Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

İstanbul’un Fethi’nin 559. Yılı Muhteşem Görüntü Ve Müzik Şovu Eşliğinde Kutlandı!

Yayınlanma:
ABONE OL

İstanbul’un fethinin 559. Yılı kutlamaları Avrupa’nın en büyük ışık ve lazer gösterisine sahne oldu. Bu muhteşem görsel şölende fetih gökyüzünde yeniden canlandırıldı.

 

İslam, Türk ve Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un Fethi; Avrupa’nın en büyük ışık ve lazer gösterileri arasında olan “su, ışık, lazer, havai fişek, görüntü ve müzik şovu” ile kutlandı.

 

 

“29 Mayıs 1453 dünyanın dönüm noktası”

 

Haliç’in üstüne kurulan platformda gerçekleştirilen etkinlik öncesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanlık tarihinde önemli dönüm noktaları bulunduğunu söyledi. İstanbul’un fethinin nasıl gerçekleştiğini de anlatan Topbaş, şöyle konuştu: ”29 Mayıs 1453, dünyanın dönüm noktası. Dünyada yeni bir anlayış, yeni bir ufuk açıldı. Güneş farklı doğdu bugün. Karanlıktan, aydınlığa çıktı insanlar. Gerçek anlamda bir barış kenti, sevgi ve hoşgörü kenti olarak bugüne kadar geldi ve ilelebet kıyamete kadar devam edecek. Burada farklı kültürde ve inançta insanlar beraberce yaşamaktalar ve yaşamaya devam edecekler.”

 

Fethin ışığı sevgi ve hoşgörüyle parladı

 

29 Mayıs 2012 Salı günü saat 21.00’de başlayan Haliç Balat sahilindeki Fetih kutlamaları şöleninde; 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç’in sularını hareketlendirdi. Bu su gösterilerine 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı renk kattı. Su ve ışık sistemlerine ek olarak 16 adet lazerle muhteşem bir lazer gösterisi de sunuldu.

 

İspanya’da hazırlanan şov nefes kesti

 

Ayrıca bu sene Haliç, özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize ‘Live Media Pyromusical Şov’ ile nefes kesen bir gösteriye sahne oldu.

İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan tanıtım filmi; toplam 1088 m2’lik dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterildi.

 

Havai fişekler eşliğinde Askeri Mehter

 

Bu muhteşem gösterilerin finalinde Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü, Fetih kutlamalarına özel bir mehter konseri sundu.

Mehter konseri ile birlikte, toplam 10.800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlattı. Gösteri, İstanbullular ve turistler tarafından ilgiyle izlendi.

 

 

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]