MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Elektrikte kayıp-kaçak oranı: % 6.91 düştü!
Elektrikte kayıp-kaçak oranı: % 6.91 düştü!


İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.(AYEDAŞ), 2011 yılında kayıp-kaçak elektrik oranını %6.91’edüşürdüğünü açıkladı.

Ayedaş Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,”Türkiye’nin yaklaşık olarak yüzde %5’ine elektrik dağıtım hizmeti veren Şirketimiz, yıl boyu yaptığı yatırımlar ve denetimler sonucu kayıp-kaçak oranını, 6,91’

e düşürerek Şirket tarihinin en düşük oranını yakalamıştır.

Kaçak elektrikle mücadele konusunda 2011 yılında vites yükselten Şirketimiz, 2011 yılında kaçak elektrik kullanan 14.044 adet tesisata suçüstü yaparak, 39.425.260 kWh elektriğin çalınmasına engel olmuştur.  Orta ölçekli bir santralin yıllık üretimine denk gelen elektriğin çalınmasına engel olunarak 13.451.615 TL ‘ nin Şirket kasasında kalması sağlanarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunulmuştur.

KAYIP ORANINI DÜŞÜRMEK İÇİN AKILCI YATIRIMLAR

AYEDAŞ, elektrik şebekesindeki kaybı en aza indirmek için orta ve uzun vadeli planlar çerçevesinde yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlar çerçevesinde mevcut elektrik şebekesinde bir yanda revizyonlar yapılmakta bir yandan da havai hatlar yeraltına alınmaktadır. Elektrik şebekesindeki bu akılcı yatırımlar, teknik kayıp oranının düşmesine büyük katkı sağlamaktadır.

KAÇAK ORANINI DÜŞÜRMEK İÇİN STRATEJİK DENETİMLER

Elektrik şebekesinde yaptığı yatırımlarla elektrik kayıp oranını düşüren AYEDAŞ, bir yandan da stratejik bir plan çerçevesinde Kaçak Elektrik Denetimleri yapmaktadır.

AYEDAŞ’ ın Kaçak Elektrik Kontrol Ekipleri; 2011 yılında kaçak elektrik kullanmak isteyen abonelere adeta göz açtırmadı.

Bu denetimler kapsamında bir yandan mesai saatleri içerisinde İstanbul Anadolu Yakası’ndaki tüm tesisatlar defalarca kontrol edildi. Ancak bununla yetinmeyen AYEDAŞ Ekipleri, 2011 yılında elektrik hırsızlığı yapan kişiler için sürpriz sayılacak zaman dilimleri olan akşam vegece saatlerinde denetimler gerçekleştirdi. Ayrıca bazı hafta sonları Şirket bünyesindeki tüm teknik Personel ile Toplu Kaçak Elektrik Kontrolü çalışmaları yapılmıştır.

AYEDAŞ’ ın mesai saatleri dışında akşam, gece ve hafta sonları yaptığı denetimler ve Toplu Kaçak Elektrik denetimleri elektrik hırsızlığı yapan/yapma niyeti taşıyanlar üzerinde caydırıcı olmaktadır.

Kayıp-kaçak oranının, OECD ülkelerinde yaklaşık olarak ortalama %8, A.B.D ve Avrupa ülkelerinde ise yaklaşık %7 olarak gerçekleşmesinin kabul gördüğünü varsayarsak AYEDAŞ,%6.91’lik kayıp-kaçak oranı ile OECD ülkelerini geride bırakarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinin standartlarını yakalamış olduğu görülmektedir.” belirtilmiştir.

Etiketler: , ,
📆 25 Şubat 2012 Cumartesi 17:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR