MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel » Mavi Marmara mağdurlarından savcılar hakkında suç duyurusu
Mavi Marmara mağdurlarından savcılar hakkında suç duyurusu


Mavi Marmara mağdurları, saldırıya ilişkin başlatılan soruşturmanın ağır işletildiğini savunarak savcılar hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyurusunda bulundu.

İsrail’in saldırısı sırasında Mavi Marmara Gemisi’nde bulunanlar, aileleri ve ölenlerin yakınları, başlatılan soruşturmanın ağır işlediğini savunarak Mavi Marmara Derneği önderliğinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelerek eylem yaptı. Ellerinde Filistin bayrakları ve dövizlerle eylem yapan yaklaşık 50 kişilik grup basın açıklaması yaptı. Hazırlanan ortak basın açıklamasını, Mavi Marmara baskınında hayatını kaybeden İbrahim Bilgen’in oğlu İsmail Bilgen okudu. Bilgen, “Olaydan hemen
sonra saldırıyı soruşturmakla görevlendirilen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aradan geçen 1,5 seneye rağmen soruşturmanın neticelendirilmesi için hiçbir adım atmamış, kamuoyunu gerçeğe aykırı beyanlarıyla oyalamaya devam etmiştir” diye konuştu.

Avukatların, Mavi Marmara soruşturmasıyla ilgili Adalet Bakanlığı’ndan istedikleri tüm görüşme taleplerinin niçin karşılıksız bırakıldığını soran Bilgen, “Bu soruşturmanın hemen her aşamasında ‘kasti’ ihmali bulunan savcılık makamı, uzun süre ‘adli tıptan raporları bekliyoruz’ diyerek kamuoyunu oyalamış, Adli Tıp raporları geldikten sonra ise avukatlarımızın tüm uyarılarına rağmen ve isim listesinin İsrail tarafından verilmeyeceğini bile bile İsrail’e müzekkere yazıp saldırgan askerlerin isimleri istenmiştir ve bu yolla kamuoyunu oyalayacak yeni bir oyuncak bulmuştur” şeklinde konuştu.

Bilgen, Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e dönük açıklamalarından sonra savcılık makamının soruşturma sürecini soran basına, “İsrail’den isimler gelmedi biz de Türkiye istihbaratına sorduk” beyanında bulunduğunu belirterek, bu beyanın gerçeğe aykırı ve kamuoyunu oyalamaya dönük bir beyan olduğunu savundu. “Cenevre’deki BM İnsan Hakları Komisyonu raporunda bile ‘vahşice saldırı’ diye nitelenen ve 9 insanımızın katledildiği bul saldırıyı savsaklayan ve saldırganları yakalamak bir yana adeta koruyan savcılık makamının görevlerini ihmal ettikleri artık açıktır” diyen İsmail Bilgen şunları söyledi:
“Dosya savcıları HSYK tarafından derhal dosyadan el çektirilmeli ve haklarında basına itiraf ettikleri suçlar nedeniyle soruşturma başlatılmalıdır.”

Yapılan basın açıklamasının ardından Mavi Marmara Derneği’nden bir grup adliye binasına girerek savcılar hakkında hazırlanan suç duyurusu dilekçesini HSYK’ya ulaştırılması için savcılığa sundu. Grup eylemin ardından sessizce dağıldı.

 

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: ,
📆 30 Eylül 2011 Cuma 14:55   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR