dekorasyonda organik, doğal malzemelerden, polo sporunda kullanılan ürünlerden yararlandık. Çocuklar için Playstation köşemiz bile var. Bugün bir prototipini açtığımız mağazalarımızda, U.S. Polo markalı tüm ürünler bir arada yer alacak. Kadın-erkek-çocuk giyiminden ev tekstiline, zücaciyeden aksesuara, tüm U.S. Polo ürünleri, 800 metrekarelik mağazalarda tüketicilerin beğenisine sunulacak.”

Aydınlı, U.S. Polo Assn. lisansı verdiği ülke sayısını 30’a çıkardı

U.S. Polo Assn.’in lisans bölgelerini genişletmeye hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Özkan, markanın üretimi ve ihracatını üstlendikleri ülkeler arasına 2009’da Suriye, Lübnan ve Ürdün’ü de eklediklerini ve böylelikle ülke sayısını 30’a çıkardıklarını dile getirdi. Özkan, şunları söyledi:

“Aydınlı Grup olarak 700 milyona yakın bir nüfusa U.S. Polo Assn.’i sunuyoruz. Bu ülkelerde markanın tüm organizasyonu Türkiye’den yürütülüyor. Tasarım ve üretimi Türkiye’de yapıyoruz. Bazı ürünlerde maliyetler ülkemizde Uzakdoğu’ya göre yüzde 20 – 30 daha yüksek olsa bile kalite nedeniyle Türkiye’de üretimi tercih ediyoruz.”

Yurtdışında 16 U.S. Polo Assn. mağazası ve 24 ayrı satış noktasına sahip olduklarını, 2010’da da 4 yeni mağaza ve 6 yeni satış noktası açarak tüketicilere toplam 50 noktada ulaşacaklarını ifade eden Özkan, “2 yıl önce Doğu Avrupa pazarına girdik, Romanya’da 2 mağaza açtık. Mısır pazarına çok hızlı giriş yaptık ve 1 yıl içinde tam 4 mağazaya ulaştık. Rusya’da 7 mağazamız var. Ukrayna’daki mağaza sayımız ise kısa süre içinde 5’e ulaşacak. Önümüzdeki yaz sezonunda Kazakistan, Kuveyt ve Lübnan’da yeni mağazalar açacağız” dedi.

 

2010’da 40 milyon dolar ciro, 4,5 milyon dolar ihracat hedefi

 

U.S. Polo Assn.’in 2009 yılını 35 milyon dolar ciro ile kapattığını bildiren Levent Özkan, “2010 içinse kendimize 40 milyon dolar ciro hedefi koyduk. 2009’da 4 milyon dolar ihracat yaptık. 2010 yılı için de 4,5 milyon dolar ihracat hedefi belirledik” diye konuştu.

Yurtiçinde 40 U.S. Polo Assn. mağazası ve 160 satış noktası olmak üzere toplam 200 noktada tüketicilerle buluştuklarını belirten Özkan, 2010’da ise 50 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

 

U.S. Polo Assn. 2010’da çocuk ürünlerinde atılım yapacak

2010’un U.S. Polo Assn. için çocuk ürünlerinde atılım yılı olacağını ifade eden Levent Özkan, “U.S. Polo Kids koleksiyonumuzun gördüğü ilgi ve tüketicilerimizden gelen baskı üzerine 2010’da  kış sezonuyla birlikte U.S. Polo Kids mağazalarını açmaya karar verdik. Dünyaca ünlü bir markayı ve son derece kaliteli ürünleri, çocuklara ‘ulaşılabilir’ fiyatlarla sunmak üzere yola çıkıyoruz. Türkiye’de markalı çocuk koleksiyonu eksikliğini gidereceğiz. Böylece U.S. Polo Assn. markasıyla tüm aileyi giydirmiş, ailelerin evlerini donatmış olacağız” diye konuştu.

2010’da 5 U.S. Polo Kids mağazası açmayı, 5 yılda bu rakamı 50’ye çıkarmayı ve 250 satış noktasında çocuk ürünleri sunmayı hedeflediklerini kaydeden Özkan, “U.S. Polo Kids’in gelişmesiyle mağaza metrekarelerini 2011’de binlere çıkaracağız. U.S. Polo Kids’in ürün grubuna bu yıl ayrıca çocuk ayakkabısını da dahil edeceğiz ve bu alanda büyüyeceğiz” dedi.

 

David Cummings hakkında

Spora, atlara ve kazanmaya tutkun olan Cummings, boş vakitlerinde oynadığı rodeo sporundan sıkılınca polo sporunu keşfetti ve Lone Star Polo Club bünyesinde yeteneklerini geliştirdi. Strateji yeteneği sayesinde çok sayıda turnuvada ödüller kazandı. 2003’te Operasyonlar Üst Yöneticisi (COO) olarak USPA bünyesine katıldı ve 2006’da kurumun CEO’luğuna getirildi. Cummings’in mali zekası sayesinde markanın yıllık gelirleri olağanüstü bir biçimde arttı ve USPA’nın gelecekteki istikrarını garanti altına almış oldu. Modern zamanların en büyük global mali krizlerinden birinin yaşandığı 2009, U.S. Polo Assn. markasının en iyi performansını sergilediği sene oldu.

1997’den bu yana U.S. Polo Assn. markasının ana lisansörlüğünü üstlenen Aydınlı Grup, Cummings’in örnek gösterdiği lisansörler arasında yer alıyor. İstanbul da Cummings’in hem profesyonel hem de kişisel anlamda en sevdiği ve sık sık ziyaret etmeye çalıştığı şehirler arasında bulunuyor.

Galeri
📆 09 Ocak 2010 Cumartesi 09:15   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR