MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Tekin’den AKP’ye Çağrı: “Plaza Yerine Güvenli Karakol Yapın!”
Tekin’den AKP’ye Çağrı: “Plaza Yerine Güvenli Karakol Yapın!”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “Kibrit kutusu değil, karakol yapıyoruz” sözlerini eleştirdi. Tekin, “İstanbul’un, Ankara’nın İzmir’in göbeğine rant için altı ayda çok katlı kuleler, plazalar dikenler, çocuklarımızın can güvenliğini koruyacak olan karakolları niye yapamıyor? Karakolda rant olmadığı için mi?” dedi.

Sekiz askerin şehit olması sonrası başlayan “İktidar güvenli karakolları yapmakta yetersiz kaldı” tartışması sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul MilletvekiliGürsel Tekin, “Kentlerin ortasına altı ayda çok katlı kuleler diken, yeşil alanları imara aykırı bir biçimde plazalara dönüştürme yeteneği olan iktidar, sıra karakol yapmaya gelince neden duruyor? Neden bu yeteneğini kaybediyor! Yoksa karakolda rant olmadığı için mi?” diye sordu.

CHP’li Tekin, AKP iktidarının, askerin can güvenliğini sağlayacak olan güvenli karakolları yapmakta “isteksiz” davrandığını belirterek, “Sanırız orada yeterince rant görmediler. Biz AKP’nin inşaat yapmadaki ustalığı ve oradan rant çıkarmadaki becerisini biliyoruz. Yeşil alanların imarlarını değiştiren, cami için ayrılan bölgeleri iş merkezine çeviren iktidar, sıra güvenli karakol yapmaya gelince binbir türlü mazeret buluyor” dedi.

İktidara seslen ve “Ey AKP, karakolda istediğiniz kadar rant yok diye mi inşaatlara başlamıyorsunuz?” diye soran Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakan Erdoğan’ın Kur’an Kursu gördüğü binayı bile yıkıp yerine alış veriş merkezi yapacak kadar mahirsiniz… Ama nedense iş karakol yapmaya gelince tüm yeteneğinizi kaybediyorsunuz. Yoksa şehit olan çocuklarımızın sizler için hiç mi değeri yok? hiç mi canınız yanmıyor, vicdanınız hiç mi sızlamıyor? Bin dereden su getireceğinize, enerjinizi karakolları güvenli hale getirmeye neden harcamıyorsunuz?”

Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “Bazı bölgelerde güvenlik sorunu var, inşaatlar o yüzden yavaş yürüyor” sözünü de değerlendirdi. Tekin, “İktidar, çatışmaların yaşandığı bölgede hakimiyetini kaybettiğini ve bölgenin artık kontrol dışına çıktığını da kabul etti” dedi.

CHP’li Tekin, “terör sorunu”nun sadece “güvenli karakol” yapmakla çözülemeyeceğini de belirttti. Tekin, sorunun sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik boyutlarının olduğunu belirterek, “Bunları konuşmak için AKP’yi TBMM’ye çağırıyoruz. Ancak bundan da kaçıyorlar” ifadesini kullandı.

 

Etiketler: , , , ,
📆 09 Ağustos 2012 Perşembe 12:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR