MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Okul güvenliği sağlanmalıdır

Okul güvenliği sağlanmalıdırAnkara’daki patlamanın yaşandığı Kumrular caddesinde bin civarında öğrencinin eğitim gördüğü Namık Kemal İlköğretim Okulu’nun bulunduğunu söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, geçen eğitim öğretim yılının başında Kürtçe eğitim isteğiyle bir hafta boyunca okulları boykot etme kampanyasını örgütleyen PKK’nın, bu eğitim döneminde de eğitim kurumlarına saldırılar düzenleyebileceğini, bu nedenle okulların güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Geçen eğitim döneminde 20-25 Eylül tarihlerinde Kürtçe Eğitim Hareketi tarafından başlatılan PKK, BDP ve KESK’e bağlı Eğitim Sen gibi çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından da desteklenen okul boykotuyla on binlerce çocuğun okullarına gidemediğini kaydeden DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Çocuklarımızın geleceği siyasi ikballer uğruna kullanılmaktadır. Okul boykotu başta olmak üzere çeşitli eğitim kurumlarına ve öğrenci yurtlarına saldıran PKK’nın anayasal bir hak olan eğitim hakkını engellemesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre de velayet hakkının kötüye kullanılmasına zemin hazırlaması en büyük çocuk istismarıdır” dedi.

Doğudaki çocukların eğitim hakkını elinden almayı siyasi varlığı için gerekli gören PKK’nın her türlü girişimine karşı Milli Eğitim Bakanlığı’nın, güvenlik güçlerinin ve tüm devlet kurumlarının kararlılıkla mücadele etmeleri gerektiğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Velilerimizi sağduyuya çağırıyoruz. Okulları boykot etmek, eğitim kurumlarına saldırılar düzenlemek başta bölge halkına ve çocuklarımıza saygısızlıktır” dedi.

Sendikal çalışmalar ve bir dizi ziyaret ve görüşmeler için Güneydoğu Anadolu bölgesine gittiğini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “PKK’nın bu tür hareketlerini destekleyen siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini aklıselime davet ediyoruz. Bu travmatik bir siyasettir. PKK’nın provokasyona yönelik faaliyetlerine karşı halkın duyarlı olması gerekmektedir. Bölge il ve ilçelerindeki kamu yöneticilerinin PKK’nın eğitimi ve eğitim kurumlarını provoke etmeye dönük faaliyetlerini analiz etmesi, halkı bilgilendirmesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir” dedi.

📆 22 Eylül 2011 Perşembe 12:34   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR