MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Kültür-Sanat, Manşet » 1980 ‘den Baş Yapıtlar
1980 ‘den Baş Yapıtlar


2010 MAC ART GALLERY (16 Aralık 2009 – 20 Ocak)

1980’ li yıllar Türk sanatının geliştiği ve sanatçıların bireysel üretimlerini arttırdığı bir dönem oldu. Yeni açılımlar ile birlikte kavramsal denemeler çağdaş sanatın içine girmeye başladı. 80 ‘li yıllar Türkiyede plastik sanatların köklü değişimler yaşadığı bir tür kabuk değiştirdiği bir dönem olarak nitelenebilir.

Bu dönem dünya sanatının etkisi ile avangard tavırlar, yeni anlatım olanakları, kullanılan materyallerin çeşitliliği ile plastik sanatlar yeni ve farklı anlatım olanakları sunmuş ; sanatçılar için toplum bakışının tersine kendi dinamiklerini yaratma şansı vermiştir. Daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen sanatçılar için popüler kültür ve yeni malzemeler, medya ve kitsch bir çekim alanı yaratırken siyaset-politika-sosyal duyarlılık ve tüm konular günün tüm koşulları sanatın içine girerek zengin anlatım olanaklarıyla anlaşılır kılınmıştır.

Çağdaş  sanatta batı da olup bitenler ülkemizde de görülmeye başlamış ve bu durum yadırganmayarak sanatın yayılım alanı artmıştır. Artık çağdaş Türk sanatı evrensel üretimler vermektedir.

Çağdaş Türk Sanatının kırılma noktasına ait bu döneminin usta isimleri;  Adnan Çoker, Burhan Doğançay, Ömer Uluç, Nur Koçak, ,Kemal Önsoy,Mehmet Gün, Bubi, Bedri Baykam’a ait “öncü” eserlerinin yer alacağı sergi 16 Aralık 2009 tarihinden itibaren Pazar hariç hergün 10:00-19:00 arasında Nişantaşı Mac Art Gallery’de görülebilir..

aaaa

📆 08 Aralık 2009 Salı 15:53   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR