MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Acıbadem, Flaş, Genel, Toplum » Somalili gençler doktor ve mühendis olmak istiyor

Somalili gençler doktor ve mühendis olmak istiyorSomalili öğrencilere yönelik başlatılan eğitim kampanyası kapsamında Türkiye’deki vakıf üniversitelerinde burslu olarak eğitim görecek olan 165 öğrenci İstanbul’a geldi. İleride doktor ve mühendis gibi mesleklere sahip olmak isteyen Somalili gençler, kazanacakları paralarla halklarına yardımda bulunmak istiyor. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Mogadişu’dan İstanbul’a gelen öğrenciler, Atatürk Havalimanı’nda İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın, Süzer Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Süzer, Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu ve Kimse Yok Mu Derneği yöneticileri tarafından karşılandı.

Somalili öğrencilerin Türkiye’ye gelmesi ile ilgili olarak Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Süzer Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Süzer, Türkiye’ye gelmesi beklenen bazı öğrencilerin Somali’deki terör saldırısında hayatını kaybettiğini söyledi. Süzen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başbakan Erdoğan’ın ‘Somali ile ilgili her türlü yardımı ve desteği verin’ talimatını aldıktan sonra Türk milleti olarak bu konuda her türlü katkıyı yapmak için harekete geçtik. Sizlerin burada olması Türkiye ile Somali halkı arasındaki bir dostluk ve kardeşlik bağının başlangıcını oluşturuyor. Sizlerin ileride Somali’ye dönüp kendi ülkenizde veya başka ülkelerde çok iyi pozisyonlara gelip çok yararlı işler yapacağınıza inanıyoruz.” akıf Üniversiteleri Birliği Başkanı Rifat Sarıcaoğlu da, ”Bundan sonra biz üniversiteler olarak bu öğrencileri artık kendi çocuğumuz gibi görüyoruz. Umuyoruz ki bundan 4-5 sene sonra ülkelerine hizmet edecekler. En önemli şey, bizler onlara nasıl yardım elimizi uzattıysak, onlar da zamanı gelince kendi halkına ve çevresine dünyada eğitime katkıda bulanacaklar” dedi. Heyecanları yüzlerinden okunan Somalili öğrenciler çok mutlu olduklarını söyledi. Türkiye’de üniversite okuduktan sonra doktor olmak istediğini belirten Ayşe Ahmed, kendi ülkesinde yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi planladığını kaydetti.  Kendisinin Türkiye’ye getirilmesine vesile olanlara teşekkür eden Maria Adem Ali, Türkiye ile Somali arasındaki ilişkileri güçlendirmek için elinden geleni yapacağını dile getirerek, “Şu anda ülkemde yaşadığım insanlar yoksul. Doktor olup, o insanları ücretsiz olarak muayene etmek istiyorum” diye konuştu. Yüksek kazanç inancıyla Jeolojist olmak isteyen bir diğer Somalili genç kız ise kazanacağı paralarla halkına yardım etmeyi gönlünden geçirdiğini aktardı.

Eğitim kampanyasına destek veren üniversiteler

Acıbadem Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bezm-i Alem Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi

 

CİHAN

📆 08 Ekim 2011 Cumartesi 10:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR