MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » “Anılar ve müzik” programına katılan , keman sanatçısı fikret karahan büyük hayranlık uyandırdı!
“Anılar ve müzik” programına katılan , keman sanatçısı fikret karahan büyük hayranlık uyandırdı!


Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllülerinin ev sahipliğinde, 28 Mart 2012 akşamı CKM’de gerçekleştirilen “Anılar ve Müzik” belgesel programının 59.cusunda Türk Radyo ve Televizyonlarının tanınmış keman sanatçısı Fikret Karahan konuk oldu.

Son 80 yılın müzik dünyası ve tarihimizin canlı tanığı olan Karahan, mütevazi kişiliği, engin müzik bilgisi ve derin izler bırakan anılarına yer verdiği sohbeti ile büyük hayranlık uyandırdı.

 

Nesibe Müsevitoğlu’nun yapım ve yönetimini üstlendiği programda, sanatçının şefliğini 15 yıldır üstlendiği,  Kadıköy Belediyesi Sevgi Musiki Topluluğu koristleri; Zeki Çelikyılmaz, Ergül Pamuk, Ercan Dirican, Firüzan Atakul, Saim Atsüren, Selcan Yördem, Tevhid Acar, Hülya Timuçin, Metin Erünsal, Sevim Alakuş, Ertuğrul Beşer de birer eser ile solo konser verdiler. Solistlere saz sanatçıları  Yılmaz Güney (Ud), Canan Üçhisarlı (Ud), Akif Düzkaya (Ud), Nihat Sezgin ( Keman), Türkan Kandıralı (Klarnet), Güngör Kandeğer ( Bendir), Sait Durgun (Kanun) eşlik ettiler.

Müzik ile ilgili sohbetinde, taklit edilen bestelere değinen Karahan, bu besteleri “Müstamel nağme” olarak nitelendirdi.

 

Saadettin Kaynak ve Zeki Müren’e olan hayranlığına; İzmir, Ankara, Erzurum Radyolarındaki görevlerine,  Türki Devletlerindeki konserlerine, Emel Sayın’la olan 38 günlük turnesine ve Fahrettin Arslan ile Maksim günlerine, eşlik ettiği sanatçılara kadar birçok anısını izleyiciler ile paylaşan Karahan, kendisini hiçbir zaman tam olmuş kabul etmediğini, yeterli bulmadığını ifade etti.

Fasıl musikisinin öncülerinden de olan sanatçı, o dönemlerde birlikte çalıştığı Sevim Alakuş’un söylediği şarkıdan etkilendi ve göz pınarlarından birkaç damla gözyaşı aktı.

1950 Yılında ses kıralı seçilen Fikret Karahan, gecede, konukların ısrarı üzerine

 

“Benzemez kimse sana”  isimli eseri yorumladı.

Gecenin sonunda Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk’ün teşekkür plaketi Nesibe Müsevitoğlu tarafından Karahan’a verildi. Sevgi Musiki Topluluğu Korosu ve solistlerin birlikte söyledikleri şarkılar ile gece sona erdi.

 

Galeri
📆 02 Nisan 2012 Pazartesi 10:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR