MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » Aythink Gelişim nedir?
Aythink Gelişim nedir?


AyThink Gelişim bir eğitim, koçluk ve danışmanlık firması olarak 14 senelik koçluk, NLP ve Uluslararası Zihin Haritaları Eğitim uzmanlığı deneyimiyle Aykut Açkalmaz tarafından kurulmuştur.

AyThink Gelişim’ de amacımız,  öğrencilerin, öğretmenlerin, tüm çalışanların, kurumsal ve bireysel danışanların iş, eğitim ve günlük yaşamlarıyla ilgili tüm gereksinimlerine cevap vererek bu alanlarda daha ileriye gitmelerini sağlamak, bireysel farklılıklarını olumlu yönde kullanma yolunda birlikte ilerlemektir.

Hafıza Haritalarının mucidi Tony Buzan’ın öncülüğünü yaptığı, beynimizin çalışma prensipleri üzerine inşa edilmiş olan ve İngiltere üniversitelerinde yapılan bilimsel çalışmalara dayandırılarak ortaya koyulan bu sistem, Türkiye’de yalnızca AyThink Gelişim ’de Buzan’ın sertifikalı eğitimcileri tarafından tüm yenilikleri takip edilerek dünya ile eşzamanlı olarak uygulanmaktadır.

 

İLHAMİ AHMET ÖRNEKAL İLKÖĞRETİM OKULU’NDA BİR İLK!

AyThink Gelişim olarak, Hafıza Teknikleri ve Hafıza Haritalarının genç beyinler üzerindeki etkilerini somut olarak ortaya çıkarmak amacıyla İlhami Ahmet Örnekal İlköğretim Okulundan Necla Doğan Öğretmenin 4. Sınıf öğrencileri ile bir çalışma başlattık.

Bu çalışmada öğrenciler, beynin sevdiği şekilde öğrenme prensibine göre yönlendirilerek konuları öğrenme, bilgi ve kavrama basamağından analiz ve sentez basamağına çıkma konusunda öğretmenleri ile birlikte eğlenceli bir yolculuğa çıktılar.

Öğrenciler derse gelmeden önce işlenecek olan konuya göz gezdiriyorlar. Daha sonra Necla öğretmen Hafıza Haritaları görseli eşliğinde sınıfa dersi anlatıyor. Ders anlatılırken öğrenciler alışıldık bir şekilde pasif dinleme yapmak yerine, soru-cevap şeklinde anlatılan ders sayesinde sürekli derse katılım sağlıyor ve sorulara cevapları verirken hem konsantrasyonları artıyor hem de özgüven kazanıyorlar.

Dersin anlatımı bittikten sonra hemen tüm sınıf anlatılan dersten akıllarında kalanları hafıza haritasına dönüştürüyorlar. Renkli kalemlerle çalışırken hem çok eğleniyor hem de hızlı bir şekilde anlatılanları kavrayarak, analiz ve sentez basamağına doğru ilerliyorlar. Herkesin haritası güzelce renklendirilip resimlerle süslendikten sonra, herkes kendi haritasına bakarak 3 kere konuyu tekrar ediyor ve daha sonra konuyu sıra arkadaşına anlatıyor. Öğretmen tarafından anlatılan konu öğrenciler tarafından bizzat hafıza haritalarına dönüştürüldüğünde, bilgi artık yalnızca öğretmenin kendi cümleleriyle sınıfa aktardığı bir bilgi olmaktan çıkıyor ve herkesin sıra arkadaşına konuyu kendi cümleleriyle anlatmasının da etkisiyle, bilgiler artık öğrencilerin kendilerine ait hale geliyor.

Daha sonra bu hafıza haritaları dosyalanarak sınav öncesinde kısaca tekrar edilmek üzere öğrenciler tarafından saklanıyor. Sınav öncesinde öğrenciler saatlerce konulara en başından başlayıp tekrar etmek ce ezberlemek yerine, dosyaladıkları bu hafıza haritaları eşliğinde sınavlara çok daha kıza sürede hazırlanabiliyor ve %80’e kadar bir başarı artışı sağlayabiliyorlar.

Necla Öğretmen ile yaptığımız sohbette, sınıftaki zayıf öğrencilerin bile artık derse ilgiyle katıldıklarını, zaten başarılı olan öğrencilerin ise daha da yüksek notlar almaya başladıklarını söylüyor. Ders bitiminde teneffüs zili çaldıktan sonra bile, haritasını bitirmemiş olan öğrenciler kendi istekleriyle kalıp çizimlerini yapmaya ve öğretmenlerine sorular sormaya devam ediyorlar.

Etiketler: , ,
📆 17 Şubat 2012 Cuma 14:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeref Bey Döner
ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR