MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Kültür-Sanat » Fatma Muhterem ve Paramparça
Fatma Muhterem ve Paramparça


Yazar Fatma Muhterem ile hem kitabı ‘Paramparça’ üzerine sohbet ettik hem de kendisi hakkında merak edilenleri sorduk. Yazmaya nasıl başladığından, tarzının ne olduğuna kadar birçok soruya cevap aradık.

Yazmak sizin için nedir?      

Yazmanın benim için ne olduğunu, yazmaya başladıktan sonra tam olarak anlayabildim.  Bu güçlü bir dürtü değil de, içimdeki durulmak bilmeyen fırtınaydı. Kayalıklara çarpan dalgalar nasıl kendi üzerlerine devrilirlerse, içimdeki fırtına beynime çarpıyor ve köpükler daha da çoğalarak geri tepiyorlardı.

Yazmaya hazır olmak bir süreçtir sanırım. Çocukluğumda bir duvara sokulup oradan gökyüzüne bakardım. Sanki gökyüzünde bana iletilecek bir şeyler vardı. Ergenlikte bu yazıya dönüştü. Ergenlerin ‘’hatıra defteri’’ tutması değil. Saçmalık diyebilecekleri için başkasının okumamasına özen gösterdiğim, hayaller, kısaca düşte yaşamak.

Nasıl yazarsınız?    

Yazabilmem için yalnızlık ilk koşul. Ve tam bir sessizlik. Yazmak benim için ayin gibi bir şey. Beynimi ve bedenimi ona hazırlamalıyım. O yüzden bana en uygun düşen zaman, gecenin en gece olduğu simsiyah saatlerdir. Gündüz çok kapalıysa hava kasvet doluysa, o da benim yazabilme zamanımdır. Neşe, güneş aydınlık beni bozar. Arada olmadık bir zamanda aklımdan geçen bir düşünceyi ilgisiz iki kelime ile bir kağıt parçasına yazarım. Bu uyurken de olur bazen.

Tarzınız var mı? Neler okursunuz?

Yazma tarzlarını çok beğendiğim yazarlar var. Bunlar genelde Latin Amerika yazarları. Onların, düşünceleri atom bombası örneği birbirinin içinden büyüterek çıkarmaları, beni etkiler. Sanırım bu da benim düşünme kapsamımı genişletti.

Ben sanırım hayali gerçekle değil, gerçeği hayalle yoğuruyorum. Ağırlık iç-ben’imde. Hayal dünyamda. Gerçekte gezinirken birden oraya kayıyorum. Yaşam zaten bir edebiyat eseridir. Her kişinin kendi yaşamı farkına varamadığı bir öyküdür.

Best-seller okumam. Ben okumayı seven değil sevdiğini okuyan olmak isterim. Beğeni ölçütlerimi çok cimrilikle kullanırım.

Kitap biriktirmem. Okuduğum kitaba dönüş yaptığım çok enderdir. Onun için kitaplarımı dağıtırım. Seçimim daha çok soyut anlatılardır. Peter Suskind’in ‘’Koku’’ isimli kitabı sanırım en etkilendiğim yazındır. Yazar takip etmem. Doyumun yeri belli değildir

Özgeçmişiniz ve  ‘Paramparça’’  ?

İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdim. İstanbul barosuna kayıtlı olarak kısa bir süre avukatlık yaptım.  Mesleğimle kişiliğim uyuşmadığı için, hobim olan edebiyat dünyasına çeviri yaparak girdim.  E, Cem, Can, Varlık, Cep, Simavi yayınlarından 13 roman çevirim yayınlandı.

Çeviri yapmak, sözcüklerin ta içine kadar dalmak olduğundan, beni besledi.Ve yazmaya  yöneltti. ‘’Paramparça’’ adını verdiğim öykülerim yaşantımın ‘’iç-ben’’imle söyleşisidir. Hayatla çatışmamdır Yap-boz parçalarının arasına sıkışan hayatın sesidir.  Ölümün, menopozun, kıskançlığın, evliliğin, keşmekeşidir.

İlk yapıtlar genelde yayınevlerini pek açmaz. Yani pek kabul görmezler. Benim öykülerim Sokak kitapları yayınları tarafından yayınlandı. İlk yapıtı yayınlamak, okuyucuya hizmet anlayışını da içinde barındırır. Bu bakımdan yayınevine teşekkür ederim.

📆 18 Ocak 2012 Çarşamba 15:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR