MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » TEV’den 9500 Gence Burs İmkanı!
TEV’den 9500 Gence Burs İmkanı!


Türkiye’de 45 yıldır eğitime verdiği destekle 195 bin gencin geleceğine umut olan Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2012-2013 öğretim yılında da 9500 öğrenciye burs verecek. TEV İzmir ve Trabzon’da açtığı kız öğrenci yurtları ile genç kızların barınma sorununa da çare olacak.

 

Türkiye’nin en köklü ve önde gelen vakıflarından TEV, 2012-2013 öğretim yılında yurtiçinde, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bursu, Yükseköğrenim (Üniversite)  İhtiyaç Bursu, Üstün Başarı Bursu, Yüksek Lisans-Doktora Bursu, İzmir ve Trabzon’da Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurt Bursu verecek.

 

TEV, maddi desteğe ihtiyacı olan 2800 Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisine Mesleki Orta Öğrenim Bursu ile katkıda bulunacak. Burs için öğrencilerden, mesleki ortaöğrenime yeni başlayacaklarda giriş puanına göre önde olmaları, devam eden öğrencilerden ise bir önceki sınıftan başarısız dersi olmaması, genel not ortalamasının yüksek olması ve bir üst sınıfa geçiş hakkı kazanmaları koşulları aranıyor.  Mesleki Orta Öğrenim Bursu’nu almaya hak kazanan öğrencilere 9 ay süresince aylık 140 TL burs verilecek.

 

Yükseköğrenim (Üniversite) İhtiyaç Bursu için, yeni kayıt yaptıran öğrencilerden, yükseköğrenim giriş puan sırasına göre önde olmak, ara sınıf öğrencileri için ise genel başarı ortalaması 4 üzerinden 2,5/ 100 üzerinden en az 60 olması koşulu aranıyor. Yükseköğrenim İhtiyaç Bursları’ndan bu sene 6410 öğrenci aylık 370 TL olarak yararlanabilecek.

 

 

 

TEV’DEN ÜSTÜN YETENLİ GENÇLER İÇİN AYLIK 950 TL BURS

 

TEV, Türkiye’nin gelecekteki liderlerini destelemek amacıyla 2007 yılında 40. kuruluş yılı sebebiyle ayrıca TEV Üstün Başarı Bursu vermeye başladı. 2012-2013 öğrenim yılında 200 öğrenci TEV Üstün Başarı Bursundan yararlanacak. 2012-2013 öğrenim döneminde aylık 1.055 TL ile Türkiye’de verilen en yüksek burs olan TEV Üstün Yetenek Bursu’ndan yararlanabilecek öğrencilerin LYS’de Mühendislik-Mimarlık, Sağlık Bilimleri, İdari Bilimler, Sosyal Bilimler ve Hukuk alanlarında ilk 2000’e, Temel Bilimler alanında da ilk 3000’e girmeleri gerekiyor.

 

Bu bursa aynı zamanda hazırlık sınıfından 1. sınıfa geçen ve 2. sınıfa geçen öğrenciler de başvurabiliyor. Bu öğrencilerin başvuruda bulunabilmesi için, üniversiteye girdiği yıl LYS’de ilk 2000’e girmesi, hazırlık sınıfını en az 4 üzerinden 2,80, (100 üzerinden en az 70) 1. Sınıfı da en az 3,50 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 87,5)  not ortalaması ile tamamlamış olması gerekiyor.

 

TEV Üstün Başarı Müzik Bursu’na ise, Piyano, Arp, Gitar, Yaylı Çalgılar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Ana Bilim Dallarından 2. sınıfa geçmiş öğrenciler başvurabiliyor. Müzik bursiyerleri Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri huzurunda gerçekleşen dinleti programı sonucunda seçiliyor.

 

TEV Yüksek Lisans-Doktora Bursu’nu kullanacak öğrenciler için ise lisans bitirme genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3/100 üzerinden en az 75 olması şartı bulunuyor. Yüksek Lisans-Doktora Bursu, 50 master öğrencisine aylık 650 TL, 40 doktora öğrencisine aylık 950 TL olarak verilecek.

 

 

TEV’DEN İZMİR VE TRABZON’DA KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN YURT VE BURS

 

TEV İzmir ve Trabzon’da açtığı kız öğrenci yurtları ile genç kızların barınma sorununa da çare olacak.  TEV, İzmir ve Trabzon’daki devlet üniversitelerinde öğrenim görmeye hak kazanan veya öğrenimini devam ettiren kız öğrencilere de bu yıl Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurtları Bursu (TEV Yurtlarında ücretsiz barınma imkânı) sağlıyor.

 

İzmir Balçova’da TEV Özel Cumhuriyet Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Trabzon’da TEV Trabzon Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’na başvurmak isteyen öğrencilerin ailelerinin şehir dışında ikamet etmeleri gerekiyor. Uzak ilçelerde oturan öğrencilerin kabulünü ise komisyon değerlendirecek.

 

Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurtları Bursu’ndan yararlanmak isteyen öğrencilerden yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranların; fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olması, eğitimine devam eden öğrencilerin ise başarısız dersi olmaması veya genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5/ 100 üzerinden 60 olması ile bir üst sınıfa geçiş hakkı kazanmış olması gerekiyor. Bunlara ek olarak üçten fazla dersten başarısız olmamaları şartı da bulunuyor. Her ders yılı sonunda başarılı olduğu belgelenen öğrencilere öğrenim süreleri boyunca burs verilmeye devam edecek.

 

Toplumdan gelen yardımları yine topluma kazandırmayı görev edinen TEV, 2012-2013 eğitim yılında 10.000’e yakın başarılı gencin hayallerini kurdukları eğitime kavuşmalarını sağlayacak.

 

Etiketler: , , , ,
📆 13 Temmuz 2012 Cuma 08:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR