MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık » Kırtasiye malzemelerinde kanserojen bulguları
Kırtasiye malzemelerinde kanserojen bulguları


Değerli Tüketiciler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı piyasada satılan kırtasiye malzemeleri ve deri ürünlerinde izin verilen limitlerin üzerinde Fitalat ve Azo Boya bulunduğunu, bu maddelerin sağlığa zararlı olduğunu ve Kırtasiye malzemelerinin % 53’ünün, deri ürünlerin de % 77 güvensiz olduğunu açıklamıştır.

Yıllardır piyasa denetimlerinin yetersiz olduğunu, tüketicilerin sağlığı ile oynayanlara uygulanan cezaların çok hafif kaldığını, bu nedenle de piyasada sahtekârların kol gezdiğini, bunların tüketicilerin sağlık ve güvenliğini tehdit eden her türlü malı piyasaya sürüp sattıklarını söylüyor ve Bakanlığı denetim görevini daha etkin yapmaya çağırıyoruz. Her yıl söylediklerimizi onaylar olaylar ortaya çıkmakta ve Bakanlık aynı açıklamaları tekrarlayıp durmaktadır.

Tüketicinin Sağlık ve Güvenliğinin Korunması Evrensel Tüketici haklarındandır. Anayasamızın 172. Maddesi uyarınca Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Gerek Anayasamız, gerekse 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketicilerin sağlık ve güvenlik haklarının korunması için gerekli hükümleri içerirken uygulamada yapılan yanlışlar, ihmaller ve yetersizlikler maalesef ki tüketicilerin yeterince korunamadığını ortaya koymaktadır.

Özellikle yurtdışından ithal edilen ucuz ve kalitesiz mallar denetimsiz olarak ülkemize girmekte ve tüketicilere sunulmaktadır. Gelir düzeyinin düşük olduğu, ekonomik koşulların tüketicileri giderek yoksullaştırdığı ülkemizde tabiidir ki tüketiciler ucuz olan mallara yöneleceklerdir.

Yapılması gereken öncelikle tüketicilere sağlıklı, ucuz ve kaliteli mal ve hizmet satılması için gerekli önlemleri almak ve sağlığa zararlı malları ithal eden, üreten ve satanları tüketicilere teşhir etmektir. Bakanlık kamu sağlığının her türlü ticari kuralın önünde geldiğini unutmamalı ve tüketicilerin sağlığı ile oynayanları hemen teşhir etmelidir. Ayrıca Türk Ceza Kanununda Kamu Sağlığına karşı işlenen suçlar yer almakta ve kamu sağlığı ile oynayan suçlular cezalandırılmaktadır. Bakanlık tespit ettiği ithalatçı, üretici ve satıcılar hakkında mutlaka ceza davası da açmalıdır.

Sayın Bakan “bundan sonra sıfır tolerans göstereceklerini, bu malların gümrüklerden girişlerinde denetimden geçirileceğini “ belirtmektedir. Bu açıklamanın sadece iyi niyetli bir söylem olarak kalmamasını ümit ediyor ve bundan böyle Bakanlığın üzerine düşen görevleri ( özellikle de denetim görevini ) devamlı ve fasılasız sürdürerek tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunmasını sağlamasını bekliyoruz.

Değerli tüketiciler mal veya hizmet satın alırken etiketleri okuyunuz, etiket koymayanları uyarınız ve Belediyelere şikâyet ediniz. Aldığınız mal veya hizmet kapsamlı ise Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu isteyiniz. Ayrıca Bakanlığa yazılı başvurarak yapılan denetimlerin sonuçlarını isteyebilir ve bu malları satanların da bildirilmesini talep edebilirsiniz.

Haklarımızı bilerek ve kullanarak suiistimallerin önüne geçebilir, sağlığımızı koruyabilir ve görevlilerin gereğini yapmalarını sağlayabiliriz. Ancak bunları örgütlü ve birlikte yaparsak sesimizi duyurabilir, gücümüzü gösterebiliriz.

Sağlık ve Güvenliğimizin korunması, Tüketici Haklarının suiistimal edilmemesi ve tüketicilerin seslerine kulak verilmesi için sizleri 1990 yılından bu yana tüketici hakları ve tüketicilerin korunması için mücadele eden Derneğimize üye olmaya ve mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla.

 

TÜKODER ( Tüketiciyi Koruma Derneği )

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

📆 30 Eylül 2011 Cuma 17:09   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR