MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Soğuk algınlığını bitkilerle önleyin
Soğuk algınlığını bitkilerle önleyin


Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde bağışıklık sistemini desteklemek için yeşil çay başta olmak üzere bitki çaylarından destek alınmasını önerdi.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kış aylarının yaklaştığı bu günlerde bağışıklık sistemini desteklemek için doğru bitkisel ürünlerin tüketilmesi gerektiğini belirterek, farklı kaynaklardan sağlanacak farklı özellikteki doğal ürünlerin bağışıklık sistemini güçlendireceğini söyledi. Yeşilada, ekinezya bitkisinin soğuk algınlığı etkenlerine karşı vücudun bağışıklık sistemini desteklediğini dile getirdi. Yeşilada, yayınlanan bilimsel çalışmaların ekinezya ürünlerinin soğuk algınlığına yol açan virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunduğunu ortaya çıkardığını belirterek, “Öncelikle güvenilir kalitede ekinezya ürünü seçilmeli ve önerilen miktarlarda uygulanmalı. Yeterli seviyede etki sağlanabilmesi için en az bir ay kullanılması gerekir. Ancak 45 günden uzun süre ile sürekli kullanılması önerilmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Yeşilada, birkaç yıl önce yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre ıhlamur çiçeklerinin de ekinezya gibi iltihap giderici ve ağrı giderici etkileri bulunduğunun deneysel olarak ortaya konulduğunu dile getirdi.

Ağız ve boğaz iltihaplarında etkili olduğu bilinen bir başka bitki ise adaçayı. Özellikle bitkinin içerdiği uçucu bileşenlerin ağız ve boğaz iltihaplarında (farenjit, jinjivit gibi) yararlı olduğunu söyleyen Yeşilada, çay şeklinde hazırlanan adaçayı ile hazırlanan gargaranın bu amaçla kullanılmasını önerdi. Prof. Dr. Yeşilada, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak, özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı sonbahar ve kış dönemlerinde doğanın bizlere sunduğu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akılcı yaklaşım olacaktır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef “hastalığa yakalanmamak”, bu konuda bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir. Hastalığa yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yanı sıra şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılması düşünülmelidir.’’

CİHAN

📆 25 Ekim 2011 Salı 12:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR