MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Çeçenlerden Rus protestosu
Çeçenlerden Rus protestosu


İstanbul’da yaşayan bir grup Çeçen, Beyoğlu’nda Rusya’yı protesto etti. Galatasaray meydanında toplanan grup, sloganlar atarak Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüdü. Konsolosluğa yakın bir mesafede grubun önü çevik kuvvet ekiplerince kesildi. Konsolosluk yakınında basın açıklamaları yapan grup olaysız dağıldı. İnsani Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İmkan-Der) öncülüğünde İstanbul’da bulunan Kafkas derneklerine üye yaklaşık 300 kişilik grup, son yaşanan cinayetlerden sorumlu tuttukları Rusya’yı protesto etmek için Galatasaray Meydanı’nda toplandı. ‘Rus devlet terörü Çeçenlerin peşini Türkiye’de bırakmıyor.

Cinayetler aydınlatılsın’ , ‘Rusya bizi öldürmekle bitiremezsin’ , ‘Muhaciriz, ölüyoruz. Açık hedef olmak istemiyoruz’ yazılı pankartlar açan grup yine Rusya’yı protesto eden dövizler taşıdı. Grubun içinde bulunan yüzleri kapalı eylemcilerle polis arasında tartışma yaşandı. Polis, grubun yüzlerini açmasını, aksi takdirde yürüyüşe izin verilmeyeceği uyarsında bulundu. Bir süre sonra grubun yüzlerini açmasıyla yürüyüş başladı. İstiklal Caddesi üzerinden Rusya Konsolosluğuna doğru yürüyen grup ‘Kafkasyaya selam cihada devam’ , ‘Şehitlerin hesabı sorulacak’ , ‘Müslüman zulme boyun eğmez’ , ‘Katil Rusya Çeçenyadan defol’ , ‘Katiller bulunsun hesap sorulsun’ , ‘Çeçenistan halkı yalnız değildir’ şeklinde sloganlar attı. Konsolosluğa 50 metre mesafede grubun önü çevik kuvvet tarafından kesildi.

Polis, grubun konsolosluğa yaklaşmasına izin vermedi. Grup adına bir basın açıklaması yapan İmkan-Der Genel Başkanı Murat Özer, Çeçen savaş gazilerine yönelik Zeytinburnu’nda gerçekleştirilen suikastların üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Türkiye hükümetinden konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmamış olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Hükümete seslenen Özer, “Türkiye hükümeti kendi topraklarında işlenen bu cinayetin peşine düşmeli ve faillerden hesap sormalıdır. Çeçen gazilerin katilleri, azmettiricileri ve bu katliamın arkasındaki siyasi irade yargı önüne çıkartılıncaya kadar her platformda bu konuyu gündemleştireceğimizi kamuoyuna duyururuz.” şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından çarşaflı 3 Çeçen kadın, hazırladıkları metni okudu. Grup basın açıklamalarının ardından bir süre daha Rusya aleyhinde sloganlar attı. Rus lider Putin’in fotoğraflarını parçalayan grup olaysız dağıldı.

CİHAN

Etiketler: , ,
📆 24 Eylül 2011 Cumartesi 16:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR