MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Flaş, Toplum » Kayıt dışına neşter!
Kayıt dışına neşter!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu tarafından kayıt dışıyla etkin mücadele için 2010 yılı itibariyle başlatılan sıkı denetimler sonucunda 2010 yılında 43 milyon 149 bin kg ve 2011 yılında da 22 milyon 623 bin kg meyve ve sebze yakalanarak kayıt altına alındı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu’nun 2010 yılında göreve başlamasının ardından başlatılan dış denetim çalışmaları meyvelerini veriyor. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip İstanbul’un yaş meyve sebze ihtiyacının karşılanması için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kayıtlı bir şekilde İstanbul Hali’ne getirilen ürünler tüketicilere sunuluyor.

Ancak Bakanlığın verilerine göre Türkiye genelinde meyve sebze sektöründeki yüzde 70’lik kayıt dışı oranının azaltılması ve ülke ekonomisine kazandırılması için İBB Hal Müdürlüğü, denetim çalışmalarını sıklaştırdığı gibi dış denetim sayılarını da arttırarak kayıt dışıyla etkin mücadelesini devam ettiriyor.

Hal Zabıta Amirliği’ne bağlı olarak Bayrampaşa ve Ataşehir Yaş Meyve ve Sebze Hallerinde oluşturulan toplam 12 Dış Denetim Ekibi, kayıt dışı meyve ve sebze ticaretini kontrol etmek maksadıyla 24 saat hal dışında görev yapıyor. İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakası girişlerindeki kontrol noktalarında eskiden beri gerçekleştirilen denetimlerin yanı sıra, soğuk hava depoları, marketler, manavlar ve yemek fabrikaları gibi yerlerde gerçekleştirilen denetimler sonucunda 2010 yılında 842 tutanak tutulurken, 2011 yılında ise 827 tutanak tutuldu.

2009 yılında ise sadece 17 tutanak tutulmuştu. Yine bu yılda gerçekleştirilen denetimlerde 169 bin kg meyve sebze denetim altına alındı.

2010 yılında bin 535market depo, 10 bin 751kamyon denetlendi. Bu denetimlerde 216 markette ve 626 kamyonda kayıt dışı yaş meyve sebze yakalandı ve toplam 43 milyon 149 bin kg yaş meyve ve sebze kayıt altına alındı.

2011 yılında 3 bin 896market depo, 25 bin 817de kamyon denetlendi. Bu denetimlerde 100 markette ve 727 kamyonda kayıt dışı yaş meyve sebze yakalanırken, 22 milyon 623 bin kg ürün kayıt altına alındı.

 

Dış denetimde şekil değişecek

Yeni kanunla birlikte dış denetimlerde Hal Kayıt Sistemi üzerinden bilgiler sorgulanacak. Denetim ekipleri öncelikle her malın ayrı ayrı künyesini arayacak, isteyecek ve sistem üzerinden künye numarasından bilgileri araştıracak.

Eğer toptancı hale bildirimi yapılmadan toptan veya perakende satış tespit edilirse veya bildirimi yapılmakla beraber malın miktarı, değeri, cinsi, üretim şekli, eksik ve yanlış bildirilirse sorumlu hakkında her olay için %25 cezalı hal rüsum tutanağı yazılarak işleme konulacak. Bununla birlikte bildirimsiz mal taşıyan kamyon şoförü ile bildirimsiz malı depolayan sorumlular hakkında ise 2000 TL idari para cezası işlemi yapılacak.

Çakıroğlu: Kayıt dışıyla etkin mücadelemiz sürecek

Kayıt dışı satışların önlenmesi için yoğun bir çaba harcadıklarının altını çizen İBB Hal Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu, kayıt dışı meyve-sebze satışlarının haksız rekabete sebebiyet verdiğini ve rüsum gelirleri açısından da belediyemiz bütçesinde kayıplara neden olduğunu ifade etti.

Denetimler sayesinde eskiye oranla hal dışındaki kayıt dışı satışlarda azalma gözlendiğini bu durumla orantılı olarak toptancı hale giren meyve ve sebze tonajında artış göründüğünü belirten Çakıroğlu, 2012 yılı Ocak ayı itibariyle, 5957 sayılı yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle birliktetoptancı hali dışında oluşacak meyve-sebze ticaretini daha etkin kontrol etmek maksadıyla dış denetim ekiplerinin sayısını arttıracaklarını söyledi.

📆 12 Nisan 2012 Perşembe 13:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR