Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Türkiye’nin en ünlü isimleri projeye kalbini verdi

Yayınlanma:
ABONE OL

Türkiye’nin starlarından kalpten destek

 

Her yıl dünyada 17 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu sayı 2020 yılında 400 bine yükselecek!

Bypass ameliyatı olmuş hastalar tarafından kurulan ve başkanlığını kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in yaptığı Club Bypass, Türkiye’de gün geçtikçe artan ani kalp ölümlerine “Hayatın Armağanı” sosyal sorumluluk projesi ile dikkat çekti.

 

Projede Türkiye’nin en ünlü isimleri, koroner bypass ameliyatı olan hastaların bir süre göğüs kafeslerini darbelere karşı korumak için taşıdıkları kalpli yastıklara yaptıkları tasarımlar ve verdikleri mesajlarla kalp sağlığının önemini vurguluyor.

Yapım ve organizasyonu Zuhal Ceran ve Yeliz Soydan Şengün, sanat direktörlüğü ise moda tasarımcısı Murat Aytulum tarafından gerçekleştirilen projede, ünlü isimler kalp sağlığına bakış açılarını kendi duygu ve düşünceleri ile anlatarak, toplumda kalp sağlığı konusunda duyarlılığın artırılması ve kalp hastalıklarından korunmak için alınması gereken önlemler konusunda toplum bilinci oluşturmayı hedefliyor.

Memorial Sağlık Grubu ve Şişli Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirilen ve 22 Haziran Cuma günü Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde kamuoyu ile paylaşılan projenin açılışını Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez yaptı. Hayatın Armağanı, 10 gün boyunca Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde sergilendikten sonra İstanbul’da farklı noktalarda ve Türkiye’nin pek çok ilinde yaz süresince kalp sağlığına dikkat çekmeye devam edecek.

Türkiye’nin en ünlü isimleri projeye kalbini verdi

Hayatın Armağanı sosyal sorumluluk projesine; Adnan Şenses, Arda Turan, Armağan Çağlayan, Balçiçek İlter, Bennu Gerede, Berksan, Birol Güven, Demet Akalın, Demet Akbağ, Demet Şener Kutluay, Deniz Berdan, Deniz Türkali, Dilara Endican, Dr. Neslihan İskit, Ece Vahapoğlu, Eflâtun, Emel Acar, Emre Ertürk (Emre NY), Engin Altan Düzyatan, Ender Saraç, Esin Övet, Esra Tüzün, Ezra & Tuba Çetin, Gamze Özçelik & Duygu Özçelik, Gülben Ergen, Haldun Dormen, Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Metin Arolat, Metin Uca, Müjde Ar & Mehtap Ar, Murat Dalkılıç, Nebahat Çehre, Nefise Karatay, Neslihan Yargıcı, Nil Burak, Orhan Gencebay, Onur Baştürk, Osman Gidişoğlu, Oylum Talu, Ömür Gedik, Özge Özpirinçci, Özge Ulusoy, Pascal Nouma, Prof. Dr. Bingür Sönmez, Reyhan Karaca, Seda Sayan, Sema Çelebi, Sibel Tüzün, Sevda Barandır, Şebnem Özinal, Sinem Kobal, Şahika Ercümen, Tarık Ceran, Uğur Genç, Vatan Şaşmaz, Ziynet Sali tasarladıkları kalpli yastıklar ve mesajları ile destek verdi.

                                                                                                                                                                                                                                                                     

“Kalbiniz hayatın armağanı, ona iyi bakın”

Prof. Dr. Bingür Sönmez, Türkiye’de kalp hastalıkları yaşının giderek düştüğüne işaret ederek, “Kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35- 65. Türkiye, 50 yaş altı kalp krizine bağlı ölümlerde Avrupa birincisi. Kadınların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski erkeklerle eşit düzeyde. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda risk oranı oldukça yüksek. Kalp krizinde en önemli faktörlerden biri de sigara kullanımı. Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 2- 6 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıyor. Evde ya da işte sigara dumanına maruz kalmak bile kalp hastalığı riskini % 25-30 artırıyor. Türkiye, özellikle kadınlarda kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler konusunda Avrupa’da en ön sıralarda yer alıyor. İnsanlık olarak bilinç kazanıp bu ürkütücü tabloya bir son verilmesi için bir araya geldik. Ünlü isimlerin bizimle beraber bu yola çıkıp kendi yastıklarını tasarlayarak projemize destek vermesi bizim için çok gurur verici. Bizlere destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

CLUB BYPASS HAKKINDA

Prof. Dr. Bingür Sönmez başkanlığında, koroner bypass ameliyatı olan hastaların 1991 yılında kurduğu Club Bypass, kalp sağlığı konusunda toplumsal bilinç yaratma ve kalp ameliyatı olan hastaları sosyal hayata yeniden kazandırma amacını taşımaktadır. Club Bypass üyeleri düzenli olarak gerçekleştirdikleri bilinçlendirme ve rehabilitasyon çalışmalarının yanı sıra bilimsel toplantılar, grup terapi amaçlı etkinlikler organize etmektedir.  Club Bypass’ın 13 bin üyesi bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]

Genel
17 Mayıs 2024
İlayda Emir; Bu sezon erkek giyimi son derece şık olacak

2024 Takım Elbiselerine İlginç Tanıtım..   İlayda Emir markasının Son koleksiyonu için İstanbul’un muhteşem boğazında özel bir etkinlik gerçekleştirildi.. Deneyimli fotoğrafçılar Semih Palancı ve Reza Salgın’ın fotoğraflarını çektiği ve özel çekimlerde bulunduğu organizasyonu Bilal Baştemur otuzbeş başarılı modelle çekimleri marmaranın muhteşem mavisinde tekne turunda gerçekleştirdi. İLGİLİ HABER Acâibü’l Temâşa oyunu Üsküdar Tekel Sahnesinde seyirci ile […]