MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Manşet, Spor » Türkiye, en az 10 Boksörle Londra Olimpiyatları’nı hedefliyor
Türkiye, en az 10 Boksörle Londra Olimpiyatları’nı hedefliyor


Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na en az 10 boksörle katılmayı amaçladıklarını söyledi. Gözgeç, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın milli takımı ziyaretinin ise büyük moral kaynağı oluduğunun altını çizdi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 26 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Büyükler Boks Şampiyonası için iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ifade eden Gözgeç, “Kendi evimizde başarıyla düzenlediğimiz Avrupa Şampiyonası’nın ardından ilk olarak Mersin’de bir kamp yaptık. Daha sonra ise 2 bin 500 rakımlı Erzurum’da güç ve kondüsyona yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Son çalışmalarımızı Ankara’da yaptık ve şampiyonadan 16 gün önce Bakü’ye gittik. Bu şekilde sporcularımız, şampiyona havasını hem erkenden girecek hem de ortama çabuk ayak uyduracak.” dedi.

“10 boksör ile Londra’ya”

Türkiye Boks Federasyonu olarak, en az 10 sporcularının 2012 Londra Olimpiyat Oyunları vizesi alacağına inanadığını belirten Başkan Gözgeç, şöyle konuştu:
“Takım olarak çok iyi durumdayız. Moraller yerinde. Bir tek +91 kiloda mücadele edecek Denizcan Gökkaya’nın biraz sıkıntısı var. Bakü’de en yoğun katılımlı şampiyona olacak. 127 ülkeden 800’e yakın boksör katılacak. Bakü’den 5-6 olimpiyat kotası almak istiyoruz.

Nisan ayında Türkiye’de düzenlenecek son bir kalifikasyon şampiyonası olacak. Buradan da 3-4 kota alabiliriz diye düşünüyoruz. Bayanlarda ise son derece iddialıyız. 3 kotayı da dolduracağımızı düşünüyorum. Londra’ya en az 10 sporcu göndermeyi planlıyoruz.”
Günümüzde sporda elde edilen derecelerin ülkelerin prestiji için çok önemli olduğunu vurgulayan Eyüp Gözgeç, zengin kaynakları bulunan ülkelerin bile en büyük önemi spora verdiğini ve olimpiyatta okutulan ülke marşı için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti.
Gözgeç, Türkiye’yi olimpiyatlarda en iyi şekilde temsil etmek için çalışacaklarını söyledi.

 “Bakanımız büyük moral verdi”

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın milli takımın kampını ziyaret etmesinin kendilerine büyük moral olduğunun altını çizen Gözgeç, “Ben 15 yıldır bu federasyonun içindeyim. İlk kez bir bakanımız milli takım kampını ziyaret etti. Çok derin bir konuşma yaptı. Bir spor adamı ancak bu kadar güzel bir konuşma yapabilir. Bizlere moral verdi, motive etti. Avrupa Şampiyonası’nda madalya alan sporcularımız için gerekli ödül talimatının işleme konulması için işlemlerin hızlandırılmasını istedi.” Dedi.

Spor Genel Müdürlüğü’nden de büyük destek gördüklerinin altını çizen Gözgeç, “Genel müdürümüz de yeni atandı. Avrupa elemelerini ülkemize almıştık, anlaşmasını geçen günlerde Kazakistan’da imzalamıştık. Ama parasının dün itibariyle yatması gerekiyordu. Sağ olsunlar, henüz yapılanma bitmeden bu konuyu hallettik. Onların da çok büyük desteği var. Yeter ki olimpiyatlarda ülkemizi en iyi şekilde temsil edelim. Biz de onların desteğini boşa çıkarmamak için çok ciddi bir hazırlık süreci içindeyiz.” şeklinde konuştu.
Başarıların geçici değil, kalıcı olması için çalışmak gerektiğine dikkat çeken Gözgeç, “1-2 madalya kazanarak günü kurtarma döneminin son bulması gerek. Kalıcı başarıları elde etmek için çalışmalıyız. Bunun için devletin bir spor politikası olması gerekiyor. Kaliteli sporcular için branş okulları devreye girmeli.” ifadelerini kullandı.

 “Kalifikasyon maçları Anadolu’ya..”

Başkan Gözgeç, Bakü’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’nın ardından olimpiyatlar için son seçme olacak olan kalifikasyon maçlarını planlananın aksine İstanbul yerine başka bir şehirde yapmayı düşündüklerini söyledi.
Gözgeç, “Malesef İstanbul’da spora beklenen ilgi gösterilmiyor. Konaklama masrafları da çok fazla. Biz, daha çok seyircinin geleceği bir şehirde bu şampiyonayı yapmak istiyoruz. Bu şehir Samsun, Erzurum ya da Trabzon olabilir.” diye konuştu.
Eyüp Gözgeç, son olarak Türkiye’nin boksta ağırsıklette başarılı olamadığını ifade ederek, “Malesef ülkemizde ağırsıklette boksör yetişmiyor. Bunda en büyük etken biyolojik ve anatomik.” ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

Etiketler: ,
📆 22 Eylül 2011 Perşembe 09:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR