MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Mesleki Eğitime Almanya´da Denklik İmkanı!
Mesleki Eğitime Almanya´da Denklik İmkanı!


Almanya´da 1 Nisan 2012´den itibaren yürürlüğe giren yabancı diplomaların tanınması yasasının uygulanmasını kolaylaştırmak için kurulan IHK FOSA, endüstri, ticaret, gastronomi ve hizmet sektörlerinde edinilen mesleki diplomaların eşdeğerliliğinin tek noktadan denetimini gerçekleştiriyor. Almanya çapında faal 77 Sanayi ve Ticaret Odası´nın katılımıyla Nürnberg kentinde hayata geçirilen kurum, elde edilmiş mesleki diplomanın uygunluk kriterlerini taşıması halinde resmi ve hukuki güvenceye sahip bir denklik belgesi tahsis ediyor.

ESSEN-27.06.2012. Almanya´da nüfusun yaşlanması nedeniyle artan uzman personel ihtiyacı pek çok sektörde kendini artan biçimde hissettiriyor. Bu ihtiyacın ülke içindeki kaynaklardan karşılanması yönünde atılan önemli adımlardan biri olan „Yabancı Diplomaların Tanınması Yasası“ kapsamında hayata geçirilen IHK FOSA, yasanın yürürlüğe girdiği 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren çalışmalarına başladı. Uhlrich Pahlmann yönetiminde kurulan 20 kişilik ekip, 16 farklı dilde hizmet veriyor.

Mesleki tecrübeler dikkate alınıyor

Sanayi ve ticaret odalarının görev alanına giren mesleklerde diplomaların tanınması işlemini gerçekleştiren IHK FOSA, yurtdışında edinilen mesleki diplomaları içerik ve süresini göz önünde bulundurarak, Almanya´daki benzeş meslekle eşdeğerliliğinin denetimini gerçekleştiriyor. Bu karşılaştırma sürecinde kişinin sahip olduğu mesleki tecrübe ve aldığı ek eğitimler de dikkate alınıyor.

Karşılaştırma neticesinde yabancı ülkede edinilmiş diploma ile Almanya´daki referans meslek arasında önemli farklılıklar görülmemesi halinde, başvuruculara resmi nitelikte ve hukuken güvence altına alınmış bir denklik belgesi veriliyor. Bu belge aynı zamanda denklik için eksik eğitimleri de tespit etme noktasında yarar sağlıyor. Belgeyi alan kişi ilgili mesleğe denklik alabilmek için ihtiyac duyduğu eğitimleri tespit edebiliyor.

Başvuru için neler gerekli?

Kurumun internet sitesinde (www.ihk-fosa.de) yer alan formların eksiksiz olarak doldurularak; kimlik belgesi fotokopisi, yurtdışı meslek diplomasının onaylı fotokopisi, mesleki tecrübe ve kursları gösteren belgelerin fotokopilerinin IHK FOSA´ya (Ulmenstr. 52g, 90443 Nürnberg) gönderilmesi yeterli. Almanca dışında dillerde hazırlanmış belgelerin yeminli tercüman tarafından çevirilip onaylanması gerekiyor. Ücrete tabi denklik işleminin maliyeti 100 ile 600 Avro arasında değişiyor. Bu maliyetlerin bağlı bulunulan İş Ajansları veya „JobCenter“lar tarafından karşılanma ihtimali bulunuyor.

Yeni yasa ile yabancı ülkelerde edinilmiş mesleklerin, mesleki tecrübe de hesaba katılarak denkliğinin sağlanmasının hem başvurucu konumundaki bireyler, hem de nitelikli personel ihtiyacı bulunan işletmeler bakımından önemli yararlar sağladığını kaydeden IHK FOSA Danışmanı Gökhan Aras, ilgilileri bölgelerindeki Sanayi ve Ticaret Odaları veya kendileri ile irtibata geçerek, kendilerine sunulan olanaklardan yararlanmaya çağırdı.

Almanya´da yasal olarak düzenlenmiş yaklaşık 360 meslek kolunun 250´si sanayi ve ticaret odalarının görev alanına giriyor.

1 Nisan 2012´de yürürlüğe giren yasadan yararlanma ihtimali bulunanların sayısının sanayi ve ticaret odasının görev alanına giren mesleklerde 115 bin dolayında olduğu tahmin ediliyor. Buna ek olarak her yıl Almanya´ya yeni giriş yapan vasıflı göçmenlerin de yasanın sunduğu olanaklardan yararlanmaları bekleniyor.

 

 

📆 28 Haziran 2012 Perşembe 15:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR