MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Genel, Manşet » Hükümet acımasızca fiyat artırımına devam etmektedir

Hükümet acımasızca fiyat artırımına devam etmektedirTÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu yetkilileri yaptıkları basın açıklamasında, 

“Değerli Tüketiciler

Her sabah zam haberleriyle uyanır hale geldik. Elektrik ve Doğalgaz’a yapılan zamların üzerinden henüz 1 hafta geçmeden yapılan ÖTV artırımıyla zam furyasının devam edeceği ortaya çıkmış oldu. Tüketicilerimizin Dünya’nın en yüksek dolaylı vergilerini ödemesine aldırmayan Hükümet acımasızca fiyat artırımına devam etmektedir.

Son derece cazip kampanyalarla çılgınca tüketmeye yönlendirilen tüketicilerimiz kapitalizmin acımasız çarklarına teslim edilmekte, önü alınamaz şekilde açılması teşvik edilen alışveriş merkezlerinde psikolojik kıskaç altında alışverişe zorlanmaktadır.

Başta tekel ürünleri ve alkollü içkiler olmak üzere, cep telefonları ve otomobillere de çeşitli oranlarda ÖTV zammı yapıldı. Hükümetin Maliye Bakanı zamları açıklarken, bunun zam değil, bir güncelleme olduğunu söyledi. Milyonlarca tüketiciyi etkileyen bu zamları, bir de insanlarla alay edercesine “güncelleme” diye nitelemek insanlıkla ne kadar bağdaşır bilemiyoruz ama bu anlayışın tüketici düşmanlığı olduğunu biliyoruz. Bakanın,  açıklamasına bakarak bunu görmek mümkün. Aynen şöyle diyor Bakan:

Toplam gelir beklentimiz 5,5 milyar TL dir. Bunun yaklaşık 771 milyon TL. si alkollü içeceklerden, 2,5 milyar TL. Sigaradan, 660 milyon TL. Cep Telefonlarından 350 milyon TL. ise KKDF oranlarının artırılmasından gelecektir. Cep telefonlarındaki ÖTV de tamamen cari açığa yönelik bir tedbir. ÖTV’ deki artış haksız rekabeti önlemeye yönelik. Tütün mamulleri tamamen bir güncelleme. Bu artışları bir vergi artışı ve bir zam olarak görmemek lazım. Tamamen güncelleme olarak görmek lazım.”

  Bakanın açıklamalarındaki rakamlara ve kalemlere bakarsak, 5,5 milyarlık beklentinin 4 milyardan fazlasının yaygın olarak tüm tüketicilerin kullandığı ürünlerden geleceği açıkça görülmektedir. Kalan az miktarın da kısmen lüks sayılacak ürünlerden geleceği öngörülüyor.  Yapılan artışlar, Hükümetin Bakanlarının ve yandaş basının satılık kalemlerinin yaymağa çalıştığı gibi “lüks tüketim ürünlerine yapılan zamlar” demagojisini boşa çıkarıyor.

Hükümet tüketici lehine ve tüketiciyi koruyucu hiçbir önlem almamakta,  Tüketicilerin bilinçlendirilmesi yönünde hiçbir adım atılmamaktadır. Özellikle Sigara ve içkiye karşı savaş açan Hükümet durmaksızın fiyat ve vergi artırarak tüketicilerin bu alışkanlıklarından vazgeçmesini sağlayacağını zannederken yanılmaktadır.  Zira insanların kendi bedenleri ve sağlıkları üzerinde kendilerinin tasarruf etme hak ve yetkileri vardır. Anayasamızda kişi hak ve hürriyetleri yer almaktadır. Yapılması gereken bu maddelerin insan sağlığına zararlarının anlatılması, özellikle çocukların, gençlerin ve ailelerin bu konuda eğitilmesidir. Bu eğitimden sonra insanlar kendi iradeleriyle karar vermek üzere bırakılmalı, kişisel hak ve özgürlüklerin alanı daraltılmaya çalışılmamalıdır.

Değerli tüketiciler, Hükümetin yıllardır izlediği ekonomik politikalarının nasıl iflas ettiği durmaksızın yapılan zamlar ve vergi artışlarıyla ortaya çıkmıştır. Bir yandan enflasyonu % 5-6 gibi son derece düşük rakamlarla açıklayan Hükümet, diğer yandan geçen yıldan bu yana % 100’ün üzerinde zam ve vergi artırımı yaparak gerçek enflasyon rakamlarının açıkladıkları gibi olmadığını ortaya koymuştur. Örneğin: geçen yıl 3000 TL. ler de olan benzin fiyatları bu yıl 5.000 TL. ye yaklaşmıştır.

Üreticiler her türlü korunma mekanizmalarını oluşturup örgütlenirken biz tüketiciler bir araya gelemediğimiz sürece bu kötü gidişi engelleyemez, sadece şikayet edip dururuz. Sesimizi duyurmak, haklarımızı öğrenmek, mücadele etmek ve kötü gidişe dur diyebilmek için tüm tüketicilerimizi Derneğimize üye olmaya çağırıyoruz.Tükoder ÖTV artışlarının iptali yönünde dava açacaktır.

 

Yaşasın Tüketicilerin Örgütlü Mücadelesi” şeklinde ifade edildi.

TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu)

📆 14 Ekim 2011 Cuma 17:13   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Hükümet acımasızca fiyat artırımına devam etmektedir” için bir cevap

  1. murat dedi ki:

    oldu olacak yönetim şeklimizi tam koşullu şeriate çevirelim.Çünki, yaşam standartlarımızı belirleyenler açın halinden anlamazlar sadece kendi yaşama standartlarını iyileştirirler.Hani nerde ne oldu vekillere verilen fazla paralar onları toplasınlar ayrıca memleketin borçları vekillerimize verilen aylıkların 1 sene asgari ücret verilmesi ile biter diye düşünüyorum.Hadi bagış yapsınlar devletin açığı yokmu? bizi, devleti yönetmiyorlarmı.buyurun işte size bir öneri. devamlı ÖTV zamları da nedir?…üreten bir toplum yaratalım lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR