MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » İşverenin evine yürüyen işçilere polis engeli

İşverenin evine yürüyen işçilere polis engeliTuzla’da, bir deri fabrikasında sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıklarını öne süren bir grup işçi, Beyoğlu’nda oturan işverenin evine yürümek istedi. Sokak girişinde grubun önünü kesen çevik kuvvet, protestocuların eve yaklaşmasına izin vermedi.

Tuzla Kompana Deri Fabrikası’nda sendikaya üye oldukları gerekçesiyle 16 kişinin işten atıldığını öne süren Deri-İş sendikası üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Gümüşsuyu’nda bulunan Türk-İş Bölge Temsilciliği önünde toplandı. ‘İşçiler burada Savranoğlu nerede?’ , ‘Zafer direnen emekçinin olacak’ , ‘Savranoğlu şaşırma sabrımızı taşırma’ , ‘Sendika hakkımız engellenemez’ , ‘Yaşasın Kompana direnişimiz’ , ‘Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır’ , ‘Direne direne kazanacağız’ , ‘Atılan işçiler geri alınsın’ şeklinde sloganlar atan grup, fabrikanın sahibinin evinin bulunduğu sokağa doğru yürüyüşe geçti.  Grubun önü evin bulunduğu sokak girişinde çevik kuvvet ekiplerince kesildi. Polis grubun eve yaklaşmasına izin vermedi. Eylemci işçilerle polis arasında bir süre pazarlık yaşandı. Yapılan görüşmenin ardından grubun biraz daha ilerlemesine izin verildi.

Eve yakın bir mesafede çevik kuvvet tekrar yolu kapattı. İşçiler adına burada bir açıklama yapan Dilek Gör, tek suçlarının anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olmak olduğunu söyledi. Sendikaya üye olmak için gerekçelerini sıralayan Gör, “16 işçi sendikaya üye olduktan sonra Savranoğlu gözünü bile kırpmadan bizleri kapının önüne koydu. Bizler 16 arkadaş, 215 gündür fabrikanın önünde kurduğumuz çadırda direnişimizi sürüyoruz. Bizler bu mücadeleden yılmayacağımızı işverenin evinin önünde bir kez daha dile getiriyoruz. Patronumuz Savranoğlu anayasal hakkımızı tanımadığı sürece direnişimize devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.  Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atana eylemciler olaysız dağıldı.

CİHAN

📆 15 Ekim 2011 Cumartesi 14:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR