MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İstanbul’un Fethi’nin 559. Yılı Muhteşem Görüntü Ve Müzik Şovu Eşliğinde Kutlandı!
İstanbul’un Fethi’nin 559. Yılı Muhteşem Görüntü Ve Müzik Şovu Eşliğinde Kutlandı!


İstanbul’un fethinin 559. Yılı kutlamaları Avrupa’nın en büyük ışık ve lazer gösterisine sahne oldu. Bu muhteşem görsel şölende fetih gökyüzünde yeniden canlandırıldı.

 

İslam, Türk ve Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul’un Fethi; Avrupa’nın en büyük ışık ve lazer gösterileri arasında olan “su, ışık, lazer, havai fişek, görüntü ve müzik şovu” ile kutlandı.

 

 

“29 Mayıs 1453 dünyanın dönüm noktası”

 

Haliç’in üstüne kurulan platformda gerçekleştirilen etkinlik öncesinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanlık tarihinde önemli dönüm noktaları bulunduğunu söyledi. İstanbul’un fethinin nasıl gerçekleştiğini de anlatan Topbaş, şöyle konuştu: ”29 Mayıs 1453, dünyanın dönüm noktası. Dünyada yeni bir anlayış, yeni bir ufuk açıldı. Güneş farklı doğdu bugün. Karanlıktan, aydınlığa çıktı insanlar. Gerçek anlamda bir barış kenti, sevgi ve hoşgörü kenti olarak bugüne kadar geldi ve ilelebet kıyamete kadar devam edecek. Burada farklı kültürde ve inançta insanlar beraberce yaşamaktalar ve yaşamaya devam edecekler.”

 

Fethin ışığı sevgi ve hoşgörüyle parladı

 

29 Mayıs 2012 Salı günü saat 21.00’de başlayan Haliç Balat sahilindeki Fetih kutlamaları şöleninde; 3 adet dev su perdesi, 118 adet hareketli su pompası, 3 adet gayzer su pompası Haliç’in sularını hareketlendirdi. Bu su gösterilerine 96 adet robot ışık ve 40 adet gökyüzü tarayıcısı renk kattı. Su ve ışık sistemlerine ek olarak 16 adet lazerle muhteşem bir lazer gösterisi de sunuldu.

 

İspanya’da hazırlanan şov nefes kesti

 

Ayrıca bu sene Haliç, özel olarak İspanya’da hazırlanan Romen kandilleri ile senkronize ‘Live Media Pyromusical Şov’ ile nefes kesen bir gösteriye sahne oldu.

İstanbul’un Fethi kutlamaları için 3D tekniği ile hazırlanan tanıtım filmi; toplam 1088 m2’lik dev ekranda, 8 adet projeksiyon cihazı kullanılarak gösterildi.

 

Havai fişekler eşliğinde Askeri Mehter

 

Bu muhteşem gösterilerin finalinde Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü, Fetih kutlamalarına özel bir mehter konseri sundu.

Mehter konseri ile birlikte, toplam 10.800 adet havai fişeğin kullanıldığı görkemli bir havai fişek gösterisi Haliç semalarını aydınlattı. Gösteri, İstanbullular ve turistler tarafından ilgiyle izlendi.

 

 

Galeri
📆 30 Mayıs 2012 Çarşamba 15:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR