MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Hükümetin Yeni Yıl Hediyesi Zam!
Hükümetin Yeni Yıl Hediyesi Zam!


 

Küresel ekonomik krizin faturasını ödeyen memur, emekli, işçi, çiftçi aleyhine izlemeye devam ettiği neo-liberal ekonomik politikalara rağmen bütçeyi denkleştiremeyen hükümetin, yeni yılın ilk gününde peş peşe zamlar açıkladığını söyleyen Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı,  sermayeye, iş adamlarına desteğini esirgemeyen hükümetin, yağmur gibi yağdırdığı zamlarla 2010 yılını “zenginlere teşvik – halka zam” yılı ilan ettiğini ve hükümetin halka yeni yıl hediyesinin yalnızca “zam” olduğunu söyledi.

Hükümetin ulaşım, ısınma, temel besin maddeleri gibi en zaruri ihtiyaçlara yaptığı zamların memur maaşlarına yaptığı yüzde 2,5’lik zammı kat kat katladığını, yapılan fahiş oranlardaki haksız zamların memurun henüz cebine girmeyen zamlı maaşını yalayıp yuttuğunu söyleyen BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Hükümetin, 15 Temmuz 2009 da yaptığı akaryakıt ÖTV artışının ardından, yeni yılda yaptığı ikinci vergi artışıyla halkı yeni bir şok dalgasıyla vurduğu ortaya çıkmaktadır. Tarımsal amaçlarla kullanılan kırsal motorinde ÖTV artış oranı yüzde 13,83 olarak gerçekmiş ve böylece yapılan zamlar sonrasında kırsal motorinin fiyatı normal motorin fiyatıyla neredeyse eşitlenmiştir. Motorlu taşıtlar vergisi yüzde 3,3 arttırılmış, üstüne üstlük damga vergisi ve bazı işlemlerde alınan maktu harçlar da yüzde 10 zamlanmıştır. Tekel ürünlerindeki ÖTV nispi vergi oranı yüzde 58’den yüzde 63’e, asgari maktu ÖTV tutarı da 0,1025 liradan 0,1325 liraya çıkarılmıştır. Köprü ve otoyollara yüzde 13,9 zam yapılmıştır. 2009 da doğalgazın çok kullanıldığı kış aylarında fahiş zamlar yapan fakat yaz aylarında ise indirim uygulayan Hükümetin Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Ocak’ta doğalgaza zam yok ama Şubat’ta ne kadar zam geleceğini şimdiden söyleyemem” diyerek vatandaşı dondurmuştur. Elektrik de yüzde 1,32 oranında zamlanmış, son iki yılda elektrik fiyatlarındaki artış yüzde 65’e ulaşmıştır, dedi.

Memura, asgari ücretliye günde bir simit parası zam yapan, dünyanın en pahalı benzinini halkına satan hükümetin 8 yıl boyunca sürdürdüğü politikalar nedeniyle tüm toplumun sefalete mahkum edildiğini kaydeden BES Genel Başkanı Avcı, Sene başında yapılan yüzde 2,5’lik zammın maaşlara 34 TL olarak yansıdığını oysa temel tüketim ürünlerindeki fiyat artışlarıyla beraber 2010 yılı için yapılan maaş zammının yılın ilk gününde buharlaştığını savundu.

Temel tüketim mallarına yapılan zamların geri alınmasını isteyen Avcı, Anlaşılan odur ki bugüne kadar olduğu gibi 2010 yılında da Hükümet, memurların, emeklilerin, işsizlerin, yoksul halkımızın sırtına basarak, dillerinden düşürmedikleri ekonomik dengeleri korumaya çalışacak, bir türlü denkleşmeyen bütçeyi memurun, işçinin, çiftçinin sırtından denkleştirmeye uğraşacaktır, dedi.

Galeri
Etiketler: , ,
📆 04 Ocak 2010 Pazartesi 11:49   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Hükümetin Yeni Yıl Hediyesi Zam!” için bir cevap

  1. ugur andic dedi ki:

    DÜNYANIN EN PAHALI BENZINI KULLANAN BU MILLETE COK ACaYIP BIR ZAM YAPILMIS EMEKLILER ARTIK SIMARMASA BARI:EN KÖTÜ AB ÜLKESINDE EMEKLI MAASLARI BIZIM KAC MISLIMIZ BILIYORMUSUNUZ???BENZINDE BIZDEN %30 DAHA UCUZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

Ahmet Zeki YEŞİL
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Yıldırım Gündoğdu
02 Ağustos 2021 Pazartesi

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR