MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Yeter artık, denizi kirletmekten vazgeçin
Yeter artık, denizi kirletmekten vazgeçin


Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş
“Deniz kıyısına çak katlı bina dikmek ve büyük oteller yapmak vatan hainliğidir” diyerek önemli uyarılar yapıp yetkililerin dikkatini çekti.

“Yeter artık sahili ve denizi kirletmekten vazgeçin”

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş “Olan olmuş deyip sessiz kalamayız. Sahil yağmasına dur demeyi bilmeliyiz. Deniz kenarına, kıyı kenarına, havza içine çok katlı bina yapmak, otel yapmak bana göre vatan hainliğidir. Ve bu işi yapanlar o derece büyük bir suçlama ile cezalandırılmalı ve yargılanmalıdır. Bakın ülkemizin her yerinde sahil yağması hızla devam ediyor. Plajlarımız artık çirkin yapılaşmadan kurtarılmalıdır. Avrupalı mavi bayraklı temiz denizi tercih ediyor. Bizde turizm gelirimizi arttıracağız diye olmadık teranelere başvuruyoruz. Kirlettikçe kirletiyoruz denizi, akarsuya, gölü, havzayı” dedi.

Göktaş, “Sorarım size herkes TURİZMCİ OLABİLİR Mİ, VE HERKES TURİZM YAPABİLİR Mİ? Bizde parası olan arkasında dayısı olan olmuş Turizmci ve Turizm hizmeti sunuyor. Her işte olduğu gibi bu işte de bilinçsiz ve görgüsüzce hizmet sunanlar olduğu müddetçe Turizmde ilerlememiz mümkün değil. Yazık. Bu dal önemli bir dal. Ve bir zamanların bacasız sanayi dedikleri önemli bir olgu… Turizm hizmetini sunanlarında çok ciddi eğitimden geçirilmeleri gerektiği gibi, bu alanda hizmet sunanların bir dizi inceleme ve değerlendirmelere tabi tutulması lazım. Acilen yapılması lazım… Şimdi kalkıp Turizm bakanlığı, yada mesleki kuruluşlar biz o işi yapıyoruz demesinler. Mutlaka yapıyorlardır. Ama biz diyoruz ki eskiden ruhsat almış, izin almış bu işi kara düzen yapanlar artık yapmasınlar. Belirli normlar içinde AB ve Dünya gerçeklerine uygun çalışsınlar. Hakkıyla yapanlarında önünü kesip haksız rekabete yol açmasınlar” dedi.

Göktaş, “Yıllardır her şey dâhil kampanyaları ile Avrupalıyı ülkemizde sudan ucuza tatil yaptırıp gönderiyoruz. Turizmde kaliteyi bozuyoruz. Önüne gelen herkes turizmci olmuş. Bu işi iyi yapan yapsın, yapamayan bıraksın. Avrupalı turist mavi bayraklı denizleri tercih ediyor. Evet, bizde de mavi bayrak sayısı artıyor ama artık şu denizin kirletilmesi önüne geçelim. Bu nedenle balık çiftliklerinin de acilen açık denizlere taşınması gerekmektedir. Taşınmayıp halen koylarımızı kirleten balık çiftliklerini ne zaman taşıyacaklar onu da ilgililerden merakla bekliyoruz” dedi.
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER) GENEL MERKEZİ

📆 22 Temmuz 2009 Çarşamba 23:49   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR