MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kadıköy de Elektrikli Araç Dönemi Başladı!
Kadıköy de Elektrikli Araç Dönemi Başladı!


Başkan Öztürk “İstanbul da ilk adımı biz atıyoruz”

 

Kadıköy Belediyesi çevre korunmasında önemli bir adım atarak, belediyeye elektrikle çalışan çevre dostu araçlar aldı. Belediye hizmetlerinde kullanılacak yeni elektrikli Fluence Z.E araçları törenle teslim alan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköy Belediyesi’nin ve Kadıköylülerin çevre korunması konusunda çok duyarlı olduklarını kaydederek şunları söyledi:

 

“Kadıköy Belediyesi bir çok konuda ilkleri uygulayan ve diğer belediyelere örnek olan bir belediyedir. Özellikle Çevre korunması konusu bizim en fazla önem verdiğimiz, üstünde durduğumuz bir konudur. 1 Mart 2010 tarihinde meclis kararı alarak ilk kez Türkiye de plastik torbaların kullanılmasını yasaklama kararını aldık ve bunu başarıyla uyguladık. Karbon Salımı ölçümleri yapıyoruz. Bunun ikinci bir ayağı olarak belediyemizde kullandığımız araçlarımızı da çevreye zararsız hale getiriyoruz.

 

Bugün 4 Fluence Z.E ile  bu adımı attık. Çevre korunmasına katkı sunmayı amaçlıyoruz. Belediye olarak örnek olmak istedik. Bunun devamı gelecek. Bu araçlardan sonra çöp toplama araçlarımızı ve diğer otolarımızın tamamını elektrikli çevre dostu araçlara çevireceğiz. Bu adımla Kadıköylülere örnek ve öncü olmayı amaçlıyoruz. Bu araçları iki gün süreyle kullanarak test etme imkanı buldum. Herkese tavsiye ediyorum”

 

 

Törende konuşan Renault Mais genel müdürü İbrahim Aybar ise “Yerküreye salınan karbondioksidin %12’sini trafikte seyreden araçlar oluşturuyor. Petrol ürünlerinin %25’ini ise yine araçlar tüketmektedir.Bu çok büyük bir oran.Otomotiv sektörü olarak bunun farkındayız.Kadıköy Belediyesi’nin bu uygulaması umarım diğer kurumlara da örnek olur.Bu araçlarla sportif kullanmadığımız sürece kesintisiz 200 km yol alınabilmektedir.Ben bir yıldır test ettiğim elektrikli aracımla,İstanbul içinde 150-160 km. kesintisiz gidebiliyorum.Aracın pil ömrü yok.Binlerce kez şarj edilebilme özelliğine sahip.Zaten ileriki yıllarda pillerin değiştirilip yenilenebilmesi söz konusu olabilecek.”şeklinde konuştu.

 

Konuşmalar sonrasında, belediye hizmetleri için kullanılacak 4 elektrikli araçtan biriyle test sürüşü gerçekleştiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ayrıca araçta hiç ses ve titreşim olmadığını, aracın her türlü donanıma sahip olduğunu ve Belediye araç parkının çok kısa bir süre zarfında tamamıyla elektrikli araçlardan oluşacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Galeri
📆 06 Ekim 2012 Cumartesi 14:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR