MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Politika, Toplum » Can “ yeni bir anayasa şart.”
Can “ yeni bir anayasa şart.”


AK Parti Kadıköy İlçe Başkanlığının düzenlediği 75.Fasl-ı Siyaset’in konuğu Doç. Dr. Osman Can dı. İsa Mesih Şahin’in yönettiği BY OTELL salonlarında gerçekleştirilen programın konusu yeni anayasa oldu. Yoğun katılımın olduğu programa AK Parti Milletvekili İsmet Uçma ve Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak da katıldılar.

 

 

Programına Osmanlı –Türk tarihinin ilk anayasası 1876 tarihli Kanunu Esasi’yi anlatarak başlayan Doç.  Dr. Osman Canİstanbul’un işgali ve meclisin dağıtılması üzerine Büyük Millet Meclisi 23/Nisan/1920 de Ankara da toplandı.1921 yılında yurdun dört bir yanından gelen milletin temsilcileri tarafından 24 maddelik bir Anayasa yapıldı. Olağan üstü durum ve şartlar altında yapılan bu Anayasa’da Hak ve Hürriyet konularına yer verilememiştir. Cumhuriyet’in ilk Anayasası 24/Nisan/ 1924 anayasa’sıdır ve 105 maddedir. Başlangıçta devletin dini İslam dini olarak kabul edilse de bu hüküm 1928 yılında Anayasa’dan çıkartılmıştır. Bu Anayasa 1960 tarihine kadar yürürlükte kalmış 27/Mayıs/ 1960 askeri müdahale ile yürürlükten kaldırılmıştır. İktidarı askeri bir hareketle deviren subaylar gurubu örgütlenerek kendilerine Milli Birlik komitesi adını vermişlerdir. Bu Milli Birlik Komitesi bir takım üniversite öğretim üyeleri ile birlikte 157 madde ve 22 geçici maddeden oluşan 1961 Anayasasını hazırlamışlardır.   1980 askeri müdahalenin ardından 1982 yılında yapılan anayasa halkın oyuna sunuldu.% 91,1 oy alarak kabul edildi.” Diyerek bu güne kadar yapılan anayasaları anlattı ve bugün de neden bir anayasaya gerek olduğunu madde, madde açıkladı.

Doç. Dr Osman Can Soru cevap bölümünde kendisine yöneltilen soruları en ince detayına kadar cevapladı. Programın kapanış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Av. Hurşit Yıldırım Doç. Dr Osman Can’a gecenin anısına bir plaket sundu.

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 01 Kasım 2011 Salı 17:38   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR