MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » İran İstanbul Başkonsolosu ve İran Urumiye Valisi’nden İHA’ya ziyaret
İran İstanbul Başkonsolosu ve İran Urumiye Valisi’nden İHA’ya ziyaret


İran’ın İstanbul Başkonsolosu Mahmut Haydari ve Urumiye Valisi Vahid Jalalzadeh, İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdürü Fevzi Kahraman’ı ziyaret etti.
Samimi bir havada gerçekleşen ziyarette İHA Görüntülü Haberler Müdürü Abdülkerim Ulak ve İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven de hazır bulundu. Ziyarette ajansın çalışmaları hakkında bilgiler alan İranlı heyet, İHA’nın yaygın ağıyla dünya çapındaki gelişmeleri tüm objektifliğiyle abonelerine anında ulaştırdığını ifade etti. Açılışı bu akşam gerçekleştirilecek olan İran İslam Cumhuriyeti Sektörel Fuarı’na da değinen İran Urumiye Valisi Vahid Jalalzadeh, “Fuara İran firmalarının gelişi, iki ülkenin iktisadi ve ticari hacminin yükselmesi içindir. Ve iki ülkenin iyi münasebetlerinin göstergesidir. İki ülkenin yetkilileri, ticari hacmin otuz milyar dolara ulaşması için karar almıştır. Devlet görevlileriyle özel sektörün bu rakamı gerçekleştirmek için çabalıyorlar” dedi.

Jalalzadeh, İran’ın batı Azerbaycan vilayetinin Türkiye’ye sınır olduğunu ifade ederek, “Tüm transit mallar bizim sınırdan geçiyor. Biz elimizden geldiği kadar bu rakama bir an önce ulaşmayı hedefliyoruz. Sayın Dışişleri Bakanı Davutoğlu birkaç ay önce bizim misafirimizdi. Bizim şehrimizdeki birkaç fabrika ve ticari kurumu gördüler. Bana bir söz dediler ki, ticari ilişkilerin daha çoğalması için siz herkesten daha çok çaba göstermelisiniz. İran ve Türkiye konseyinin üyesiyim. Ankara ve Tahran’da bu konseye katıldım. Diyebilirim ki herkes bu 30 milyara ulaşsın diye çaba gösteriyor” diye konuştu.

İran’ın 15 vilayetinden yaklaşık 100 firmanın fuara katıldığını belirten Jalalzadeh, “Beş gıda sektörü, tarım ve turizm plastik maddeler ve üniversiteyle teknoloji alanda bu fuara katılmışlardır. Bildiğiniz gibi bu bizim ilk fuarımızdır. Tabii ki bir sınır bölgesinde Türkiye vilayetleri ile çok sıkı bir alışverişimiz var. İnşallah bir sonraki fuarda daha güçlü, daha güzel işler yapmayı hedefliyoruz. İstanbul’daki ekonomik ve iktisadi kuruluşlardan ve Başkonsolosluktan bize bu konuda yardımcı oldular,
teşekkür ediyoruz” dedi.

İran’ın İstanbul Başkonsolosu Mahmut Haydari de, “Geçen sene iki ülkenin ticari hacmi 11 milyar dolara ulaştı. Ama bu yılın sonunda bu inşallah 15 milyar dolara ulaşacaktır. 30 milyar dolara ulaşması için çaba gösterilmesi gerekiyor. Bu fuarın kurulması tabii ki, 30 milyar dolara ulaşmak için bir adımdır. 14 alanda 15 vilayetimizde, 100 firma bu fuara katıldı. Bu fuarın sorumlu ve yöneticisi İran’ın batı Azerbaycan kentinin ötesindedir. Gerçekten bu fuar çok güzel alandır ki, iki ülke kendi ticari ve ekonomik potansiyellerini daha iyi tanısınlar diye. Diğer bir özelliği de bu fuarın bilimsel ve üniversite katılımıdır. İran İslam Cumhuriyeti’nin çoğu üniversiteleri bu fuara katılmışlardır ki, kendi potansiyellerini, kardeşlerimizi burada tanısınlar. Biz ümit ederiz ki iki ülke arasındaki ilişkiler kitabına bir altın sayfa olarak yazılsın” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , ,
📆 22 Eylül 2011 Perşembe 18:16   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR