MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Öğretmen, akademisyen ve memura 0 zam!

Öğretmen, akademisyen ve memura 0 zam!Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan milletvekillerine %100’e varan oranda yapılan zam hakkında yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

‘‘Geçtiğimiz hafta milletvekili maaşlarına %100’e varan oranlarda artış getiren kanun tasarısı TBMM’de kabul edildi. Ancak bu arada, aynı tasarı içinde, vatandaşlardan hastanelerde alınan katkı paylarının artırılması da yasalaştı. Kabul edilen bu kanunla birlikte milletvekili emekli maaşları artıyor, ayrıca muayenelerde ve reçetelerde vatandaştan alınan katkı payları da artırılıyor.

Sağlıkta yapılan son düzenlemelere göre;

  • Aile Hekimlerinin yazdığı reçetelerden de 3 TL katılım payı alınacak (daha önce alınmıyordu)
  • Bir reçeteye 3’ten fazla ilaç yazılırsa ilaç başına ayrıca 1 TL katkı payı daha alınacak
  • Devlet ve Üniversite Hastanelerinde 8 TL olan katkı payı 9 TL’ye çıkacak
  • Acil Serviste yalnızca ilaç yazdırılması durumunda alınan 5 TL, 6 TL’ye çıkacak
  • Özel Hastanelerde katkı payı 12 TL’den 14 TL’ye çıkacak

Hal böyle olunca da milletvekillerinin süreceği sefanın, cefasını çekmek de vatandaşa, dar ve sabit gelirlilere düşecek.

Sendikamızın Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre 2011 yılında yalnızca hastanelerde yapılan muayene ve reçetelerden alınan katkı payı nedeniyle vatandaşların cebinden 3 milyar 512 milyon TL dolayında para çıkmıştı. Katkı paylarına yapılan bu artış sonucunda 2012 yılında vatandaşın cebinden 831 milyon 329 bin TL fazladan para çıkacak ve toplanan katkı payı miktarı 4 milyar 344 milyon TL’ye ulaşacak.

Katkı paylarına 2012 yılı için yapılan zam %23,6

Toplamda ise vatandaşın cebinden 831 milyon 329 bin TL daha fazla para çıkacak. Böylece milletvekili emekli maaşlarına %100 artış getiren kanun, vatandaşın sağlık harcamalarını da %23,6 oranında artıracak.

Hükümet, vatandaşı müşteri olarak görüyordu; şimdi de kendisini patron ilan etti

Emekli milletvekili maaşlarını 8 bin TL’ye çıkaran yasanın memur, işçi, emekli, dul ve yetimlerden hastanelerde alınacak katkı paylarını artıran bir teklifin arasına sıkıştırılması yakışık almamıştır.

Ülkenin kurtuluşunu 800 TL maaş alan emekli, işçi, dul ve yetimlerin hastanelerde ödediği katkı payının artırılmasında görenler, aynı kanun içerisinde kendi emekli maaşlarını 8 bin TL’ye yükseltmişlerdir. 2012 yılında enflasyonun %6 olacağını hesaplayanlar, hangi gerekçe ile vatandaşın sağlık harcamasına %23,6 zam yapmıştır?

Bu haksızlık yetmiyormuş gibi basında yer alan haberlere göre; Doğalgaza da % 20 zam yapılması planlanıyor.

Bugün öğretmenlerin ve akademisyenlerin çoğunluğunun maaşı kamudaki en düşük ücret seviyelerinden biri haline gelmiştir. Nitekim 9/1’deki öğretmenin maaşının 1577 TL, araştırma görevlisinin 1875 TL, 5/3’deki bir öğretim görevlisinin 1879 TL, 5/2’deki yardımcı doçentin 2210 TL, 3/1’deki doçentin 2320 TL, üniversite mezunu yeni memur 1330 TL maaş alıyor.  Bu vefasızlığı gelecek nesilleri yetiştiren ve bu ülkenin kilometre taşı olan öğretmenler ve akademisyenler asla unutmayacaktır. Öğretmen ve akademisyen maaşlarına bugüne kadar iyileştirme yapmayanlar, bu meslek grubunu görmezden gelenler büyük vebal altına girmektedir. Özlük haklarının düzeltilmesi gereken öğretmen, akademisyen ve memurlarımızın %60’ından fazlasının bu şekilde mağdur edilmesi ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

Yıllık enflasyon beklentisinin % 6 olduğu bir ülkede işçi, asgari ücretli, emekli, dul ve yetim aylıklarına %6 artış yapacaksınız. 15 ayda bir kanunu çıkaramayıp, memur maaşlarını anayasaya aykırı bir şekilde Bakanlar Kurulu’nun iki dudağı arasına bırakacaksınız. Ama kendi maaşlarınıza %100 zam yapacaksınız. Bununla da yetinmeyip, vatandaşın sağlığı ile oynayacaksınız ve vatandaştan hastanelerde aldığınız katkı paylarını %23,6 artıracaksınız, doğalgaza da %20 zam yapacaksınız. Bunun adı insafsızlıktan başka bir şey değildir. Ne yazık ki, sosyal devlet ölmüştür. Vatandaşı müşteri olarak gören anlayış, artık kendisini de patron olarak görmeye başlamıştır. Bunun sonucu, vatandaşın köleye dönüştürülmesine doğru gitmektedir.’’

 

📆 29 Aralık 2011 Perşembe 17:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR