MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Salih Memecan: Bir Zaman Sonra Sayfa Kalmayacak. Ama Tasarım Hep Var Olacak!
Salih Memecan: Bir Zaman Sonra Sayfa Kalmayacak. Ama Tasarım Hep Var Olacak!


Gazete Tasarım Günleri’nde konuşan ünlü karikatürist Salih Memecan, “Medya sektöründe işin tekniği değişiyor. Burada sayfa tasarımı öğreniyorsunuz bence tasarım kısmına önem verin. Bir zaman sonra sayfa kalmayacak. Ama tasarım hep var olacak” dedi.

 

Gazete Tasarım Günleri’nde konuşan ünlü karikatürist Salih Memecan, geleceğin tasarımcılarına yeni medya düzeninde karikatürist ve sanatçı olabilmenin yollarını anlattı.  Gelişen teknolojinin bütün alışkanlıkları değiştirdiğini belirten Memecan, teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanatçıların tasarımı daha iyi değerlendirdiğini dile getirdi. Basın teknolojisinde anormal bir değişim olduğuna dikkat çeken Memecan, “Medya sektöründe işin tekniği değişiyor. Burada sayfa tasarımı öğreniyorsunuz bence tasarım kısmına önem verin. Bir zaman sonra sayfa kalmayacak. Ama tasarım hep var olacak” dedi.

Teknoloji değişiminin gençler için bir fırsat olduğunu dile getiren ünlü karikatürist Salih Memecan, “Teknolojiyi ve dünya grafik sanatını sıkı takip edin. Eğer kariyer yapacaksanız teknolojideki değişimi yakalamak çok önemli” diyerek tasarım öğrencilerine tavsiyelerde bulundu. Ünlü karikatürist, +1T öğrencilerine gazetenin kurşun teknolojisinden internete geçiş süreçlerini aktardı. 18 yıl boyunca ‘Bizim city’ yaptığını dile getiren ünlü karikatürist, internetin sağladığı kolaylıklardan birlikte artık ofise gitmediğini söyledi. Akabinden Wınn’ın çıkmasıyla işlerini her yerde yapabilme özgürlüğüne sahip olduğunu dile getiren Memecan +1T öğrencilerine, “Artık ofise gitmemin tek bir sebebi var arkadaşları görebilmek. Dünya grafik sanatından ne olduğunu bilin. ‘Flipboard’ da uygulamasındaki dizayn kısmına arada bir bakın neler oluyor” diye konuştu.

 

Çocukken kekeme olduğunu söyleyen Salih Memecan bu yüzden arkadaşları ile oynamak yerine çizim yaptığını anlattı. “Herkes bu kabiliyetle doğuyor. Kimisi bu kabiliyetini geliştiriyor kimisi ise köreltiyor. Kekemeydim konuşamıyordum karikatürist oldum” diyen Memecan, karikatür çiziminde esprili olmanın da farklılığı doğurduğunu kaydetti. Ünlü karikatürist, “Her şeyde espri olması için, her şeye farklı bakabilmeniz lazım. İlham alarak gelmiyor. Bunun içi çok fazla konsantre olmak gerekiyor.  Herkesin baktığı gibi bakarsan ilginç bir şey çıkmaz. Ama burada ne var diye bakarsan muhakkak oradan komik bir şeyler çıkıyor” dedi.

 

Limon ve Zeytin’in çizgi filmi yapılacak

Memecan, çocuklarının eskiden yaptığı karikatürlere bakmadığını anlatarak onların ilgilerini ‘Limon ve Zeytin’ ile toplamayı başardığını aktardı. Memecan genç tasarımcılara,  “Limon ve Zeytin’in Eylül ayında yayınlanacak. 32 dakikada Limon ve Zeytin’in çizgi film olacak dünya çağında. Eylül’den sonra çok meşhur olacaklar” diyerek müjde verdi.

Bu dönemin özel olmayı gerektiğini belirten Salih Memecan, genç öğrencilere,  işinde iyi olanların bu meslekte çok para kazanacağını söyledi.

 

📆 26 Haziran 2012 Salı 10:21   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR