MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Büyükşehir, Flaş » Esnaflar, Yeni Hal Yasası’na hazırlanıyor
Esnaflar, Yeni Hal Yasası’na hazırlanıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü, 1 Ocak 2012 tarihi ile yürürlüğe girecek olan Yeni Hal Yasası hakkında esnafların bilgilendirilmesi, görev ve sorumluluklarını öğrenmeleri amacıyla Bayrampaşa ve Ataşehir Yaş ve Meyve Sebze Hali’nde 16 ve 19 Aralık tarihlerinde seminerler düzenleyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürlüğü, 5957 sayılı Kanun ve Hal Kayıt Sistemi eğitimlerinde hal esnafı ile konunun uzmanlarını bir araya getiriyor. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Tebliğ Uygulamaları hakkında hal esnafı için eğitim programları düzenledi.

16 Aralık 2011 tarihinde Bayrampaşa Yaş Meyve ve Sebze Hali’nde 19 Aralık 2011 tarihinde ise Ataşehir Hali’nde 09.00 – 11.00 saatleri arasında verilecek eğitimlerde hal esnafının Yeni Hal Yasası ve Hal Kayıt Sistemi kapsamında yapması gereken işlemler hakkında bilgi verilecek. Kanunun hazırlanmasında görev alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettişi Süleyman Aydemir tarafından düzenlenecek olan eğitimlerde, Bayrampaşa Hali’nde 600, Ataşehir Hali’nde de 200 olmak üzere toplam 800 esnafın bilgilendirilmesi hedefleniyor.

‘Esnaflarımızın sıkıntı yaşamaması için seminer düzenleyeceğiz’

Yapılacak eğitim çalışması ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hal Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu, amaçlarının bu sürece esnafların hazırlanması olduğunu vurgulayarak, “Yeni Hal Yasası ve Hal Kayıt Sisteminin sektöre disiplinli, sağlıklı ve kayıtlı çalışma bilincini getireceğinden bahisle yoğun çalışma temposu altında mevzuatı yeteri kadar inceleme fırsatı bulamayan esnafımızı konunun uzmanları ile bir araya getirerek bilgilendirmek, sektör emekçilerinin mevzuatı bilmemekten kaynaklanacak cezai yaptırımlara muhatap olmasını önlemek istedik. Konunun uzmanı tarafından verilecek eğitimle esnaflarımız yasa uygulamaya geçene kadar yapmaları gereken sorumlulukları öğrenmiş olacaklar” dedi.

Hal esnafını, şimdiye kadar da SMS, e-mail ve bildirilerle Hal Kayıt Sistemi, alt yapısının kurulması, malların satışa sunulmadan bildirimlerinin yapılması, künye oluşumu ve cezai işlemler konusunda bilgilendirdiklerinin de altını çizen Çakıroğlu, gerçekleştirilecek olan eğitimlerin daha önce yapılan çalışmaların tekrar üzerinden geçilerek, değerlendirilmesini sağlayacağını ve kafalardaki soru işaretlerinin giderilmiş olacağını vurguladı.

 

 

 

Galeri
📆 15 Aralık 2011 Perşembe 13:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR