MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Büyükşehir, Flaş, Toplum » Kırkayak bariyerler hayat kurtarıyor
Kırkayak bariyerler hayat kurtarıyor


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yollarda güvenli ulaşımı sağlamak amacıyla kavşaklarda hizmete aldığı ‘kırkayak’ tabir edilen esnek bariyerler hayat kurtarıyor. 6 ay önce yerleştirilen 77 bariyerden 60’ına araçlar çarptı. Meydana gelen kazaların hiçbirinde yaralanmanın dahi olmadığı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; “Kırkayak” olarak tabir edilen ve kavşaklara konulan esnek bariyerler, çarpma anında sürücünün hayatını kurtarıyor. Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri tarafından çarpma anında esneyebilen seyyar ayaklar üzerinde duran “Kırkayak” olarak adlandırılan yeni bariyerler yaklaşık 6 ay önce kavşaklara yerleştirilmişti. Şehir içi hız limitlerine uymayan sürücüler, kavşaklara yerleştirilen 77 “kırkayak”tan 60’ına çarptı. Meydana gelen kazalarda hiçbir sürücü ve araçta bulunan yolcu yaralanmadı ve hayatını kaybetmedi.

Hava Yastıklı Darbe Emici Bariyerler (Kırkayak) öncelikle E-5 (D-100) Karayolu ve bağlantı yollarının trafik kaza riski yüksek olan ayrım noktalarında kullanılıyor. Bariyerde100 km./saat hızındaki araçları emniyetli bir biçimde durdurabilme özelliğine sahip. Kırkayak bariyerler kaza sonrası tekrar kullanılabiliyor. İstanbul genelinde kaza riski yüksek 77 adet yol ayrımına yerleştirildi. Kazalarda hasar gören veya bakım gereken bariyerlerin masrafları kaza yapan sürücünün sigortasından tahsil ediliyor. CİHAN

📆 07 Aralık 2011 Çarşamba 16:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR