MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Eğitim Bir Sen İş Bırakıyor!
Eğitim Bir Sen İş Bırakıyor!


Hükümetin, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kapsam dışında bırakarak mağdur ettiği öğretmen ve öğretim elemanlarına Toplu Sözleşme Masa’sında Ek Ödeme Vermemesini, yüzdelik zam ve toplu sözleşme tekliflerini yerine getirmemesini protesto ediyor.

Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen Türkiye genelinde Hizmet Üretmeyecek ve iş bırakacak. Eğitim Bir Sen İstanbul Şubeleri de Bu gün (23 Mayıs 2012 Çarşamba günü ) saat 11.00 da Ak Parti İstanbul İl Binası önünde iş bırakma eylemi dâhilinde oturma eylemi ve basın açıklaması yapacaktır.

 

Tarihte ilk kez, kamu görevlileri 5 aydır zamsız maaş almaktadır

Eğitim Bir Sen Sultanbeyli İlçe Temsilcisi Murat Şit, tarihte ilk kez, kamu görevlileri 5 aydır zamsız maaş almaktadır. Toplu sözleşme masasına 666 sayılı KHK mağduru öğretmenleri, öğretim elemanlarını, hekim dışı personeli ve din görevlilerini memnun edecek, hükümetin hatasını telafi edecek bir öneri ile gelmesini bekledik. En düşük memur maaşı ile en yüksek memur maaşı arasındaki makası açan bu hatayı düzeltmesini bekledik, ama olmadı. Öğretmenler şuan kamu personeli içerisinde en düşük maaş alan personel konumuna düşmüştür. Hükümet yetkilileri,

Ekonomi büyüyor, Türkiye zenginleşiyor’ diyor, ‘Eğer büyüme varsa, büyümeyi maaşlarımızda ve mutfağımızda hissetmek istediğimizi belirtiyoruz. Hükümet, merkezi yönetim bütçesinden en fazla payı eğitime ayırdığını ifade ederek, eğitime önem verdiğini her fırsatta dile getirmektedir. Eğitime en fazla payın ayrılmasından, eğitim çalışanları olarak memnun olduğumuzu fakat eğitime ayrılan pay ile eğitimciye ayrılan pay arasında uçurum olduğundan dolayı asla memnun olmadığımızı söylemek istiyoruz.’’

 

Eyleme Katılmak Sendikal Haktır Ceza Verilemez

Eğitim Bir Sen Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Şit, Eyleme katılmak sendikal bir haktır ceza verilemez dedi. Şit, konuşmasını devamında ceza verilemeyeceğini şöyle açıkladı: Üyelerimiz bu karar gereği gönül rahatlığı içerisinde eyleme katılabilir ve kendilerine tanınan sendikal haklarını kullanabilirler.

Şöyle ki; Anayasanın 90. maddesine göre; “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Antlaşmalar kanun hükmündedir.” hükmünü içermekte olup, Sendikal faaliyetleri güvence altına alan; “Sendikal Örgütlenme ve Örgütlenme Hakkının Korunmasına ilişkin 87 sayılı Sözleşme”, “Kamu Hizmetlerinde Örgütlenme Hakkının Korunmasına ve İstihdam Koşullarının Belirlenmesi Yöntemlerine ilişkin 151 sayılı Sözleşme”, “İnsan hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına ilişkin Sözleşme” gibi usulüne göre yürürlüğe konulmuş Milletlerarası Andlaşmaların Anayasanın 90. Maddesi uyarınca iç hukuktaki bir hüküm gibi uygulanması gerektiği kabul edilmektedir.

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 5198 sayılı Kanunla değişik 18. maddesinde; “Kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendika veya konfederasyonların bu Kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tabi tutulamaz ve görevlerine son verilemez.” hükmü yer almaktadır.

5237 sayılı TCK “MADDE 118- (1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” Şeklindedir.

Danıştay ve AİHM’in de sendikal faaliyetlere katılanlar hakkında disiplin soruşturması açılamayacağı ve disiplin cezası uygulanamayacağı yönünde kararları bulunmaktadır. Bakanlığın 27.02.2012 tarih ve 17848 sayılı sendika eylemi konulu yazısında sendikal faaliyetlere katılımın özür olarak kabul edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Yukarıda yer alan hükümler, yargı kararları ve Bakanlığın söz konusu yazısı birlikte değerlendirildiğinde; Sendikal faaliyetlerin yasal bir hak olduğu ve bu hakkın engellenemeyeceği açıktır.

Bu nedenle; bir gün iş bırakma eylemine katılacak tüm üyelerimize sendikal faaliyete katılmalarından dolayı haklarında hiçbir disiplin işlemi uygulanamaz. Ayrıca; Sendikamız Genel Yönetim Kurulu’nun 22/05/2012 kararıyla; a) 23/05/2012 tarihinde maaş zammı ve özlük haklarına ilişkin tepkimizi 1 gün iş bırakma eylemi kararı alınmıştır. Bu sebeple eyleme katılan üyelerimize de aynı şekilde eyleme katılmalarından dolayı ceza verilemez.

📆 23 Mayıs 2012 Çarşamba 11:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR