MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Mekanlar, Toplum » Rumelililer Tuzla’da Buluştu
Rumelililer Tuzla’da Buluştu


Marmara Bölgesi’nde bulunan Rumeli Dernekleri, Tuzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla Tuzla’da bir araya geldi. Tüm Rumeli derneklerini bir çatı altında birleştirmek amacıyla toplanan Lozan Mübadileri Topluluğu, gerekli altyapı çalışmaları için fikir alışverişinde bulundu.

Tuzla Filizler Balık Restaurant’ta düzenlenen yemekli toplantıya Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Suheyl Çobanoğlu, Rumeli Federasyonu Başkan Yardımcısı Rıfat Yakupoğlu, Gebze ve Darıca Dernek Başkanları ile Tuzlalı Mübadiler katıldı.

Derneğin kuruluş amaç ve hedefleri hakkında bir açılış konuşması yapan Rumelililer Derneği Kurucu Üyesi İbrahim Nazmi İç; organizasyona yapmış oldukları katkılardan dolayı Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazcı’ya teşekkür etti.

Rumelililere Kültür Merkezi Müjdesi

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, derneklerin demokratik yönetimlerde önemli yer tuttuğunu vurgulayarak, bu tür sivil toplum kuruluşlarının hiçbir şekilde siyasi görüş olarak etiketlenmemesi gerektiğini belirtti. Tuzla’nın, geçmişten günümüze mübadilerle hayat bulduğunu ifade eden Başkan Yazıcı, Ayazma Parkı’na yapılaması planlanan nikah sarayı yerine, buranın tarihine uygun olarak Tuzla’nın kökenini oluşturan Rumelililer için bir Kültür Merkezi yapılacağının müjdesini verdi ve bunu bir ahde vefa olarak gördüğünü söyledi. Tahaffuzhane’nin müze yapılma çalışmasının da devam etini belirten Yazıcı, Selanik’te bir ‘kardeş şehir projesi’ yapılarak bundan sonraki çalışmalara daha büyük katkılar sağlayacaklarını söyledi.

Kendisi de bir Rumelili olan Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet ise,  birlik çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Rumelililere Kültür Merkezi müjdesini veren Başkan Yazıcıya teşekkür etti. Heybet “86 yıl önce bu sıkıntıyı yaşamış insanların şu anki durumlarından memnun olmaları bizleri mutlu ediyor” dedi

Galeri
📆 31 Aralık 2009 Perşembe 10:13   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR