MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » Libyalı yaralı muhalifler: Türkiye bizi sahipsiz bırakmadı
Libyalı yaralı muhalifler: Türkiye bizi sahipsiz bırakmadı


Libya’da Kaddafi’ye karşı savaşırken yaralanan bazı muhaliflerin tedavileri Türkiye’de devam ediyor. Kendilerine gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetlerini ifade eden muhalifler, vücutlarına isabet eden şarapnel parçaları ile yaralanmış. Yaralı muhalifler, kardeş gördükleri Türkiye ve Türk halkının kendilerine sahip çıkmasınından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralılardan İdris Elfsay, başına isabet eden mermi sonucu görme yeteneğini kaybetmiş. Baba Ferj Elfsay, doktorların elinden gelen tüm tedaviyi uyguladığını ancak oğlunun görme yeteneğinin tamamen kaybolduğunu söyledi. Savaşa Bingazi’den katıldıklarını anlatan baba Elfsay, “Allah ve halk yolunda savaşa katıldık. Türkiye yaralılarımıza sahip çıktı. Her türlü yardımı gördük.” dedi.

Bir ayağını kaybeden diğer ayağı ise kısmen yaralanan bir başka muhalif yaralı Ali Muhammed ise Türk doktorların kendilerine gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyetini ifade etti. Muhammed, yaralı olduklarını ancak sağlıklarının yerinde olduğunu belirtti. Türkleri kardeş olarak gördüklerini aktaran Muhammed, “Türk kardeşlerimiz bize gereken özeni gösterdi. Özel uçakla buraya getirildik. İlk geldiğimizde çok sıkıntımız vardı ama artık iyiyiz.” dedi. Muhammed ayrıca ilk geldiklerinde tercüme konusunda sıkıntı yaşadıklarını ancak zamanla aşıldığını ifade etti.

Türkiye’ye gelen yaralılar arasında durumu en kritik olan El Salahin Kdiky, bir ayağını kaybederken, diğer ayağı ve vücudunun çeşitli yerlerinden yara almış. Vücuduna isabet eden şarapnel parçaları ve mermiler Kdiky’nin vücudunda kalıcı hasarlara sebep olmuş. Kdiky, kendisini tedavi eden doktor ve hemşirelere dua etti. “Doktorların, hemşirelerin, bizimle ilgilenen herkesin Allah ömürlerine bereket versin” diyen Kdiky, Türkiye’de sahipsiz bırakılmadıklarını başka hastaların yakınlarının kendilerini ziyarete geldiğini belirtti.

Ulusal Geçiş Konseyi Temsilcisi İstanbul’da

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Türkiye ile İlişkiler, Yaralı ve İnsani Yardım Temsilcisi Abdulmenem Bendarf, İstanbul’a gelerek yaralıları ziyaret etti. Doktorlardan bilgi alan Bendarf, ziyaret ettiği yaralılara ülkede yaşanan son durum hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin yaralıları alıp tedavi ettirerek büyük bir devlet olduğunu gösterdiğini dile getiren Bendarf, Türkiye’nin olaylar patlak verdiğinden bu yana desteğini hiç esirgemediğini kaydetti. Bendarf şöyle konuştu: “500’e yakın yaralımız Türkiye’de tedavi gördü ve görmeye devam ediyor. Doktorundan hemşiresine tüm sağlık görevlileri ellerinden gelen gayreti gösterdi. Yaralılarımızı sahipsiz bırakmadılar.”
Hastanenin Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Halis Narin de, yaralıların her türlü tedavisi için ilk geldikleri günden bugüne kadar seferber olduklarını belirtti. Narin, 20 yaralıyı tedavi ettiklerini ve ilk olarak 9 kişinin taburcu edilerek ülkelerine geri döndüğünü söyledi. Bugünde 6 ayarlının taburcu olacağını kaydeden Narin, “Bu yaralıların durumu diğerlerine göre biraz daha ciddi. Yaralılardan birini Beyoğlu Göz Hastanesi’nde ameliyat edildi. Biz Libyalı yaralıların hepsine elimizden geleni yaptık. Genel durumları şuan çok iyi durumdadır.” diye konuştu.

 

CİHAN

📆 30 Eylül 2011 Cuma 12:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR