MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » 28 Şubat Soruşturmasında frene basılmasın!
28 Şubat Soruşturmasında frene basılmasın!


HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan, Başbakan’ın “Böyle bir, iki üç, dört dalga filan, bunlar toplumun huzurunu kaçırıyor, ciddi manada rahatsızız” sözlerinin, 28 Şubat soruşturmasına fren gibi yansıtıldığı belirterek “28 Şubat soruşturmasında kimse frene de, gaza da basmasın. Son darbeci ifade verinceye kadar soruşturma devam etsin” dedi. 27 Nisan’ın muhtıra olmadığını söyleyen Başbakan’ın aksine “27 Nisan açık bir muhtıradır” diyen Erol Erdoğan, Ocak ayında başlatılan 27 Nisan soruşturmasını da yakından takip ettiklerini söyledi.

*

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Şu anda 28 Şubat ile ilgili süreç işliyor. Ancak böyle bir dalga, iki dalga, üç dalga, dört dalga filan. Bunlar toplumun huzurunu kaçırıyor. Ciddi manada rahatsızız. Bu dalgalar böyle arka arkaya geldikçe o dalgalarda ülke boğulur. Bu iş uzatılmamalıdır” şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Başbakanın sözlerinin bazı medya organlarınca “28 Şubat soruşturmasına fren” şeklinde yansıtıldığını belirten Erol Erdoğan “Biz, Başbakan’ın sözlerini böyle yorumlamak istemiyoruz. Çünkü 28 Şubat soruşturmasında frene basmak, darbecileri yüreklendirmek olur” dedi.

HAS Partili Erol Erdoğan’ın 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili açıklaması şöyle;

“28 Şubat darbesi için suç duyurusu yapan bir parti olarak, soruşturma ve yargılama sürecini sonuna kadar takip edeceğiz. 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan’ın tam anlamıyla deşifre edilmesi, haksızlıkların giderilmesi ve suçluların cezalandırılması gerekir. Bunu hem adalet için hem de sivil, demokrat ve katılımcı yeni siyasetin inşası için talep ediyoruz.

 

Son darbeci ifade verinceye kadar soruşturma devam etsin!

Ayrıca, “Darbeci paşalar yargılansın ama darbenin hiyerarşik yapısında görev almış TSK mensubu olmayan siviller soruşturulmasın” demek de makul bir talep değildir. Suç işleme veya darbe yapma özgürlüğü olan sınıflar, meslekler veya sektörler mi var?

Başbakan’ın sözleri bazılarınca “28 Şubat soruşturmasına fren” gibi algılandı ve yansıtıldı. Başbakan’ın sözlerini böyle yorumlamak istemiyoruz. Kaldı ki Başbakan, MÜSİAD konuşmasında “28 Şubat’ı, 12 Eylül’ü, 27 Mayıs’ı sorgulayacak, karanlık dönemleri hep birlikte aydınlatacağız” demişti. Bizim beklediğimiz budur.

28 Şubat soruşturmasında kimse frene basmasın, gaza da basmasın. Kimsenin buna hakkı yok, Başbakan’ın da yok, medyanın da yok. Son darbeci ifade verinceye kadar soruşturma devam etsin; davanın ucu kime değerse değsin. Adalet yerini bulsun.

 

27 Nisan Muhtıra değildir, derseniz 27 Nisan’ın üzerini örtersiniz!

27 Nisan’ın muhtıra olmadığını söyleyen Başbakan’ın aksine “27 Nisan açık bir muhtıradır” diyen Erol Erdoğan, Ocak ayında başlatılan 27 Nisan soruşturmasını da takip ettiklerini söyledi.

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Erdoğan’ın 27 Nisan’la ilgili açıklaması da şöyle;

“Başbakan Erdoğan bir ara “27 Nisan muhtıra değildir” demişti. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in de benzer mesajları oldu.

“27 Nisan muhtıra değildir” dedikten sonra 27 Nisan’ı nasıl sorgulayacaksınız? 27 Nisan açık bir muhtıradır. Muhtıra metni yıllarca MGK sitesinde durdu. HAS Parti’nin çabalarıyla siteden kaldırıldı. Madem muhtıra değil; metin neden TSK sitesinden kaldırıldı?

27 Nisan muhtırası, siyasi iradeyi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hedef almıştı. Dolayısıyla, 27 Nisan girişimi tarihe “muhtıra” olarak geçmelidir. Muhtıracılar hedefine ulaşsalardı, muhtıranın darbeye dönüşme ihtimali bile vardı.

Evet, 27 Nisan’da AK Parti hükümeti muhtıraya karşı durdu. Bu işin takdir edilecek kısmı. Ama “27 Nisan muhtıra değildir” demek, tehlikeli bir söylemdir. Bu söz, siyasetin kendi ayağına kurşun sıkması demektir.

27 Nisan’la ilgili Ocak 2012’de soruşturma başlatılmıştı. Aradan 3 ay geçti. Nasıl bir gelişme oldu, bunu bilmiyoruz. 27 Nisan’ın da en ciddi şekilde deşifre edilmesine ihtiyaç var. Süreci yakından takip edeceğiz.

 

 

📆 10 Mayıs 2012 Perşembe 11:14   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR