MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Spor, Toplum » Biz Bu Memleketi Seninle Sevdik Lefter!
Biz Bu Memleketi Seninle Sevdik Lefter!


24 Haziran 2012’de tüm spor camiasını buluşturacak Ordinaryüs Lefter, bir kez daha futbolun sadece futboldan ibaret olmadığını kanıtlamış olacak!

 

Lefter Küçükandonyadis, Türkiye’de bütün takımların taraftarlarını aynı platformda bir araya getirebilen ender isimlerden biriydi. Büyükada ise Ordinaryüs lakaplı Lefter sayesinde Türk futbolunun en keyifli günlerinin yaşandığı bir döneme tanıklık etti. Bu memlekete, futbolun sadece futboldan ibaret olmadığını ilk hissettiren efsane futbolcu Lefter Küçükandonyadis için Adalar Müzesi, 24 Haziran tarihinde spor camiasını bir araya getirecek olan “ Lefter” sergisini düzenliyor.

 

Sergi Küratörü Ersin Salman, “Bir güzel adada yaşıyoruz bildiğin gibi Lefter. Bir de güzelim bir yarımadada. Adamızı da, yarımadamızı da çok seviyoruz. Bu memlekete tutkunuz, aynen senin gibi. İşte geldik geçiyoruz, diye bakmıyoruz. Gelmişiz ve kalmışız buralarda. Hep beraber yaşıyor, hep beraber yaşamak istiyoruz. Kurdu kuşu, toprağı denizi, birbirine benzeyen benzemeyen insanıyla. Eğer bu coğrafyada, evini, adasını, toprağını, denizini, memleketini -ve insanını- hiç ayrım gözetmeden seven, birbirini dostça, insanca kucaklayan kişiler varsa, bunda senin payın önemlidir Lefter. İyi ki varsın, iyi ki birlikteyiz…” diyerek serginin anlamını paylaşıyor.

 

Ver Lefter’e, yaz deftere!

Rumcada Lefter (Elefterios), özgür anlamına geliyor. 22 Aralık 1924 tarihinde doğan Lefter’in babası Hristo balıkçılıkla, annesi Argiro ise terzilik ile uğraşıyordu. Rum kökenli aile, 20. yüzyılın başında Büyükada’ya göç etmişti. Futbola Büyükada’da başlayan Lefter, Fenerbahçe forması altında 615 maç ve 423 gole imzasını attı. Milli takımda ise 50 maç, 21 gol ve 7 kez kaptanlığı futbol tarihine yazdırdı. Ellinci milli maç madalyası alan ilk futbolcu ve milli takımda en çok gol atan üçüncü futbolcu oldu. Aslında Lefter’in geçmişi “ilk”lerle dolu: Yurt dışına bonservis ücreti alınmak suretiyle transferi yapılan, 1954 Dünya Kupası’nda 400’üncü golü atan ve yaşarken heykeli dikilen ilk futbolcu. Efsane futbolcu Lefter Küçükandonyadis zatürre nedeniyle tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 13 Ocak 2012 tarihinde yaşamını yitirdi.

 

 

Futbol yaşamı:

1941-1943 Taksim Spor Kulübü

1943-1947 Diyarbakır’da askerlik

1947-1964 Fenerbahçe

1951-1952 İtalya’da Fiorentina

1952-1953 Fransa’da Nice

1964 Yunanistan’da AEK

1965 Yunanistan’da Egaleo (çalıştırıcı)

1965-1966 SuperSport United (G.Afrika)

1966-1967 Samsunspor (çalıştırıcı)

1967-1968 Orduspor (çalıştırıcı)

1968-1969 Mersin İdmanyurdu (çalıştırıcı)

1969-1970 Boluspor (çalıştırıcı)

 

 

24 Haziran Pazar günü saat 17:00’de Adalar Müzesi Çınar Sergi Alanı’nda açılacak olan Lefter Sergisi ile efsane futbolcunun yaşamından kesitler; dostlarının, medya mensuplarının ve hayranlarının onun için yazıp söyledikleri; ailesi ve sporcu arkadaşları ile çok sevdiği adasında yaşadıkları ziyaretçilere sunulacak.  Sergi hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.adalarmuzesi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Kişi:

Esra Şavkın

Marjinal Porter Novelli

0212 219 29 71

esras@marjinal.com.tr

 

 

Ersin Salman

Ersin Salman 1941 doğumlu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu. 1965-1971 TRT Ankara Radyosu’nda program yazarı-yapımcısı. 12 Mart ’71 askeri darbesi sonrasında TRT’den ayrılmak zorunda kaldı, reklam sektöründe çalışmaya başladı. Çeşitli üniversite ve yüksek okullarda, iletişim, reklam, halkla ilişkiler konularında ders verdi. Yazıları, şiirleri, öyküleri gazete ve dergilerde yer aldı. Oğlak Yayınları’nca yayımlanmış “Misafir Terlikleri” adlı bir şiir kitabı ve hakkında Kemal Tecer tarafından yazılmış “Reklamın Sokak Çocuğu” adlı bir biyografi kitabı var (Reklamcılık Vakfı Yayınları). Görev aldığı bazı kurum, kuruluş ve girişimler: Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Yunanistan Dostluk Derneği (Kurucu Üye, Genel Sekreter), Reklamcılar Derneği (Başkan), Reklam Yaratıcıları Derneği, Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi, Sivil Anayasa Girişimi, Barış Girişimi, Tarih Vakfı, TÜSİAD ve 1907 Fenerbahçe Derneği (Kurucu Üye).

 

Adalar Müzesi hakkında

www.adalarmuzesi.org

Adalar Müzesi, İstanbul’un ilk kent müzesidir ve Adalar Vakfı – Adalar Belediyesi ortaklığıyla 2010 yılında açılmıştır. İstanbul Adaları’nın tarihini, bugününü ve geleceğini anlatan, sahip olduklarını biriktiren, koruyan ve yarına aktaran Adalar Müzesi, iki farklı mekanda 800 m2 kapalı ve 1300 m2 açık alana sahiptir. Müze kurulduğu 2010 yılından bu yana yedi tematik sergiyi ziyaretçilere sundu. Müze bünyesinde,  kalıcı koleksiyonların sergilendiği ana bölümlerin yanı sıra, yıllık sergilerin yapıldığı biri açık diğeri kapalı iki ayrı sergi alanı, arşiv, müze dükkanı, atölye, kafe ve kültürel etkinlik alanları bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi, müze bölümleri, yıllık sergiler ve etkinlikler için: www.adalarmuzesi.org

 

 

Etiketler: , , ,
📆 21 Haziran 2012 Perşembe 09:40   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR